Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

1234567891011
Lekcja: "206. Sieć hydrograficzna. Jeziora"
Sieć hydrograficzna. Jeziora

Pionowy rozkład temperatury wody

Warstwa wierzchnia gdzie temperatura jest najwyższa, nazywana jest epilimnionem. Jej temperatura zbliżona jest do temperatury powietrza. Do 10 m głębokości temperatura stabilizuje się, ponieważ nie dochodzi już do mieszania się wody cieplejszej z powierzchni z chłodną wodą znad dna. Warstwę tą nazywa się termokliną. Poniżej Termokliny znajduje się hypolimnion o stałej temperaturze ok. 4°C.

Cyrkulacja jesienna. Spadek temperatury powietrza powoduje spadek temperatury wody. Energia cieplna zgromadzona w lecie zostaje oddana. Wyrównują się temperatury wody pomiędzy epilimnionem a hypolimnionem. Woda zaczyna cyrkulować, dzięki czemu natleniają się głębsze warstwy.

Gdy temperatura się wyrówna, pionowy ruch wody ustaje, a temperatura osiąga 4°C. W momencie zamarznięcia wody na powierzchni ustala się stagnacja zimowa. Wtedy płytko pod lodem znajduje się najzimniejsza woda, natomiast najcieplejsza i najcięższa, o temperaturze 4°C, przy [dnie.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie