Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Język polski » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718192021
Lekcja: "Jak przygotować prezentację maturalną z języka polskiego"
Przykład 1

Skutkiem fatalnej pomyłki Romeo i Julia popełniają samobójstwo gdyż, podobnie jak Tristan i Izolda, nie umieliby żyć bez siebie. Dopiero ich tragiczna śmierć połączyła zwaśnione rody.
Miłość obustronna, szczęśliwa to z pewnością uczucie wspaniałe, to marzenie niemal każdego człowieka. Jednak nie zawsze jest ona wzajemna, a wówczas stać się może prawdziwa tragedia.
Takie uczucie pojawia się w „Granicy” Zofii Nałkowskiej. Mamy tu do czynienia z romansem Zenona i Justyny, którego bohater nie umiał zakończyć w odpowiedniej chwili. Relacje między bohaterami nie są wynikiem prawdziwych uczuć, lecz tylko wzajemnych wyobrażeń na swój temat oraz zaspokojenia namiętności Zenona. Dla bohatera chwila miłosnego zapomnienia była nic nieznaczącym epizodem. Jednak Justyna pokochała Zenona, darzyła go mocnym, nieodwzajemnionym uczuciem, wierzyła, że któregoś dnia jej los się odmieni i będą razem. Lecz kiedy Justyna zachodzi w ciążę Zenon pozostawia ją nie myśląc o dobrze jej i dziecka, dając jej wolny wybór. Justyna po usunięciu ciąży coraz częściej wspomina swoje nienarodzone dziecko, choruje na chorobę psychiczną, nie potrafi skupić się na swojej pracy, podejmuje nieudaną próbę samobójczą. Obwiniając ukochanego o śmierć dziecka wylewa mu na twarz żrący płyn. Ta historia pokazuje jak miłość może zniszczyć człowieka i jak jest potężna. Z miłości do drugiej osoby zrobimy wiele. Pokonamy wiele przeszkód, nie bacząc na konsekwencje.
Przykład to Wacław i Klara z komedii Aleksandra Fredry „Zemsta”.
Rejent narzuca swemu synowi wybór żony, powołując się na „wolę nieba”. Ale prawdziwa miłość zawsze zwycięża, to dzięki niej możemy pokonać wszelkie trudności. Wacław sprzeciwia się ojcu i w końcu bierze ślub z Klarą. Przykładem miłości zdolnej do poświęceń jest uczucie głównego bohatera „Lalki” Bolesława Prusa. To powieść o miłości Stanisława Wokulskiego do Izabeli Łęckiej.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie