Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Gimnazjum - lekcje

1...12131415161718192021222324252627282930
Lekcja: "Sieć osadnicza Polski"
Miasta barokowe
  • W baroku powstały w Polsce tylko nieliczne budowle, wznoszone już w istniejących miastach, magnacka rezydencja wokół której rozwijało się barokowe miasto to pałac otoczony rozległym parkiem, tego rodzaju pałacowo-parkowe założenia powstały m.in. w Radzyniu Podlaskimi Sieniawie. W miastach barokowych wytyczono szerokie ulice oraz liczne place z fontannami i ogrodami francuskimi, w starszych miastach burzono mury obronne, które hamowały rozwój miasta.
  • Przykładami typowych miast barokowych, nowo powstałych jest Białystok i Tykocin.
  • Miasta XIX wieczne
  • W XIX w. pojawił się nowy typ osiedli miejskich, w których ważną rolę odegrał przemysł. Typowy tu był regularny, geometryczny układ ulic o szachownicowym przebiegu. Wyodrębnione zostały dzielnice zróżnicowane pod względem funkcjonalnym: przemysłowe i mieszkaniowe, w tym robotnicze i reprezentacyjne. Późniejszy rozwój przemysłu i migracje ludności spowodowały bezplanową, chaotyczną rozbudowę miast, które rozprzestrzeniły się poza dotychczasowe granice miasta.
  • Największym w Polsce miastem przemysłowym jest Łódź, podobne układy mają miasta położone w pobliżu Łodzi jak Zgierz, Pabianice i Aleksandrów Łódzki. .
  • << Poprzednia plansza   Następna plansza >>
    Pobierz lekcję

    Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




    Zgłoś uwagę do lekcji:




    Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie