Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718
Lekcja: "014. Mięczaki - silnie wyspecjalizowane bezkręgowce"
Rozmnażanie się i rozwój mięczaków

Larwa małży słodkowodnych


Mięczaki rozmnażają się wyłącznie płciowo. Jednak duża różnorodność tych zwierząt sprawia, że występuje wiele odmian tego rozmnażania. Większość ślimaków oraz część małży to obojnaki. Rozdzielnopłciowe są natomiast chitony, jednotarczowce, głowonogi, łódkonogi i niektóre ślimaki. U mięczaków morskich występuje najczęściej zapłodnienie zewnętrzne lub w jamie płaszczowej. Ślimaki lądowe charakteryzuje zapłodnienie wewnętrzne (krzyżowe).

Głowonogi i prawie wszystkie ślimaki płucodyszne mają rozwój prosty. U pozostałych mięczaków w cyklu życiowym występuje larwa, czyli trochofora i jest bardzo podobna do larwy pierścienic. Może od razu przekształcić się w miniaturę dorosłego mięczaka albo też w następną postać larwalną zwaną veliger, która wygląda jak trochofora z doczepioną skorupką (muszlą zarodkową) i zawiązkiem nogi. Ten drugi typ larwy spotykany jest u małży i ślimaków.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie