|
Klasyfiakcja obciążeń budowlanych w klasie technikum budowlanego
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3852 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Przedstawiam konspekt lekcji w technikum budowlanym na przedmiocie konstrukcje budowlane.Temat - klasyfikacja obciążeń budowlanych.
Temat lekcji: Klasyfikacja obciążeń konstrukcji budowlanych
Kompetencje uczniów ( uczeń potrafi)
- podać definicję obciążenia i podać przykłady w odniesieniu do konstrukcji budowlanych
- określić warunki bezpieczeństwa konstrukcji
- podać definicję i przykłady układów i elementów konstrukcyjnych
Cele:
- zapoznanie uczniów z klasyfikacją obciążeń w zależności od sposobu ich działania, wartości i skutków
- rozwijanie u uczniów umiejętności zaszeregowania obciążeń do poszczególnych grup
- zdobywanie przez uczniów umiejętności posługiwania się normami, katalogami i tablicami branżowymi
- uczniowie potrafią określić charakter danego obciążenia oraz wstępnie określić jego wpływ na konstrukcję obiektu
- uświadomienie młodzieży odpowiedzialności przy dobieraniu odpowiednich grup i wartości obciążeń oraz faktu, że ten etap projektowania konstrukcji jest jednym z najważniejszych
Forma pracy: Praca z całą klasą i w grupach dwuosobowych
Metoda pracy: Rozmowa dydaktyczna i problemowa
Środki dydaktyczne:
- plansze, normy, katalogi i tablice branżowe
- foliogramy ukazujące schematy obciążeń
- karty pracy – schematy układów konstrukcyjnych
Przebieg lekcji:
- Wstęp i czynności organizacyje:
- podanie tematu lekcji
- przypomnienie definicji obciążeń
- uczniowie podają znane im przykłady odbiążeń
- określenie celowości przeprowadzenia podziału obciążeń
- odniesienie się do przykładów katastrof budowlanych spowodowanych nieodpowiednim przyjęciem wartości obciążeń
- podzielenie uczniów na zespoły dwuosobowe i rozdanie kart pracy oraz omówienie schematów zawartych na kartach
- Rozwinięcie tematu
- nauczyciel definiuje pojęcia obciążenia stałe, zmienne i wyjątkowe oraz wyjaśnia sposoby ich działania (uczniowie robią notatki)
- uczniowie podają przykłady obciążeń i dokonują podziału na stałe, zmienne i wyjątkowe
- nauczyciel wyjaśnia pojęcia obciążenia charakterystyczne i obliczeniowe oraz podaje przykłady dobierania odpowiednich wartości współczynników obciążenia (uczniowie robią notatki)
- uczniowie naprowadzani przez nauczyciela dobierają z tablic i norm wartości współczynników oraz określają warunki bezpieczeństwa konstrukcji przy których należy uwzględnić odpowiednią wartość obciążeń
- nauczyciel wyjaśnia pojęcie obciążenie czynne i bierne oraz podaje przykłady w odniesieniu do konkretnych schematów statycznych (uczniowie robia notatki)
- uczniowie na kartach pracy określają które obciążenia są bierne a które czynne
- nauczyciel wyjaśnia pojęcie obciążenie skupione, ciągłe, powierzchniowe
- nauczyciel podaje sposoby upraszczania obliczeń wartości obciążeń (zastąpienie obciążeń powierzchniowych obciążeniem skupionym)
- uczniowie na kartach pracy dokonują zaszeregowania poszczególnych obciążeń (skupione, ciagłe, powierzchniwe)
- Prezentacja i samoocena:
- uczniowie w kolejności omawiają swoje karty pracy i wymieniają rodzaje obciążeń i ich podział w odniesieniu do układu konstrukcyjnego na ich kartach pracy
- nauczyciel dokonuje ewentualnej korekty pracy uczniów i wyjaśnia ich wątpliwości
- Podsumowanie
Opracowała: Małgorzata Ćwirko ZSZ Środa Wlkp.
Pokrewne linki i opracowania:
- archiwum (kwiecień 2005)
- inne konspekty i scenariusze lekcji
|
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|