Scenariusz przeznaczony jest dla uczniów klasy III szkoły podstawowej. Można zrealizować na zjęciach zintegrowanych, dotyczących edukacji polonistyczno- środowiskowej z wykorzystaniem komputera.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KL.III
Temat: Najstarsze miasta Polski.
Cele ogólne:
- poznanie najstarszych miast Polski i ich położenie na mapie;
- uświadomienie konieczności ochrony zabytków;
- ukazanie możliwości korzystania z różnych źródeł informacji;
- kształtowanie orientacji w czasie historycznym.
Cele szczegółowe:
- umiejętność określania położenia miast Polski;
- wyjaśnienie znaczenia wyrazów: miasto i zabytek
Cele operacyjne:
- potrafi wymienić najstarsze miasta Polski;
- umie wskazać położenie miast na mapie;
- zna znaczenie wyrazów: miasto i zabytek.
Metody: pokaz, praca z mapą, działalność praktyczna
Środki dydaktyczne: mapa, karty pracy, prezentacja- " Najstarsze miasta Polski", atlasy
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ
- Odczytanie przez n-la wybranych wierszy dotyczących miast Polski.
- Analiza wierszy.
- O jakich miastach Polski jest mowa w wierszach?
- Wskazanie na mapie miast występujących w wierszach.
- Rozmowa na temat najstarszych miast Polski.
- W jakim okresie powstały?
- Kto je założył?
- Poznanie zabytków tych miast na podstawie prezentacji – " Najstarsze miasta Polski".(ucz. samodzielnie mogą tworzyć prezentację przy pomocy Internetu)
- Podsumowanie zajęć z wykorzystaniem Technologii Informacyjnej.
KARTY PRACY
(Zadanie 1) Podział uczniów na grupy
Gr.I
- Znajdź na mapie Polski miasta: Gdańsk i Częstochowa
- Nad jaką rzeką leży to miasto?
- Określ położenie tych miast.
Gr. II
- Znajdź na mapie Polski miasta: Kalisz i Płock
- Nad jaką rzeką leży to miasto?
- Określ położenie tych miast.
Gr. III
- Znajdź na mapie Polski miasta: Wrocław i Poznań.
- Nad jaką rzeką leży to miasto?
- Określ położenie tych miast.
(Zadanie 2) Praca indywidualna Zaznacz na mapkach konturowych Polski i podpisz poznane miasta, korzystając z prezentacji.
(Zadanie 3) praca w grupach Uzupełnij, korzystając ze słowników języka polskiego Zabytek to ...........................................
(Zadanie 4) praca w grupach Każda grupa wybiera po dwa miasta.
Odpowiedz na pytania
- Kiedy i jak powstały miasta?
- Wymień zabytki tych miast.
Beata Gromadzka n-l kształcenie zintegrowane
|