W dobie telewizji i komputera, gdy zainteresowanie książką zmalało, nasze przedszkole, we współpracy z Biblioteką Publiczną w Lesznie, stara się rozwijać u dzieci zainteresowania czytelnicze oraz wyrabiać nawyk kulturalnego obchodzenia się z książką.
Scenariusz zajęcią prowadzonego w publicznym przedszkolu nr 1 im. Leśnych Skrzatów w Lesznie
Grupa:4-latki
Prowadząca: Małgorzata Krakowiak
TEMAT: „ WĘDRÓWKA SŁONIA”
- historyjka obrazkowa na podstawie opowiadania H. Świdzińskiej
Cele ogólne:
Wdrażanie do uważnego słuchania opowiadania.
Rozwijanie mowy i myślenia.
Wyrabianie umiejętności właściwego obchodzenia się z książką.
Cele operacyjne:
Potrafi uważnie wysłuchać opowiadanie i odpowiedzieć na pytania N.
Umie ułożyć obrazki w odpowiedniej kolejności.
Potrafi właściwie obchodzić się z książką.
Towarzyszy nauczycielce w zorganizowaniu kącika książek.
Metody: słowne, oglądowe, czynne.
Formy: z całą grupą, w małych zespołach, indywidualnie.
Pomoce: opowiadanie pt: „ Wędrówka słonia” H. Świdzińskiej
obrazki; książki różnego rodzaju (w tym uszkodzone)
taśma klejąca, nożyczki; Płyta CD
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Dzieci siedzą na krzesełkach przed tablicą magnetyczną.
Na stoliku ułożone są różnego rodzaju książki ,w tym książki uszkodzone.
1.Powitanie dzieci przy zabawie: „ Powitanie”(ped. zabawy).
- Powitanie różnymi częściami ciała ( witają się nasze ręce, głowy,
ramiona, kolana, stopy)
Zachęcenie do uważnego słuchania opowiadania czytanego przez N.
2.Słuchanie opowiadania pt: „Wędrówka słonia” H, Świdzińskiej -poparte
serią obrazków na tablicę magnetyczną.
3. Rozmowa z dziećmi na temat opowiadania.
Odpowiedzi na pytania nauczyciela:
- Jak miała na imię dziewczynka występująca w opowiadaniu?
- Czy Marcysia dbała o swoje książki?
- Co się stało z książką o Słoniu Trąbalskim?
*Układanie obrazków w odpowiedniej kolejności-próby uzasadniania
wyboru obrazka.
* Nauczycielka zadaje dzieciom pytania:
- Czy tylko wiatr był winien temu ,że książka się zniszczyła?
- Jak należy obchodzić się z książkami?
Zachęcanie dzieci do wypowiedzi.
4. Zabawa ruchowa „ Co znajdę w tej książce?”
Nauczycielka pokazuje dzieciom różne rodzaje książek: kucharska,
album o zwierzętach, książkę o kwiatach.(wyróżnienie poszczególnych
części książki: okładka, strony, ilustracje).
W trakcie grania muzyki dzieci biegają po sali .
Na przerwę w muzyce nauczycielka unosi jedną z książek ,dzieci zaś mówią ,co można znaleźć w tej książce – naśladują to ruchem.(np. książka kucharska- dzieci naśladują czynności jakie, wykonuje się przy pieczeniu ciasta itp.)
5„ W kąciku książki”- Rozmowa połączona z działaniem (zespoły)
- Oglądanie książek , segregowanie ich według oznakowań nauczyciela,
ustawianie na półkach.
- Towarzyszenie nauczycielce w naprawianiu uszkodzonych książek.
6.Zakończenie zajęcia.
-Zachęcanie dzieci do częstego oglądania książek, podkreślenie znaczenia przestrzegania określonych umów dotyczących obchodzenia się z książką.