Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców dzieci sześcioletnich, prezentujący stopień opanowania umiejętności czytania ze zrozumieniem i liczenia.
Temat: Upominki dla mamy
Grupa wiekowa: sześciolatki
Cele główne:
- Zapoznanie dzieci ze sposobami okazywania szacunku, miłości i przywiązania do mamy.
- Doskonalenie umiejętności czytania, wypowiadania się.
- Doskonalenie umiejętności liczenia, porównywania liczebności zbiorów, dodawania i odejmowania
Cele operacyjne: dziecko:
- odtworzy wzór z figur geometrycznych
- poprawnie dokonuje analizy i syntezy wyrazów
- czyta zdania i dobiera do nich odpowiednie obrazki
- przelicza i porównuje elementy zbioru
- dodaje i odejmuje w zakresie 10
- wypowiada się na podany temat i uważnie słucha wypowiedzi kolegów
- potrafi opisać swoją mamę
Metoda:
słowna - rozmowa, objaśnienia, rebus
oglądowa – pokaz, obserwacja
praktycznego działania – czytanie, układanie obrazka z mozaiki geometrycznej
Forma: indywidualna i zbiorowa
Pomoce: Litery z alfabetu ruchomego, , krzyżówka, obrazki do analizy słuchowej Mak, Agrafka, Mydło, Ul, Sowa, Igła; litery z alfabetu ruchomego; serce z napisem MAMA i wyrazy określające mamę; obrazki produktów spożywczych wśród nich lody, figury geometryczne dla wszystkich dzieci, rebusy których rozwiązaniem są nazwy kwiatów, ilustracje kwiatów do zadań tekstowych, cyfry, znaki <, >, =; podkład muzyczny, kartoniki lizaki z cyframi od 1 do 10
Przebieg zajęcia: I.
1. Dzieci rozwiązują krzyżówkę: odpowiedzi układają z alfabetu ruchomego
|
- mogą być sportowe, nosisz je na nogach
- lubi kostki, jest najlepszym przyjacielem człowieka
- lubi myszki i mleko
- leci z niego dym
- jest okrągłą i wpada do bramki
- jest żółty i bardzo zdrowy jedzą go ludzie i jest przysmakiem małp
- odmierza czas
- nosisz je na nosie kiedy świeci słońce, szukał ich też pan Hilary
|
2.Aby dowiedzieć się dla kogo jest ten upominek dzieci musza rozwiązać dalszą część zadania: wyodrębniają pierwsze głoski w wyrazach (Mak, Agrafka, Mydło, Ul, Sowa, Igła) dzieci układają z alfabetu ruchomego wyraz powstały w czasie analizy i syntezy słuchowej :MAMUSI
dzieci mówią na temat: Dlaczego mamę należy obdarować prezentem?
Dlaczego obchodzi się Święto Mamy?
II.
1. Nauczyciel rozkłada ilustracje z obrazkami kobiet pracujących w różnych zawodach zadaniem dzieci jest dopasowanie podpisów do ilustracji:
Mama Agaty jest pielęgniarką.
Mama Jurka pracuje w bibliotece.
Maciek ma mamę informatyka.
Asi mama pracuje jako sekretarka
Darka mama pracuje w restauracji, podaje posiłki – jest……
Mama Wojtka jest muzykiem –gra na flecie.
Nauczyciel nawiązuje do tematu mówi że na dzisiejszym zajęciu dowiemy się jakie niespodzianki przygotowały te dzieci aby uczcić Dzień Mamy.
-Jaka jest Twoja mama?
Dzieci odczytują ostatnie zdanie i dopowiadają zakończenie
Moja mama najlepiej robi…(dzieci odpowiadają)
2.Nauczyciel na tablicy ma przypięte serce z napisem MAMA-dzieci (odnajdują wśród wyrazów określenia –przymiotniki pasujące do mamy) i przyczepiają dookoła wyrazy opisujące mamę (młoda, miła, ładna, dobra, pracowita, troskliwa) dzieciom zdolnym można przygotować wyrazy opiekuńcza, kochana, czuła oprócz tych wyrazów dodatkowo napisy: bakaliowy, mleczny, słodki, zimny
Dzieci odczytują wyrazy, które nie pasowały (bakaliowy, mleczny, słodki)
Nauczyciel zadaje pytanie:
Z czym kojarzy wam kojarzą te wyrazy ?- pokazuje obrazki różnych przedmiotów wśród nich są lody-zadaniem dzieci jest wybrać spośród nich ten, który najbardziej się im kojarzy z tymi określeniami
To prezent dla mamy Asi
Nauczyciel nawiązuje do rozmowy na temat obdarowywania prezentami mam. Jak myślicie czy przygotowanie małego przyjęcia, przez dzieci może być miłym upominkiem dla mamy ?
3.Nauczyciel proponuje dzieciom zabawę „Pieczenie ciasta”- taniec integrujący grupę z repertuaru KLANZA
4. Następny prezent był od Jurka, a była to kolorowa (dzieci same szukają rymu)…….(laurka)
Nauczyciel pokazuje obrazek z figur geometrycznych- zadaniem dzieci jest odwzorowanie i przyklejenie do na swojej kartce identycznego obrazka z wyciętych figur geometrycznych, następnie policzenie i napisanie na kartce ile użyto figur do zrobienia kwiatka
oraz porównanie z użyciem znaków: <, >, =
5. Dzieci uzupełniają rymowankę :Prezent Agatki to wielobarwne…..(Kwiatki)
Dzieci rozwiązując rebusy dowiadują się jakie kwiatki można podarować mamom ( w nawiasach jest nazwa narysowanego przedmiotu):
(100)krotka - stokrotka
(narty) z - narcyz (brama) –bratek
t=c ma=tek
t(ul)ipan –tulipan r=m(rak)- mak
w=rum(wianek)-rumianek ró(żaba) ba
6.Policzcie ile kwiatków było w bukiecie Agatki?
2 stokrotki i 5 bratków- dzieci układają zapis działania 2+ 5=7
Pozostałe dzieci podarowały bukiety z innych kwiatów, jeśli obliczycie działania pod ilustracjami i odszukacie cyfrę- będącą rozwiązaniem działania dowiecie się kto podarował mamie taki bukiet np.:
Bukieciki to prezenty także od : Darka, Wojtka
III. 7. Podsumowując nauczycielka mówi, że mamę ucieszy każdy prezent, ale chyba najcenniejsza jest nasza miłość i pomoc-dzieci wybierają i układają zdania opisujące zachowania dzieci : prawidłowe pod napisem TAK niewłaściwe pod napisem: NIE :
Maciek myje kubki i miski.
Ewa myje okna z mamą.
Mama gotuje obiad, a Aleksandra nakrywa do stołu.
Gabrysia robi zakupy, kupuje masło, mleko, ser i jajka.
Ania zrobiła bałagan w pokoju
Wojtek robi kanapki na kolacje.
Ada nie słucha mamy. 8. Zabawa ruchowa „Korale”
Dzieci biegają po sali, na przerwę w muzyce ustawiają się w „sznur korali” złożony z tylu „korali” ile „mówi” cyfra na lizaku –kartoniku podniesionym przez nauczycielkę nauczycielka
Opracowała: Marzena Beata Dylewicz