Chciałabym przedstawić scenariusz lekcji matematyki w kl. II gimnazjum, na której wykorzystuję prezentację multimedialną. Jest to lekcja powtórzeniowa dotycząca własności funkcji liniowej. Zastosowanie prezentacji na lekcji wpływa na atrakcyjność procesu nauczania i sprawia, że wiedza zdobyta w ten sposób jest trwalsza.
Temat : Własności funkcji liniowej – powtórzenie i uporządkowanie wiadomości.
Cele operacyjne :
uczeń
- zna pojęcia : funkcja, argument, wartość funkcji, miejsce zerowe, funkcja
rosnąca, malejąca, stała, wartości dodatnie, ujemne, współczynnik kierunkowy prostej
- umie kreślić wykresy funkcji liniowych
- potrafi odczytywać własności funkcji z jej wykresu
- umie wykorzystać poznane wiadomości do rozwiązywania zadań
Metody nauczania : pokaz, metoda ćwiczeniowa – rozwiązywanie zadań.
:
Środki dydaktyczne : plansze z wykresami funkcji, projektor multimedialny, karty pracy
: plansze z wykresami funkcji, projektor multimedialny, karty pracy
Formy pracy : praca w grupach
: praca w grupach
Przebieg lekcji.
- Czynności organizacyjne.
2. Realizacja tematu lekcji :
- wprowadzenie do tematu – prezentacja multimedialna “ Własności funkcji liniowej ”
- podział klasy na 4 – osobowe grupy
- rozdanie kart pracy z zadaniami dla poszczególnych grup
- rozwiązywanie zadań
- prezentacja rozwiązań zadań przez liderów grup
- sformułowanie wniosków
- zapisanie rozwiązań zadań w zeszytach
3. Podsumowanie lekcji
4. Podanie i omówienie pracy domowej :
Zadanie 16 i 18 str. 92 z podręcznika dla klasy II Matematyka 2001
Dla osób chętnych :
Zad. Dla jakich liczb całkowitych a i b funkcje : y = 2x +b i y = ax +b mają to samo miejsce zerowe ?
K A R T A P R A C Y
Zad. 1 Dana jest funkcja liniowa y = 2x – 4.
- Narysuj jej wykres
- Oblicz miejsce zerowe funkcji
- Odczytaj z wykresu, dla jakich argumentów funkcja przyjmuje wartości ujemne, a dla jakich nieujemne?
- Dla jakich argumentów funkcja przyjmuje wartość równą 5?
- Dla jakich argumentów funkcja przyjmuje wartości mniejsze od - 2?
Zad. 2 Dana jest funkcja y = -2x+8.
- Oblicz, dla jakich argumentów wartości funkcji są większe od – 4
- A dla jakich argumentów wartości funkcji są mniejsze od 4?od 4?
od 4?
Zad. 3 Narysuj wykres funkcji f(x)= - 3x+2, gdzie x jest liczbą naturalną
mniejszą od 7.
Zad. 4 Dana jest funkcja y =( m+1) x-6
- Dla jakiej wartości m funkcja jest rosnąca?
- Dla jakiej wartości m funkcja jest stała?
- Dla jakiej wartości m funkcja jest malejąca?
Zad. 5 Dana jest funkcja y =3x+2m+6.
- Dla jakiej wartości m funkcja przecina oś Y w punkcie ( 0 , 2)?
- Dla jakiej wartości parametru m funkcja przecina oś Y w punkcie ( 0 , - ½ )?
Zapisz odpowiednie równania.
Zad. 6 Podaj przykłady różnych funkcji liniowych, które przecinają się w
punkcie :
- ( 0 ; -3 )
- ( 3 ; 0 )
Opracowała : Bożena Fladzińska