Konspekt przeznaczony jest do realizacji w klasie I gimnazjum. Można go wykorzystać na lekcji powtórzeniowej.
SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I
TEMAT: Przekształcanie i obliczanie wartości liczbowej wyrażeń algebraicznych - ćwiczenia utrwalające.
Cele ogólne: kształcenie umiejętności przekształcania wyrażeń algebraicznych oraz obliczania ich wartości liczbowej
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych bez ich przekształcania
- wyodrębnia wyrazy podobne
- redukuje wyrazy podobne
- stosuje regułę opuszczania nawiasów
- mnoży sumy algebraiczne przez jednomiany
- oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych po przekształceniu do postaci dogodnej od obliczeń.
Pomoce dydaktyczne: kartki z zadaniami dla uczniów , plansze z zadaniami dla
uczniów
.
Przebieg lekcji
1.Czynności wstępne :kontrola pracy domowej.
2. Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji niezbędnych do lekcji bieżącej
3. Zapisanie tematu lekcji i podział na grupy czteroosobowe
4. Praca w grupach (około 10 min).
Grupy rozwiązują krzyżówkę liczbową:
C
A
|
|
......... .......... ..........
|
|
.......... .......... ..........
|
D
|
....... .......... ..........`
|
B
|
|
Poziomo
A. Wartość wyrażenia
4(a-3)+2a dla a=4
B. liczba dla której nie istnieje wartość liczbowa wyrażenia
3:(2x-48)
Pionowo
C. . Wartość wyrażenia
0,5(a+b) + 3a dla a=2 i b=16
D. Najprostsza postać wyrażenia
4(x+y)-2(2x+y)-(2y-14)
5. Grupa, która rozwiąże zadnie jako pierwsza przedstawia je na tablicy, uczniowie
dostają „+”.
6. Praca samodzielna
KOMUNIKAT NACZELNEJ RADY MATEMATYKI Naczelna Rada Matematyki poszukuje obiektu Oznaczonego symbolem x , który jest równy wartości wyrażenia -(2m -3)+(4m + 8): 4 – 2(3-m) dla m = 3,4 Obiekt ten jest ważny dla celów przekształceń Rady. Znalazca otrzyma nagrode w wysokosci 150% wartosci wyrazenia 3x(x – 2) – 2x(8-x) dla x=5 .
|
Uczeń , który pierwszy rozwiąże zadanie prawidłowo otrzymuje ocenę bardzo dobrą. Rozwiązanie przedstawia na tablicy.
7.Praca w parach – zadanie walentynkowe. Polega na doprowadzeniu skomplikowanego wyrazenia do najprostszej postaci.
rozw. daj:buzi
8.Podsumowanie lekcji .
9.Zadanie i objaśnienie pracy domowej.
Opracowała Katarzyna Niemancewicz