SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY III OBEJMUJĄCYCH EDUKACJĘ POLONISTYCZNĄ, ŚRODOWISKOWĄ I PLASTYCZNĄ
TERMIN: wrzesień
OŚRODEK TEMATYCZNY: Wakacyjne podróże i przygody
OŚRODEK DZIENNY: Nasze wakacyjne wspomnienia
TEMAT ZAJĘĆ: Kilkuzdaniowe wypowiedzi dzieci na temat wakacyjnych wspomnień na podstawie wiersza T. Kubiaka „Pożegnanie wakacji”, własnych przeżyć, zgromadzonych pamiątek oraz wykonanego plakatu.
CEL GŁÓWNY: uczeń potrafi wypowiedzieć się w kilku zdaniach na temat minionych wakacji
CELE SZCZEGÓŁOWE
Umiejętności - uczeń:
- Gromadzi słownictwo do tematu wakacje
- Wypowiada się na temat możliwości wypoczynku nad wodą, w górach, w lesie, w mieście i na wsi
- Wypowiada się na temat przyniesionych pamiątek i miejsca, z którego pochodzą
- Wykonuje wspólnie z grupą plakat dotyczący jednego z miejsc wypoczynku
Postawy - uczeń:
- Zna i wyjaśnia zasady zachowania bezpieczeństwa nad wodą, w górach, w lesie, na wsi i w mieście
- Wie, jak należy zachowywać się, aby nie niszczyć przyrody
- Współpracuje z grupą
- Dokonuje oceny i samooceny pracy
METODY PRACY: słowna, problemowe (burza mózgów, mapa skojarzeń), obserwacja, działanie praktyczne
FORMY: indywidualna, zbiorowa, grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz T. Kubiaka „Pożegnanie wakacji”, pamiątki przyniesione przez uczniów, widokówki, zdjęcia, pisaki, taśma dwustronna, kartki do losowania w pięciu kolorach, 5 dużych arkuszy papieru z napisami
MORZE, JEZIORO GÓRY LAS MIASTO WIEŚ
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Faza wprowadzająca
- Określenie przez nauczyciela tematyki i celu zajęć.
- Czytanie wiersza K. Kubiaka „Pożegnanie wakacji” Pożegnanie wakacji
Tyle tu było zabawy
w podchody, w chowanego,
tyle wesołych wiewiórek
na skraju lasu górskiego.
Jakież tu mecze piłkarskie,
dziwy na każdym spacerze.
Z plecakiem na drogę pod regle,
do Kuźnic mknij na rowerze.
Nad morzem woda słoneczna,
srebrzysty piasek na plaży.
Przez sen podróże statkami,
o jakich tylko zamarzysz.
Jakie tu harce w potokach,
żagle nad modrym jeziorem,
sarny u wrót leśniczówki,
a wokół – mazurskie bory!
Tyle tu było radości,
tajemnych i pięknych miejsc.
Że wiele z was tu zostawi
cząsteczkę dziecięcych serc.
- wypowiedzi na temat treści i formy wiersza
- wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów i trudności ortograficznych
Faza realizacji - praca w grupach
- Podział klasy na grupy według wylosowanych kolorów
MORZE, JEZIORO GÓRY LAS MIASTO WIEŚ
- Gromadzenie słownictwa do tematu wakacje – zapis na tablicy wyrazów i wyrażeń.
- Wykonanie plakatu w formie mapy skojarzeń (np. las – szyszki, morze – muszelki) zgodnie z wylosowanym miejscem wypoczynku (osoby, które były w danym miejscu mogą najpierw wybrać grupę)
- wykorzystanie przyniesionych pamiątek, ilustracji, zdjęć (za zgodą właściciela)
- wykonywanie napisów, rysowanie ilustracji lub scenek z wakacji
- sporządzenie wystawki prac
- Kilkuzdaniowe wypowiedzi uczniów na temat minionych wakacji z wykorzystaniem plakatów.
Faza podsumowująca
- Omawianie plakatów, wybór najciekawszego i najstaranniej wykonanego
- Ewaluacja – wypełnienie arkusza samooceny
....................
Imię i nazwisko
MOJA PRACA NA LEKCJI
Gromadziłem/łam słownictwo Wypowiadałem/ łam się |
|
Wspólnie z grupą wykonywałem/ łam plakat |
|
Znam i przestrzegam zasady bezpieczeństwa w miejscach wypoczynku |
|
Wiem, jak należy zachować się, aby nie niszczyć przyrody |
|
Wybierz twoje ulubione kolory i zaznacz w tabeli
........ - WIEM, UMIEM, ROBIĘ TO ŚWIETNIE
........ - STARAM SIĘ, ALE NIE WSZYSTKO JESZCZE MI WYCHODZI
........ - NIE JESTEM Z SIEBIE ZADOWOLONY/ ZADOWOLONA, MUSZĘ POPRACOWAĆ WIĘCEJ
Opracowała:
Jolanta Fabiszak
Nauczyciel nauczania zintegrowanego