Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy III. Lis i kozioł w bajce Adama Mickiewicza. Poznanie definicji bajki. Ocena postępowania bohaterów. Ćwiczenia w układaniu dialogów. Cel ogólny:
- zapoznanie z treścią bajki Adama Mickiewicza „Lis i kozieł”,
- poznanie definicji bajki,
- układanie i zapisywanie dialogu
Cele szczegółowe: Uczeń:
- wyciąga wnioski z postępowania bohaterów,
- porządkuje wydarzenia według kolejności,
- dodaje i odejmuje sposobem pisemnym,
- czyta dialog z podziałem na role,
- umie współpracować w grupie.
Metody i formy pracy:
- pogadanka, praca z tekstem,
- zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa.
Środki dydaktyczne:
- duże karty z działaniami matematycznymi i hasłem na odwrocie do przypięcia do tablicy,
- karty do pracy samodzielnej i grupowej przygotowane przez nauczyciela,
- historyjka obrazkowa dla każdego ucznia,
- Podręcznik s. 106 – 107, część 2, Karty Pracy „Wesoła szkoła” klasa III część 2
Przebieg zajęć:
- Wprowadzenie do tematu. Do tablicy przypinamy karty z działaniami na dodawanie i odejmowanie pisemne w zakresie 1000. Wybrani uczniowie rozwiązują je, a następnie porządkują wyniki od najmniejszego do największego. Po odwróceniu kart uczniowie odczytują chórem hasło: LIS I KOZIEŁ
- Wyjaśnienie, że jest to temat dzisiejszych zajęć. Uzupełnienie tytułu o cudzysłów, wyjaśnienie słowa kozieł, podanie nazwiska autora bajki oraz podanie krótkiej informacji o jego twórczości.
- Praca indywidualna jednolita: uczniowie otrzymują „zaszyfrowaną” definicję bajki, którą mają odczytać, a następnie przepisać do zeszytu:
BajAkaAtoAkrótAki,ApoAuAczaAjąAcyAuAtwór.
WyAkoArzysAtuAjącAposAtaAcieAzwieArząt,AuAkaAzuAjeAwaAdyAluAdzi.
ZaAwieAraAmoArał,AczyAliAkrótAkieAzdaAnie,
wAktóArymAjestAgłówAnyAsensAbajAki.
- Wyjaśnienie trudnych wyrazów występujących w bajce Adama Mickiewicza „Lis i kozieł”, a następnie wysłuchanie przez uczniów utworu ukierunkowane pytaniami:
- Co się przydarzyło lisowi?
- Jak wybawił się z opresji?
- Omówienie treści bajki. Poruszenie zagadnień wychowawczych: Nie można nikogo wykorzystywać, nie wolno być łatwowiernym. Ocena zachowania bohaterów. Odszukanie morału, odczytanie go i wyjaśnienie.
- Porównanie z definicją: sprawdzenie, czy omawiany utwór to rzeczywiście bajka.
- Praca indywidualna zróżnicowana: porządkowanie zdań według kolejności wydarzeń w oparciu o historyjkę obrazkową do bajki.
I Uzupełnij zdania brakującymi wyrazami:
- Wyprawa. . . . . . . . . . . . . . . . .
- Wpadnięcie. . . . . . . . . . . . . . . .
- Nadejście. . . . . . . . . . . . . . . ....
- Chytry . . . . . . . . . . . . . . . . ...
- Skok . . . . . . . . . . . . . . . . ......
- Ucieczka . . . . . . . . . . . . . . . ... wyrazy: z pułapki, do studni, po gęś, kozła do studni, pomysł lisa, kozła
II Ponumeruj zdania zgodnie z kolejnością wydarzeń:
- Nadejście kozła.
- Chytry pomysł lisa.
- Wyprawa po gęś.
- Skok kozła do studni.
- Ucieczka z pułapki.
- Wpadnięcie do studni.
III Uzupełnij zdania brakującymi wyrazami i ponumeruj zgodnie z kolejnością wydarzeń:
- Nadejście. . . . . . . . . . . . . ..
- Chytry . . . . . . . . . . . . ..
- Wyprawa . . . . . . . . . . . . . .
- Skok . . . . . . . . . . . . . . .
- Ucieczka . . . . . . . . . . . . . . .
- Wpadnięcie . . . . . . . . . . . . . . wyrazy: z pułapki, do studni, po gęś, kozła do studni, pomysł lisa, kozła
- Próba wymyślenia dalszego ciągu bajki. Propozycje dzieci.
- Praca grupowa jednolita: Porządkowanie rozsypanki zdaniowej – dialogu między kozłem, a jego dziećmi po powrocie do nory. Dla ułatwienia wypowiedzi lisa i koźlątek zapisane są różnymi kolorami. Dzieci otrzymują pocięte karteczki z wypowiedziami.
- Dlaczego, tatusiu, nie przyniosłeś nam jedzenia?
- Spotkała mnie zła przygoda.
- A czemu jesteś taki zabłocony?
- Polowałem na gęś i wpadłem do beczki wkopanej w ziemię.
- A jak się stamtąd wydostałeś?
- W beczce było pusto, ale ja udałem, że piję wodę. Spragniony kozioł skoczył na dół, a ja po jego grzbiecie wydostałem się na wierzch.
- Ach, tatusiu, jakiś ty sprytny. Z każdej opresji umiesz wyjść cało.
- Czytanie dialogów z podziałem na role. Jedno z dzieci w grupie jest lisem, pozostałe – lisiątkami.
- Praca indywidualna jednolita: Wykonanie ćwiczeń w „Kartach pracy” s. 84 – 86.
- Podsumowanie zajęć. Uczniowie odpowiadają na pytanie: Co powiedzielibyście na temat dzisiejszych zajęć choremu, nieobecnemu w szkole koledze?
Opracowała mgr Katarzyna Magrzyk Szkoła Podstawowa Nr 12 im K. Makuszyńskiego Piotrków Tryb. |