Konspekt lekcji matematyki w kl. VI - Układ współrzędnych i jego zastosowanie.
Konspekt lekcji matematyki w klasie VI
Temat lekcji: Układ współrzędnych i jego zastosowanie.
Typ lekcji: lekcja powtórzeniowa
Cele lekcji :
Cel ogólny:
- wykazanie znajomości przez uczniów pojęć związanych z układem współrzędnych
- wykazanie opanowania przez uczniów umiejętności stosowania układu współrzędnych w sytuacjach praktycznych
- wykazanie umiejętności odczytywania, przedstawiania i interpretowania danych z wykresów
Cele pośrednie: uczeń umie :
- podejmować wysiłek intelektualny
- współdziałać w grupie
- przedstawiać rozwiązania w sposób czytelny
Cele operacyjne: uczeń potrafi :
- rozpoznać prostokątny układ współrzędnych
- nazwać elementy układu współrzędnych
- odczytać i zapisać współrzędne zaznaczonych punktów
- zaznaczyć w układzie współrzędnych punkty o danych współrzędnych
- przyporządkować dane punkty do poszczególnych ćwiartek układu
- przyporządkować dane punkty do poszczególnych osi układu
- obliczać długości odcinków w jednostkach układu współrzędnych
- obliczać pola figur w jednostkach układu współrzędnych
- odczytać i zinterpretować informacje z różnych wykresów (wycinki z gazet)
- wykonać wykres na podstawie danych zamieszczonych w tabeli lub w tekście
Czas trwania lekcji: 45 minut
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Metody: pytań i odpowiedzi, praca w grupach, drama
Środki dydaktyczne: tablica, kreda, tablica z układem współrzędnych, kartoniki z liczbami wymiernymi, plansze z układami współrzędnych – 1-z odcinkami różnej długości, 2- z narysowanymi figurami płaskimi, karty pracy z wykresami do zinterpretowania, wycinki prasowe z różnymi wykresami, magnesy, mazaki, kartony, karty pracy do pracy w grupach.
Planowany przebieg lekcji
- Powitanie, sprawy organizacyjne.
- Podanie tematu i celów lekcji.
- Sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów według celów operacyjnych:
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela i wykonują jego polecenia:
- Wybierz ten rysunek (na tablicy wisi kilka rysunków), który przedstawia układ współrzędnych.
- Wymień elementy układu współrzędnych.
- Odczytaj i zapisz współrzędne zaznaczonych na układzie współrzędnych punktów .
- Każdy uczeń otrzymuje punkt z podanymi współrzędnymi – jego zadaniem jest zaznaczenie go na układzie współrzędnych, który jest narysowany na tablicy.
- Przyporządkuj punkty o danych współrzędnych do odpowiednich ćwiartek lub osi układu współrzędnych; – metoda dramy
Uczeń otrzymuje kartkę z punktem np. P = (..-5..;..4,5...).Od tej chwili jest punktem P. Wypowiada zdania:
Jestem punktem P o współrzędnych .......... i ...........
Moja pierwsza współrzędna (podaje nazwę) ................... wynosi .......................
Moja druga współrzędna (podaje nazwę)........................ wynosi ........................
Należę do ............ćwiartki układu współrzędnych
Uczeń przyczepia za pomocą magnesu swój punkt na układzie współrzędnych.
- Uczniowie odczytują długości odcinków umieszczonych na układzie współrzędnych, posługując się jednostkami układu
- Uczniowie obliczają pola figur umieszczonych na układzie współrzędnych, w jednostkach układu współrzędnych
- Uczniowie zostają podzieleni na 4-osobowe grupy. Każda grupa otrzymuje wykres . Ich zadaniem jest odczytać i zinterpretować informacje zawarte na wykresach. KARTA PRACY NR 1 w załączeniu.
- Uczniowie otrzymują do odczytania różne wykresy z prasy-odczytują i interpretują zawarte na nich informacje.
- Uczniowie mają za zadanie (w tych samych grupach) wykonać wykres na układzie współrzędnych, na podstawie danych zamieszczonych w tabeli lub w tekście. KARTA PRACY NR 2 w załączeniu.
- Podsumowanie lekcji.
- Każdy uczeń samodzielnie wykonuje zadanie: Zaznacz podane punkty na układzie współrzędnych i połącz je kolejno według alfabetu. Prawidłowo narysowany wykres jest oceną otrzymaną przez Ciebie za udział w lekcji – KARTA PRACY NR 3 – w załączeniu. (Na wykresie uczeń powinien otrzymać – liczbę 5)
KARTA PRACY NR 1
GRUPA I
Odczytaj z wykresu:
- Czego dotyczą dane na wykresie/
- W której ćwiartce zawarte są informacje ?
- Co zaznaczono na osi poziomej (X) ?
- Co zaznaczono na osi pionowej (Y) ?
- Jaka była prędkość wiatru o godzinie 20.00 ?
- Jaka była najmniejsza prędkość wiatru ?
- Jaka była największa prędkość wiatru ?
- O której godzinie prędkość wiatru wynosiła 8 km/godz. ?
- O ile wzrosła prędkość wiatru między godziną 16.00 a godziną 24.00 ?
Tu zapisz odpowiedzi:
...................................................................................
KARTA PRACY NR 2
GRUPA I
Tomek przez kwadrans liczył, ile samochodów przejechało koło jego domu. W tabeli notował, ile samochodów przejechało w ciągu pierwszej minuty, ile w ciągu drugiej minuty itd. Przedstaw na wykresie dane zebrane przez Tomka.
Kolejne minuty 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
Liczba samochodów 5 - 8 - 5 - 2 - 1 - 2 - 2 - 7 - 4 - 10
Tu narysuj wykres:
Oś rzędnych – liczba samochodów
Oś odciętych – czas w minutach
KARTA PRACY NR 3
Nazwisko i imię ucznia
..........................................................................
Zaznacz punkty na układzie współrzędnych i połącz je w kolejności alfabetycznej.
- =(-2 ; -1),
- =(-2; -2),
- =(-1; -2 ),
- =(0; -2 ),
- =(1; -2),
- =(1 ; -1)
- =(1; ),
- =(0;1),
- =(2 ;3),
- =(4,1)
Opracowała
Zofia Minkina