|
Konspekt lekcji języka niemieckiego
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5799 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Deutsche Märchen – „Rotkäppchen“.
Cele leksykalno-gramatyczne |
Uczniowie poznają tytuły bajek braci Grimm, oryginalną wersję „Czerwonego Kapturka”. Słuchają i wykonują ćwiczenia do treści bajki. Przypominają „Präteritum” jako formę czasu bajek. Potrafią opowiedzieć bajkę.Piszą inne jej zakończenie. |
Materiały dydaktyczne |
treść bajki „Rotkäppchen” kartki z dodatkowymi ćwiczeniami („Märchen – Aufgaben und Übungen” literarische Texte im Unterricht, Diethelm Kaminski) kaseta z nagraniem (podręcznik „Deutsch aktiv neu 1B”)foliarzutnik pisma |
Formy socjalne |
plenum praca indywidualna praca w parach |
Ćwiczone sprawności |
globalne rozumienie tekstu ze słuchu rozumienie tekstu czytanego kreatywne pisaniemówienie. |
Lp. |
Przebieg lekcji |
Czas |
Forma socjalna |
Materiały |
1. |
Przywitanie, sprawdzenie listy obecności |
3 |
Plenum |
- |
2 |
Wprowadzenie tematu, rozgrzewka językowa. Nauczyciel zadaje pytania, np.:
- Was habt ihr gern in eurer Kindheit gelesen?
- Welche Märchen waren bei euch besonders beliebt?
- Hattest du ein Lieblingsmärchen? („Hänsel und Gretel“, „Schneewittchen“, „Aschenputtel“, „Dornröschen“, „Das tapfere Schneiderlein“, „Tischlein deck dich!“, Der gestiefelte Kater“)
- Warum lesen Kinder Märchen so gern?
|
5 |
plenum |
- |
3 |
Nauczyciel prezentuje na folii obrazek. Uczniowie odgadują tytuł bajki, której treść jest tematem lekcji. Zapisanie tematu. |
3 |
plenum |
folia rzutnik pisma |
4 |
Uczniowie słuchają oryginalnej wersji bajki z kasety. Na kartkach otrzymują jej fragmenty. Ich zadaniem jest ustalenie kolejności fragmentów podczas słuchania. Sprawdzenie ćwiczenia. |
8 |
praca indywidualna
plenum |
kaseta treść bajki we fragmentach |
5 |
Uczniowie czytają uproszczoną wersję bajki na głos. Nauczyciel wyjaśnia nowe słówka. Zwrócenie uwagi na czas „Präteritum”. |
15 |
plenum |
treść bajki |
6 |
Ćwiczenia do treści:
- Uczniowie nazywają kluczowe słowa bajki, np. Rotkäppchen, Großmutter, Kuchen, Wein, Wolf, Blumen pflücken, verschlingen usw. i zapisują je na tablicy.
- „Eine Kettenerzählung“: streszczenie bajki: każdy uczeń tworzy jedno zdanie, przy czym ostatni rzeczownik lub zaimek w zdaniu musi pojawić się w zdaniu następnym, np.
1.uczeń: Es war einmal ein kleines Mädchen. 2.uczeń: Und dieses Mädchen hatte eine rote Kappe. 3.uczeń: Wegen der roten Kappe nannten alle Leute es Rotkäppchen. 4.uczeń: Rotkäppchen hatte eine kranke Großmutter. usw.
- Uczniowie otrzymują kartkę z 16 zdaniami. Ich zadaniem jest dopasowanie zdań do 16 obrazków bajki, które ponownie widzą na folii.
- „Gesucht”: Uczniowie piszą ogłoszenie, w którym poszukują Czerwonego Kapturka i babci, podając wygląd zewnętrzny i czas zniknięcia (otrzymują przykładowe ogłoszenie)
|
5
15
15
15 |
plenum
plenum
praca w parach
praca w parach |
tablica
kartki ze zdaniami folia
słowniki |
7 |
Zadanie domowe: Uczniowie opowiadają bajkę. Dla chętnych: „ Man muss sich nur zu helfen wissen“: uczniowie piszą bajkę w 1 os. l. poj., z perspektywy Czerwonego Kapturka, który nie pozwala się zjeść wilkowi, przechytrza zwierzę przebrane za babcię. |
4 |
plenum |
- |
8 |
Ewaluacja zajęć: uczniowie określają jakie umiejętności nabyli w trakcie zajęć i w jakich sytuacjach mogą zastosować poznane słownictwo |
3 |
plenum |
- |
Edyta Dobiesz |
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|