|
Przykłady innych wodorotlenków
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3380 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Uczniowie zawsze chętnie uczestniczą w lekcjach , na których mogą przeprowadzić choćby proste doświadczenia czy ćwiczenia praktyczne. Poniżej przedstawiam scenariusz lekcji, którą przeprowadziłam w klasie i gimnazjum.
Dział: Kwasy i wodorotlenki Temat: Przykłady innych wodorotlenków
Cele operacyjne:
Uczeń wie: § Jak zbudowane są wodorotlenki § Jaka jest różnica między wodorotlenkiem a zasadą § W której grupie w układzie okresowym pierwiastków znajdują się metale tworzące zasady (Na, Ca, K) Uczeń potrafi: § Zbudować modele wodorotlenków magnezu, miedzi (II), żelaza (III) i innych § Zapisać wzory i podać nazwy wymienionych wodorotlenków § Przeprowadzić reakcję chemiczną, w której powstanie wodorotlenek miedzi (II) § Podać wzory i nazwy wodorotlenków na podstawie wartościowości metalu § Podać przykłady zasad na podstawie tabeli rozpuszczalności § Wskazać w układzie okresowym metale tworzące wodorotlenki
Przebieg lekcji:
A) Część nawiązująca: · sprawdzenie pracy domowej · przypomnienie, jak zbudowane są cząsteczki poznanych wodorotlenków oraz ich właściwości · podzielenie klasy na 4 grupy
B) Część właściwa: · sformułowanie tematu lekcji
· przeprowadzenie w grupach doświadczeń uczniowskich według otrzymanej instrukcji:
1. Próba otrzymania wodorotlenków miedzi (II) i żelaza (III) w reakcji odpowiednich tlenków z wodą.
2. Otrzymywanie wodorotlenku miedzi (II) w reakcji zasady sodowej z siarczanem(VI) miedzi (II) w obecności fenoloftaleiny.
· podanie obserwacji i wniosków wynikających z doświadczeń i zapisanie ich w zeszytach uczniowskich · podanie różnicy między wodorotlenkiem a zasadą · praca w grupach: 1. wyszukiwanie w tabeli rozpuszczalności zasad (odszukanie metali tworzących zasady w układzie okresowym pierwiastków) 2. ćwiczenia w modelowaniu cząsteczek przykładowych wodorotlenków, zapisywaniu wzorów, poprawnym tworzeniu nazw wodorotlenków i zasad – zebranie wiadomości w tabeli
C) Podsumowanie:
Podsumowanie pracy w grupach. Ocena pracy uczniów.
D) Praca domowa: zadania 1 i5 ze zbioru
Metody:
- praktyczna (doswiadczenia uczniowskie, modelowanie czasteczek, zapisywanie wzorów i nazw wodorotlenków), praca z tabelą rozpuszczalności i układem okresowym pierwiastkow
Pomoce dydaktyczne:
- odczynniki (tlenek miedzi (II), tlenek żelaza (III), woda, fenoloftaleina, roztwór zasady sodowej, r-r siarczanu (VI) miedzi (II)) - szkło i sprzęt ( zlewki. probówki, łyżeczki, stojaki do probówek) - instrukcje do doświadczeń uczniowskich
Doświadczenie 1: Próba otrzymania wodorotlenków miedzi (II) i żelaza (III) w reakcji odpowiednich tlenków z wodą. Do 1) zlewki z wodą dodaj fenoloftaleinę, a następnie tlenek miedzi (II) Do 2) zlewki z wodą dodaj fenoloftaleinę, a następnie tlenek żelaza (III) Zapisz obserwacje i wnioski w zeszycie
Doświadczenie 2. Otrzymywanie wodorotlenku miedzi (II) w reakcji zasady sodowej z siarczanem (VI) miedzi (II). Do probówki z rozcieńczonym roztworem siarczanu (VI) miedzi (II) dodaj ok. 1cm3 rozcieńczonego roztworu zasady sodowej) Zapisz obserwacje i wnioski w zeszycie
- modele kulkowe - tabela rozpuszczalności wodorotlenków i soli - układ okresowy pierwiastków - podręcznik: Kulawik J., Kulawik T.: „Chemia dla gimnazjum”, część1, Kulawik T., Litwin M. : „Zbiór zadań z chemii dla gimnazjum”
|
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|