Realizowane podczas zajęć zadania skupiają się wokół tematu: Wiosna na łące. Obejmują one: uważne słuchanie tekstu, ciche czytanie ze zrozumieniem, utrwalenie pojęcia czasownik, rozwijanie umiejętności zamykania myśli w obrębie zdania, doskonalenie dodawania i odejmowania w zakresie 20, rozwiązywanie zadań tekstowych, doskonalenie umiejętności rytmicznego czytania tekstu, malowanie z wyobraźni.
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy I
Temat: Zaprasza nas zielona łąka
Cele ogólne:
-
wdrażanie do uważnego słuchania tekstu
-
doskonalenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem
-
rozwijanie umiejętności zamykania myśli w obrębie zdania
-
utrwalenie pojęcia czasownik
-
doskonalenie dodawania i odejmowania w zakresie 20
-
rozwijanie wrażliwości plastycznej
-
doskonalenie umiejętności rytmicznego czytania tekstu
Cele szczegółowe. Uczeń:
-
uważnie słucha czytanego tekstu
-
rozumie polecenia nauczyciela
-
odpowiada na pytania związane z tekstem
-
rozumie cicho czytany tekst
-
układa zdania z wyrazami
-
wyodrębnia zdania z ciągu słów
-
rozpoznaje rodzaje zdań
-
dodaje i odejmuje w zakresie 20
-
potrafi samodzielnie rozwiązać łatwe zadania tekstowe
-
prace plastyczne wykonuje starannie i pomysłowo
-
potrafi rytmicznie przeczytać krótki tekst
Metody:
Środki dydaktyczne:
-
kartoniki z rozsypanką sylabową, , dodatkowe karty z ćwiczeniami, kartki, kredki, kartoniki z wyrazami, teksty opowiadań, zapisane na kartonikach zdania, magnetofon, kaseta, organy
Formy pracy:
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu – odczytanie hasła z rozsypanki sylabowej:
Zaprasza nas zielona łąka.
2. Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela tekstu pt. „Zielona łąka”.
Zielona łąka
Idziesz wolniutko wąską ścieżką. Rozglądasz się ciekawie wokoło. Widzisz biegające wiewiórki, słyszysz ćwierkające wróbelki.
Nagle przed tobą pojawia się wspaniały zielony dywan – to łąka. Oddychasz głęboko. Rozkoszujesz się zapachem młodej, zielonej trawki. Słyszysz szum – to woda w strumyku radośnie uderza o kamyki. Nad strumykiem zielony dotąd dywan staje się kolorowy: żółto – niebiesko – zielony. To niebieskie niezapominajki i żółte kaczeńce znalazły sobie miejsce, gdzie ogrzewa je złote słoneczko i chłodzi czysta woda.
Oto, nie wiadomo skąd, pojawiają się na łące kolorowe motylki. Tańczą wesoło i spijają nektar z polnych kwiatów. Po źdźbełkach trawy spacerują czerwono – czarne pracowite biedronki. Gdzieś z oddali słychać śpiew skowronka.
Nagle na łące pojawia się piękny, majestatyczny ptak – bocian. Wszystkie żabki bawiące się na brzegu jak na komendę wskakują do wody i chowają przed niebezpieczeństwem.
Rozmowa na temat wrażeń i odczuć towarzyszących odbiorowi tekstu:
-
Jakie kolory widzieliście na naszej łące?
-
Jakie odgłosy docierały do was?
-
Jakie zapachy unosiły się w powietrzu?
3. Czytanie wyrazów z kartoników umieszczonych na tablicy. Wybieranie słów nazywających
to, co dzieci „zobaczyły” na łące.
słońce, maluje, trawa, pisze, kaczeńce, niezapominajki, ogląda, strumyk, bocian, czyta,
układa, motyl, skowronek, zbiera, biedronka
4. Nazwanie pozostałych wyrazów znajdujących się na tablicy – czasowniki.
5. Wyszukiwanie czasowników wśród wyrazów zapisanych w karcie pracy - praca
samodzielna. Zapisywanie liczby czasowników na kartonikach – sprawdzanie poprawności
wykonania zadania.
6. Śpiewanie piosenki: Kle kle, boćku!
7. Układanie zdań z wyrazami związanymi z czytanym przez nauczyciela tekstem.
8. Zabawa matematyczna Kolorowa łąka - nauczyciel przypina na zielonej tablicy kolorowe
kółeczka z działaniami; każde dziecko losuje z koszyka liczbę – wynik działania,
a następnie umieszcza ją na odpowiednim działaniu;
9. Samodzielne rozwiązywanie zadania tekstowego zapisanego w karcie pracy:
Nas kolorową łąką latało 5 motyli cytrynowych, 5 czerwonych i 5 błękitnych. Ile motyli
latało nad łąką?
10. Rytmiczne czytanie zdań:
Biedroneczki są w kropeczki
Na majowej łące bawiło się słońce
Cały świat się śmieje, gdy słonko przygrzeje
11. Słuchanie czytanego przez nauczyciela tekstu „Wiosna”.
12. Sprawdzenie zapamiętania informacji zawartych w tekście – nauczyciel powtórnie czyta
tekst, tym razem jednak zastępuje pewne wyrazy innymi; zadaniem uczniów jest
sygnalizowanie zmian nauczyciela i poprawianie tekstu;
13. Wyodrębnianie zdań z ciągu zapisanych na tablicy słów i wpisywanie odpowiednich
znaków : ! ? .
nad strumykiem rosły złote kaczeńce kto mieszka na łące nie płosz zwierząt
14. Drama: Marzenia mieszkańców łąki – uczniowie wcielają się w role poszczególnych
mieszkańców łąki i odpowiadają na pytanie: O czym marzysz?
15. Malowanie łąki z opowieści nauczyciela.
16. Ewaluacja zajęć – dzieci siadają w kręgu; nauczyciel proponuje rundkę – kończenie
zdania: Dziś na lekcji najbardziej podobało mi się...
17. Pożegnanie piosenką: I znów zakwitły jabłonie.
Opracowała mgr Alicja Sobel
|