|
Scenariusz lekcji - hospitacja diagnozująca
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 12908 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Reforma oświaty przyniosła nam wprowadzenie nowego rozumienia celów edukacji, zasad uczenia oraz sposobów sprawowania nadzoru pedagogicznego, w tym i nowe rozumienie hospitacji. Mając to na względzie przygotowałam i przeprowadziłam lekcję w formie hospitacji diagnozującej. Przedmiotem hospitacji było diagnozowanie umiejętności, obserwacja wiedzy i postaw uczniów w zakresie:
- stopnia opanowania wiedzy o węglowodorach
- umiejętności zastosowania wiadomości w rozwiązywaniu zadań
- prezentowanie odpowiedzi
SCENARIUSZ LEKCJI Imię i nazwisko nauczyciela: Dorota Kołacz Przedmiot: Chemia Temat: Powtórzenie wiadomości o węglowodorach Klasa: II a Rok szkolny: 2003/2004 Miejsce odbywania lekcji: ZSZ nr 11 w Sosnowcu Czas trwania lekcji: 45 min.
CELE LEKCJI:
- Przypomnienie i utrwalenie następujących wiadomości:
- budowa alkanów , akwenów i Albinów
- nazewnictwo węglowodorów
- zjawisko izomerii łańcuchowej, położenia podstawnika, wiązania wielokrotnego
- zjawisko polimeryzacji
- podstawowe typy reakcji chemicznych w chemii organicznej
- budowa właściwości i reaktywność benzenu
- Uczeń powinien umieć:
- wyprowadzać wzory sumaryczne oraz przedstawiać wzory strukturalne i półstrukturalne węglowodorów
- budować modele kulkowe wybranych cząsteczek węglowodorów
- dostrzegać związek między budową a reaktywnością węglowodorów
- zapisywać równania typowych reakcji dla poszczególnych węglowodorów
- przedstawiać wzory strukturalne izomerów różnych rodzajów
- wyjaśniać pojęcie aromatyczności na przykładzie benzenu
- tworzyć nazwy systematyczne węglowodorów i ich izomerów
- projektować doświadczenie na odróżnienie węglowodorów nasyconych od nienasyconych
|
PRZEBIEG LEKCJI:
- Czynności organizacyjne:
- sprawdzenie obecności
- zapisanie tematu lekcji
- Podanie celu zajęć.
- Podział klasy na grupy i wyjaśnienie metod pracy.
- Losowanie pytań.
- Rozwiązywanie zadań w grupach.
- Prezentacja odpowiedzi przez liderów grup.
- Rozwiązywanie krzyżówki.
- Podsumowanie lekcji – ocena pracy uczniów, wypełnienie przez uczniów kwiatka ewaluacyjnego.
|
CZAS 2 min. 1 min. 2 min. 2 min. 15 min. 14 min. 5 min. 4 min.
|
METODY PRACY:
Aktywizująca, zróżnicowana – rozwiązywanie zadań o zróżnicowanej trudności w zespołach uczniowskich
Eksponująca – prezentowanie rozwiązań posz- czególnych zadań
|
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Arkusze papieru, pisaki, rzutnik pisma, zestawy zadań do rozwiązania, krzyżówka, zestaw kulkowy do modelowania cząsteczek | ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ Cel hospitacji : obserwacja uczniów w zakresie:
- stopnia opanowania wiedzy o węglowodorach
- umiejętności zastosowania wiadomości w rozwiązywaniu zadań
- prezentowanie odpowiedzi
Imię i nazwisko nauczyciela: Dorota Kołacz
Przedmiot: Chemia
Temat: Powtórzenie wiadomości o węglowodorach
Czas trwania lekcji: 45 min.
Klasa: IIa
Rok szkolny: 2003/2004
Data obserwacji zajęć:
Umiejętności i wymagania sprawdzane na zajęciach:
- Znajomość budowy węglowodorów nasyconych, nienasyconych i aromatycznych.
- Dostrzeganie związku między budową a reaktywnością substancji.
- Umiejętność modelowania cząsteczek węglowodorów.
- Stosowanie właściwego nazewnictwa chemicznego.
- Zapisywanie wzorów sumarycznych, strukturalnych i półstrukturalnych węglowodorów.
- Tworzenie i rozpoznawanie wzorów izomerów, homologów, tych samych związków.
- Zapisywanie równań reakcji substytucji.
- Zapisywanie równań reakcji addycji.
- Zapisywanie równań reakcji polimeryzacji.
- Zapisywanie równań reakcji typowych dla węglowodorów aromatycznych.
- Znajomość przebiegu reakcji spalania węglowodorów
- Projektowanie doświadczenia na odróżnienie węglowodorów nasyconych od nienasyconych.
- Stosowanie zasad pracy w zespole.
- Umiejętność prezentowania i uzasadniania rozwiązań problemów.
|
spostrzeżenia hospitującego |
spostrzeżenia nauczyciela |
|
|
|
opanowane |
Opanowane częściowo |
Nie opanowane |
opanowane |
Opanowane częściowo |
Nie opanowane |
Stopień opanowania wiedzy z punktu: |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
11 |
|
|
|
|
|
|
12 |
|
|
|
|
|
|
13 |
|
|
|
|
|
|
14 |
|
|
|
|
|
| Spostrzeżenia i uwagi nauczyciela prowadzącego zajęcia: .................................................................................................................... .................................................................................................................... ....................................................................................................................
Spostrzeżenia i uwagi hospitującego: .................................................................................................................... .................................................................................................................... .................................................................................................................... ....................................................................................................................
Data rozmowy pohospitacyjnej: ....................................................................................................................
Dorota Kołacz ..…………………….
podpis nauczyciela podpis osoby hospitującej |
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|