|
Hospodarowie Wołoszczyzny
Hospodarowie WołoszczyznyHospodarowie
Wołoszczyzny
1310
-
1352
Basarab I
, pierwszy hospodar wołoski
1352
-
1364
Mikołaj Aleksander
(syn)
1364
-
1377
Władysław I Samoderżec
(syn)
1377
-
1383
Radu I
(brat)
1383
-
1386
Dan I
(syn)
1386
-
1394
Mircza I Stary
(brat)
1394
-
1397
Wład I Uzurpator
(syn Dana I)
1397
-
1418
Mircza I Stary
(ponownie)
1418
-
1420
Michał I
(syn)
1420
-
1422
Radu II Praznaglava
(s. Mirczy Starego)
1422
-
1426
Dan II
(s. Dana I)
1426
-
1427
Radu II Praznaglava
(ponownie)
1427
-
1431
Dan II
(ponownie)
1431
-
1436
Aleksander I Aldea
(s. Mirczy Starego)
1436
-
1442
Wład II Diabeł
(brat)
1442
-
1442
Mircza II
(syn)
1442
-
1443
Basarab II
(s. Dana II)
1443
-
1447
Wład II Diabeł
(ponownie)
1447
-
1448
Władysław II Dan
(s. Dana II)
1448
-
1448
Wład III Palownik
(s. Włada Diabła)
1448
-
1456
Władysław II Dan
(ponownie)
1456
-
1462
Wład III Palownik
(ponownie)
1462
-
1473
Radu III Piękny
(s. Włada Diabła)
1473
-
1473
Basarab III Stary
(s. Dana II)
1473
-
1474
Radu III Piękny
(ponownie)
1474
-
1474
Basarab III Stary
(ponownie)
1474
-
1474
Radu III Piękny
(ponownie)
1474
-
1474
Basarab III Stary
(ponownie)
1474
-
1475
Radu III Piękny
(ponownie)
1475
-
1476
Basarab III Stary
(ponownie)
1476
-
1476
Wład III Palownik
(ponownie)
1476
-
1477
Basarab III Stary
(ponownie)
1477
-
1481
Basarab IV Młody
(s. Basaraba II)
1481
-
1481
Wład IV Mnich
(s. Włada Diabła)
1481
-
1482
Basarab IV Młody
(ponownie)
1482
-
1495
Wład IV Mnich
(ponownie)
1495
-
1508
Radu IV Wielki
(syn Vlada Mnicha)
1508
-
1509
Mihnea I Zły
(s. Włada Palownika, zm.
1510
)
1509
-
1510
Mircza III
(syn)
1510
-
1512
Wład V Młody
(s. Włada Mnicha)
1512
-
1521
Neagoe Basarab V
(s. Besaraba Młodego)
1521
-
1521
Teodozjusz
(syn)
1521
-
1521
Wład Dragomir
1521
-
1522
Teodozjusz
(ponownie)
1522
-
1523
Radu V de la Afumati
(s. Radu Wielkiego)
1523
-
1523
Władysław III
(wnuk Władysława II Dana)
1523
-
1524
Radu VI Badica
(s. Radu Wielkiego)
1524
-
1524
Radu V de la Afumati
(ponownie)
1524
-
1524
Władysław III
(ponownie)
1524
-
1525
Radu V de la Afumati
(ponownie)
1525
-
1525
Władysław III
(ponownie)
1525
-
1529
Radu V de la Afumati
(ponownie)
1529
-
1529
Basarab VI
1529
-
1530
Mojżesz
(s. Władysława III)
1530
-
1532
Wład VI Topielec
(s. Włada Młodego)
1532
-
1535
Wład VII Vintila
(s. Radu Wielkiego)
1535
-
1545
Radu VII Paisie
(s. Radu Wielkiego)
1545
-
1552
Mircza IV Pastuch
(s. Radu Wielkiego)
1552
-
1553
Radu VIII Eliasz
1553
-
1554
Mircza IV Pastuch
(ponownie)
1554
-
1557
Patrascu Dobry
(s. Radu Paisie)
1557
-
1559
Mircza IV Pastuch
(ponownie)
1559
-
1568
Piotr I Młody
(s. Mirczy Pastucha)
1568
-
1574
Aleksander II Mircza
(s. Mirczy Pastucha)
1574
-
1574
Vintila
(s. Patrascu Dobrego, zm.
1574
)
1574
-
1577
Aleksander II Mircza
(ponownie)
1577
-
1583
Mihnea II Poturczeniec
(s. Aleksandra II)
1583
-
1585
Piotr II Kolczyk
(s. Patrascu Dobrego, zm.
1590
)
1585
-
1591
Mihnea II Poturczeniec
(ponownie, zm.
1601
)
1591
-
1592
Stefan I Głuchy
(s. Jana Srogiego, hosp. Mołdawii)
1592
-
1593
Aleksander III Zły
(s. Bogdana Lapusneanu)
1593
-
1600
Michał II Waleczny
(zm.
1601
)
1599
-
1600
Mikołaj II Patrascu
(syn, korregent)
1600
-
1601
Szymon Mohyła
(brat Jeremiego, hosp. Mołdawii, zm.
1607
)
1601
-
1602
Radu IX Mihnea
(s. Radu Poturczeńca)
1602
-
1602
Szymon Mohyła
(ponownie)
1602
-
1610
Radu X Serban
1611
-
1611
Radu IX Mihnea
(ponownie)
1611
-
1611
Radu X Serban
(ponownie, zm.
1620
)
1611
-
1616
Radu IX Mihnea
(ponownie)
1616
-
1616
Gabriel Mohyła
1616
-
1618
Aleksander IV Eliasz
1618
-
1620
Gabriel Mohyła
(ponownie)
1620
-
1623
Radu IX Mihnea
(ponownie, zm.
1626
)
1623
-
1627
Aleksander V Dziecię
(syn, zm.
1632
)
1627
-
1629
Aleksander IV Eliasz
(ponownie, zm.
1633
)
1629
-
1632
Leon Tomşa
1632
-
1632
Radu XI Eliasz
(s. Aleksandra Eliasza)
1632
-
1654
Mateusz I Basarab
1654
-
1658
Konstantyn I Serban
(s. Radu Serbana, zm.
1685
)
1658
-
1659
Mihnea III
(zm.
1660
)
1659
-
1660
Jerzy I Ghica
1660
-
1664
Grzegorz I Jerzy Ghica
(syn)
1664
-
1669
Radu XII Leon
(s. Leona Tomsi)
1669
-
1672
Antoni Popescu
1672
-
1673
Grzegorz I Jerzy Ghica
(ponownie)
1673
-
1678
Jerzy II Duca
(zm.
1684
)
1678
-
1688
Şerban Cantacuzino
1688
-
1714
Konstantyn II Brincoveanu
1714
-
1715
Stefan II Cantacuzino
(s. Konstantyna Stolnika)
1715
-
1716
Mikołaj III Mavrocordat
1716
-
1719
Jan I Mavrocordat
(brat)
1719
-
1730
Mikołaj III Mavrocordat
(ponownie)
1730
-
1730
Konstantyn III Mavrocordat
(syn Mikołaja)
1730
-
1731
Michał III Racoviţă
1731
-
1733
Konstantyn III Mavrocordat
(ponownie)
1733
-
1735
Grzegorz Ghica II
1735
-
1741
Konstantyn III Mavrocordat
(ponownie)
1741
-
1744
Michał III Racoviţă
1744
-
1748
Konstantyn III Mavrocordat
(ponownie)
1748
-
1752
Grzegorz Ghica II
(ponownie)
1752
-
1753
Mateusz II Ghica
(s. Grzegorza II, zm.
1756
)
1753
-
1756
Konstantyn IV Racoviţă
1756
-
1758
Konstantyn III Mavrocordat
(ponownie)
1758
-
1761
Scarlat I Ghica
1761
-
1763
Konstantyn III Mavrocordat
(ponownie, zm.
1769
)
1763
-
1764
Konstantyn IV Racoviţă
(ponownie)
1764
-
1765
Stefan III Racoviţă
(s. Michała)
1765
-
1766
Scarlat I Ghica
(ponownie)
1766
-
1768
Aleksander VI Ghica
(syn)
1768
-
1769
Grzegorz Aleksander Ghica III
(zm.
1777
)
1769
-
1774
okupacja rosyjska
1774
-
1782
Aleksander VII Ipsilanti
1782
-
1783
Mikołaj IV Caradja
1783
-
1786
Michał IV Suţu
1786
-
1790
Mikołaj V Mavrogheni
1790
-
1791
okupacja austriacka
1791
-
1792
Michał IV Suţu
(ponownie)
1792
-
1796
Aleksander VIII Moruzi
(s. Konstantyna)
1796
-
1797
Aleksander VII Ipsilanti
(ponownie)
1797
-
1799
Konstantyn V Hangerli
1799
-
1801
Aleksander VIII Moruzi
(ponownie, zm.
1807
)
1801
-
1802
Michał IV Suţu
(ponownie)
1802
-
1802
Aleksander IX Suţu
(syn)
1802
-
1806
Konstantyn VI Ipsilanti
1806
-
1806
Aleksander IX Suţu
(ponownie)
1806
-
1807
Konstantyn VI Ipsilanti
(ponownie, zm.
1815
)
1807
-
1812
okupacja rosyjska
1812
-
1818
Jan II Caradja
1818
-
1821
Aleksander IX Suţu
(ponownie)
1821
-
1821
Scarlat II Callimachi
1821
-
1821
Tudor Vladimirescu
1822
-
1828
Grzegorz Dymitr IV Ghica
1828
-
1834
okupacja rosyjska
1834
-
1842
Aleksander X Dymitr Ghica
(brat Grzegorza Dymitra)
1842
-
1848
Jerzy III Bibescu
(zm.
1873
)
1848
-
1849
Konstantyn VII Cantacuzino
(
kajmakam
, zm.
1877
)
1849
-
1856
Barbu Ştirbei
(brat Jerzego Bibescu)
1856
-
1858
Aleksander X Dymitr Ghica
(kajmakam, ponownie)
1859
-
1860
Aleksander Jan Cuza
od
1860
połączona z
Mołdawią
w księstwo
Rumunii
Inne hasła zawierające informacje o "Hospodarowie Wołoszczyzny":
Bitwa pod Wiedniem (1683)
...
1716
...
Język czeski
...
Traktat paryski
...
Przywódcy polityczni i religijni na świecie
...
Łuck
...
I rozbiór Polski
...
Cerkiew Wołoska we Lwowie
...
Ikonostas
...
Wołosi
...
Inne lekcje zawierające informacje o "Hospodarowie Wołoszczyzny":
119a Wojny XVII w. i ich konsekwencje (plansza 13)
...
|
|
|
|