Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Megrelowie

Megrelowie

Grupa Megrelów, koniec wieku XIX

Megrelowie, znani także jako Mingrelowie ( megrelski :მარგალი, margali; gruziński : მეგრელები: megrelebi) to grupa etniczna w obrębie narodu gruzińskiego [1][2]. Jej przedstawiciele zamieszkują przede wszystkim na terenie Megrelii i Abchazji , ale żyją także w innych regionach Gruzji . W Abchazji jest ich około 50 000 a w reszcie Gruzji około 800 000[3]. Niegdyś o wiele liczniej zamieszkiwali Abchazję, ale z powodu dążeń separatystycznych i idących za nimi tarć między Gruzinami (za jakich uważa się Megrelów) a Abchazami od 180 000 do 200 000 Megrelów opuściło te tereny, szukając schronienia przed czystkami etnicznymi. Większość Megrelów uważa się za Gruzinów z racji powiązań, na przykład religijnych i historycznych. Akcentują jednak swoje oryginalne tradycje i zwyczaje.

Większość Megrelów zna zarówno język megrelski jak i gruziński. Obydwa te języki należą do rodziny języków południowokaukaskich (kartwelskich) , dodatkowo posiadają wspólny alfabet . Niektórzy badacze uważają nawet iż nie są to oddzielne języki a megrelski jest tylko dialektem gruzińskiego. Inni zaprzeczają tej teorii powołując się na fakt iż reszta Gruzinów nie rozumie megrelskiego[3].

Historia

Megrelowie są najprawdopodobniej potomkami niektórych plemion zamieszkujących Kolchidę , które potem uległy wpływom Iberii kaukaskiej . Podobnie jak inne okoliczne ludy przyjęli oni chrześcijaństwo , któremu pozostali wierni. Później zamieszkiwane przez nich ziemie weszły w skład gruzińskiego królestwa Bagratydów . W tym czasie większość arystokratów i duchownych zaadoptowało język gruziński- stał się on językiem sztuki i kultury. Po rozpadzie królestwa Gruzji Megrelia była autonomicznym księstwem, prowadzącym własną politykę i wchodzącym czasem nawet w konflikt z innymi gruzińskimi państwami. W XVIII wieku weszła w skład Imperium Rosyjskiego .

W kilku spisach ludności pod władzą najpierw Imperium Carów a potem Związku Radzieckiego Megrelowie uważani byli za odrębną grupę, potem od lat 30. XX wieku klasyfikowano ich w ramach narodu gruzińskiego. Dzisiaj większość Megrelów uważa się za część narodu gruzińskiego, ale jednocześnie podkreśla swoją odrębność od innych gruzińskich grup etnicznych- zachowując swoją kulturę i zwyczaje oraz język.

Pierwszy prezydent niepodległej Gruzji Zwiad Gamsachurdia był Megrelem. Za jego rządów doszło do wybuchu wojny domowej, której wiele działań toczyło się w Megreli.

Znani Megrelowie

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Megrelowie":

Język gruziński ...

Megrelowie Grupa Megrelów, koniec wieku XIX Megrelowie, znani także jako Mingrelowie ( megrelski :მარგალი, margali; gruziński : მეგრელები: megrelebi) to grupa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Megrelowie":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!


Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie