Premierzy i szefowie resortów II Rzeczypospolitej
Premierzy i szefowie resortów II Rzeczypospolitej Premier Rządu Tymczasowego w
Lublinie
-
Ignacy Daszyński
(
6
/
7 listopada
1918
–
18 listopada
1918
)
Premierzy II RP-
Jędrzej Moraczewski
(
17 listopada
1918
–
16 stycznia
1919
)
-
Ignacy Jan Paderewski
(
16 stycznia
1919
–
9 grudnia
1919
)
-
Leopold Skulski
(
13 grudnia
1919
–
9 czerwca
1920
)
-
Wincenty Witos
(
10 czerwca
1920
–
23 czerwca
1920
- nie utworzył rządu)
-
Władysław Grabski
(
23 czerwca
1920
–
24 lipca
1920
)
-
Wincenty Witos
(
24 lipca
1920
–
13 września
1921
)
-
Antoni Ponikowski
(
19 września
1921
–
5 marca
1922
,
10 marca
1922
–
6 czerwca
1922
)
-
Artur Śliwiński
(
28 czerwca
1922
–
7
(
31
) lipca
1922
)
-
Julian Ignacy Nowak
(
31 lipca
1922
–
14
(
16
) grudnia
1922
)
-
Władysław Sikorski
(
16 grudnia
1922
–
26 maja
1923
)
-
Wincenty Witos
(
28 maja
1923
–
15 grudnia
1923
)
-
Władysław Grabski
(
19 grudnia
1923
–
13 listopada
1925
)
-
Aleksander Skrzyński
(
20 listopada
1925
–
5 maja
1926
)
-
Wincenty Witos
(
10 maja
1926
–
15 maja
1926
)
-
Kazimierz Bartel
(
15 maja
–
4 czerwca
,
8 czerwca
–
24 września
,
27 września
–
30 września
1926
)
-
Józef Piłsudski
(
2 października
1926
–
27 czerwca
1928
)
-
Kazimierz Bartel
(
27 czerwca
1928
–
13 kwietnia
1929
)
-
Kazimierz Świtalski
(
14 kwietnia
1929
–
7
(
29
) grudnia
1929
)
-
Kazimierz Bartel
(
29 grudnia
1929
–
17 marca
1930
)
-
Walery Sławek
(
29 marca
1930
–
23 sierpnia
1930
)
-
Józef Piłsudski
(
25 sierpnia
1930
–
4 grudnia
1930
)
-
Walery Sławek
(
4 grudnia
1930
–
26 maja
1931
)
-
Aleksander Prystor
(
27 maja
1931
–
9 maja
1933
)
-
Janusz Jędrzejewicz
(
10 maja
1933
–
13 maja
1934
)
-
Leon Kozłowski
(
15 maja
1934
–
28 marca
1935
)
-
Walery Sławek
(
28 marca
1935
–
12 października
1935
)
-
Marian Zyndram-Kościałkowski
(
13 października
1935
–
15 maja
1936
)
-
Felicjan Sławoj Składkowski
(
16 maja
1936
–
30 września
1939
)
Wicepremierzy II RP Szefowie resortów Ministerstwo Spraw Wojskowych-
Józef Piłsudski
(17 XI 1918 – 16 I 1919)
-
Jan Wroczyński
(kierownik, 16 I 1919 – 27 II 1919)
-
Józef Leśniewski
(27 II 1919 – 9 XII 1919, 13 XII 1919 – 9 VI 1920, 23 VI 1920 – 24 VII 1920, 24 VII 1920 – 9 VIII 1920)
-
Kazimierz Sosnkowski
(9 VIII 1920 – 13 IX 1921, 19 IX 1921 – 5 III 1922) (kierownik, 10 III 1922 – 6 VI 1922) (28 VI 1922 – 31 VII 1922, 31 VII 1922 – 16 XII 1922, 16 XII 1922 – 26 V 1923)
-
Aleksander Osiński
(kierownik, 28 V 1923 – 13 VI 1923)
-
Stanisław Szeptycki
(13 VI 1923 – 15 XII 1923)
-
Kazimierz Sosnkowski
(17 XII 1923 – 17 II 1924)
-
Władysław Sikorski
(17 II 1924 – 13 XI 1925)
-
Stefan Majewski
(kierownik, 20 XI 1925 – 27 XI 1925)
-
Lucjan Żeligowski
(27 XI 1925 – 5 V 1926)
-
Juliusz Tadeusz Tarnawa-Malczewski
(10 V 1926 – 15 V 1926)
-
Józef Piłsudski
(15 V 1926 – 8 VI 1926, 8 VI 1926 – 24 IX 1926, 27 IX 1926 – 30 IX 1926, 2 X 1926 – 27 VI 1928, 27 VI 1928 – 13 IV 1929, 14 IV 1929 – 29 XII 1929, 29 XII 1929 – 17 III 1930, 29 III 1930 – 23 VIII 1930, 25 VIII 1930 – 4 XII 1930, 4 XII 1930 – 26 V 1931, 27 V 1931 – 9 V 1933, 10 V 1933 – 13 V 1934, 15 V 1934 – 28 III 1935, 28 III 1935 – 12 V 1935)
-
Tadeusz Kasprzycki
(kierownik, 12 V 1935 – 12 X 1935) (13 X 1935 – 15 V 1936, 16 V 1936 – 30 IX 1939)
Ministerstwo Spraw Zagranicznych-
Leon Wasilewski
(17 XI 1918 – 16 I 1919)
-
Ignacy Jan Paderewski
(16 I 1919 – 9 XII 1919)
-
Władysław Wróblewski
(kierownik, 13 XII 1919 – 16 XII 1919)
-
Stanisław Patek
(16 XII 1919 – 9 VI 19200
-
Eustachy Sapieha
(23 VI 1920 – 24 VII 1920, 24 VII 1920 – 24 V 1921)
-
Jan Dąbski
(kierownik) (24 V 1921 – 11 VI 1921
-
Konstanty Skirmunt
(11 VI 1921 – 13 IX 1921, 19 IX 1921 – 5 III 1922, 10 III 1922 – 6 VI 1922)
-
Gabriel Narutowicz
(28 VI 1922 – 31 VII 1922, 31 VII 1922 – 14 XII 1922)
-
Aleksander Skrzyński
(16 XII 1922 – 26 V 1923)
-
Marian Seyda
(28 V 1923 – 27 X 1923)
-
Roman Dmowski
(27 X 1923 – 15 XII 1923)
-
Karol Bertoni
(kierownik) (17 XII 1923 – 19 I 1924)
-
Maurycy Zamoyski
(19 I 1924 – 27 VII 1924)
-
Aleksander Skrzyński
(27 VII 1924 – 13 XI 1925, 20 XI 1925 – 5 V 1926)
-
Kajetan Dzierżykraj-Morawski
(kierownik, 10 V 1926 – 15 V 1926)
-
August Zaleski
(15 V 1926 – 8 VI 1926, 8 VI 1926 – 24 IX 1926, 27 IX 1926 – 30 IX 1926, 2 X 1926 – 27 VI 1928, 27 VI 1928 – 13 IV 1929, 14 IV 1929 – 29 XII 1929, 29 XII 1929 – 17 III 1930, 29 III 1930 – 23 VIII 1930, 25 VIII 1930 – 4 XII 1930, 4 XII 1930 – 26 V 1931, 27 V 1931 – 2 XI 1932)
-
Józef Beck
(2 XI 1932 – 9 V 1933, 10 V 1933 – 13 V 1934, 15 V 1934 – 28 III 1935, 28 III 1935 – 12 X 1935, 13 X 1935 – 15 V 1936, 16 V 1936 – 30 IX 1939)
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych-
Stanisław Thugutt
(17 XI 1918 – 16 I 1919)
-
Stanisław Wojciechowski
(16 I 1919 – 9 XII 1919, 13 XII 1919 – 9 VI 1920)
-
Józef Kuczyński
(kierownik, 23 VI 1920 – 24 VII 1920)
-
Leopold Skulski
(24 VII 1920 – 28 VI 1921)
-
Władysław Raczkiewicz
(28 VI 1921 – 13 IX 1921)
-
Stanisław Downarowicz
(19 IX 1921 – 5 III 1922)
-
Antoni Kamieński
(10 III 1922 – 6 VI 1922, 28 VI 1922 – 31 VII 1922, 31 VII 1922 – 16 XII 1922)
-
Władysław Sikorski
(16 XII 1922 – 26 V 1923)
-
Władysław Kiernik
(28 V 1923 – 15 XII 1923)
-
Władysław Sołtan
(17 XII 1923 – 21 III 1924)
-
Zygmunt Hübner
(21 III 1924 – 17 XI 1924)
-
Cyryl Ratajski
( (17 XI 1924 – 14 VI 1925)
-
Władysław Raczkiewicz
(15 VI 1925 – 13 XI 1925, 20 XI 1925 – 5 V 1926)
-
Stefan Smólski
(10 V 1926 – 15 V 1926)
-
Kazimierz Młodzianowski
(15 V 1926 – 8 VI 1926, 8 VI 1926 – 24 IX 1926, 27 IX 1926 – 30 IX 1926)
-
Felicjan Sławoj Składkowski
(2 X 1926 – 27 VI 1928, 27 VI 1928 – 13 IV 1929, 14 IV 1929 – 29 XII 1929)
-
Henryk Józewski
(29 XII 1929 – 17 III 1930, 29 III 1930 – 3 VI 1930)
-
Felicjan Sławoj Składkowski
(3 VI 1930 – 23 VIII 1930, 25 VIII 1930 – 4 XII 1930, 4 XII 1930 – 26 V 1931, 27 V 1931 – 23 VI 1931)
-
Bronisław Pieracki
(23 VI 1931 – 9 V 1933, 10 V 1933 – 13 V 1934, 15 V 1934 – 15 VI 1934)
-
Leon Kozłowski
(16 VI 1934 – 28 VI 1934)
-
Marian Zyndram-Kościałkowski
(28 VI 1934 – 28 III 1935, 28 III 1935 – 12 X 1935)
-
Władysław Raczkiewicz
(13 X 1935 – 15 V 1936)
-
Felicjan Sławoj Składkowski
(16 V 1936 – 30 IX 1939)
Ministerstwo Skarbu-
Władysław Byrka
(kierownik, 17 XI 1918 – 16 I 1919)
-
Józef Englich
(16 I 1919 – 4 IV 1919)
-
Stanisław Karpiński
(4 IV 1919 – 31 VII 1919)
-
Leon Biliński
(31 VII 1919 – 9 XII 1919)
-
Władysław Grabski
(13 XII 1919 – 9 VI 1920, 23 VI 1920 – 24 VII 1920, 24 VII 1920 – 25 XI 1920)
-
Ignacy Weinfeld
(kierownik, 25 XI 1920 – 26 XI 1920)
-
Jan Kanty Steczkowski
(26 XI 1920 – 13 IX 1921)
-
Bolesław Markowski
(kierownik, 19 IX 1921 – 26 IX 1921)
-
Jerzy Michalski
(26 IX 1921 – 5 III 1922, 10 III 1922 – 6 VI 1922)
-
Kazimierz Zaczek
(kierownik, 28 VI 1922 – 3 VII 1922)
-
Zygmunt Jastrzębski
(3 VII 1922 – 31 VII 1922, 31 VII 1922 – 16 XII 1922, 16 XII 1922 – 2 I 1923)
-
Bolesław Markowski
(kierownik, 2 I 1923 – 13 I 1923)
-
Władysław Grabski
(13 I 1923 – 26 V 1923, 28 V 1923 – 30 VI 1923)
-
Hubert Linde
(1 VII 1923 – 1 IX 1923)
-
Władysław Kucharski
(1 IX 1923 – 15 XII 1923)
-
Władysław Grabski
(17 XII 1923 – 13 XI 1925)
-
Jerzy Zdziechowski
(20 XI 1925 – 5 V 1926, 10 V 1926 – 15 V 1926)
-
Gabriel Czechowicz
(15 V 1926 – 8 VI 1926)
-
Czesław Klarner
(8 VI 1926 – 24 IX 1926, 27 IX 1926 – 30 IX 1926)
-
Gabriel Czechowicz
(2 X 1926 – 27 VI 1928, 27 VI 1928 – 8 III 1929)
-
Tadeusz Grodyński
(8 III 1929 – 13 IV 1929)
-
Ignacy Matuszewski
(kierownik, 14 IV 1929 – 29 XII 1929, 29 XII 1929 – 17 III 1930, 29 III 1930 – 23 VIII 1930, 25 VIII 1930 – 4 XII 1930) (4 XII 1930 – 26 V 1931)
-
Jan Piłsudski
(27 V 1931 – 6 IX 1932)
-
Władysław Marian Zawadzki
(6 IX 1932 – 9 V 1933, 10 V 1933 – 13 V 1934, 15 V 1934 – 28 III 1935, 28 III 1935 – 12 X 1935)
-
Eugeniusz Kwiatkowski
(13 X 1935 – 15 V 1936, 16 V 1936 – 30 IX 1939)
Ministerstwo Sprawiedliwości-
Leon Supiński
(17 XI 1918 – 16 I 1919, 16 I 1919 – 2 IX 1919)
-
Bronisław Sobolewski
(2 IX 1919 – 9 XII 1919)
-
Jan Hebdzyński
(13 XII 1919 – 9 VI 1920)
-
Jan Morawski
(kierownik) (23 VI 1920 – 24 VII 1920)
-
Stanisław Nowodworski
(24 VII 1920 – 19 VI 1921)
-
Bronisław Sobolewski
(19 VI 1921 – 13 IX 1921, 19 IX 1921 – 5 III 1922, 10 III 1922 – 6 VI 1922)
-
Wacław Makowski
(28 VI 1922 – 31 VII 1922, 31 VII 1922 – 16 XII 1922, 16 XII 1922 – 26 V 1923)
-
Stanisław Nowodworski
(28 V 1923 – 15 XII 1923)
-
Włodzimierz Wyganowski
(17 XII 1923 – 17 XI 1924)
-
Antoni Żychliński
(17 XI 1924 – 13 XI 1925)
-
Stefan Piechocki
(20 XI 1925 – 5 V 1926, 10 V 1926 – 15 V 1926)
-
Wacław Makowski
(15 V 1926 – 8 VI 1926, 8 VI 1926 – 24 IX 1926, 27 IX 1926 – 30 IX 1926)
-
Aleksander Meysztowicz
(2 X 1926 – 27 VI 1928, 27 VI 1928 – 22 XII 1928)
-
Stanisław Car
(22 XII 1928 – 13 IV 1929, 14 IV 1929 – 29 XII 1929)
-
Feliks Dutkiewicz
(29 XII 1929 – 17 III 1930)
-
Stanisław Car
(29 III 1930 – 23 VIII 1930, 25 VIII 1930 – 4 XII 1930)
-
Czesław Michałowski
(4 XII 1930 – 26 V 1931, 27 V 1931 – 9 V 1933, 10 V 1933 – 13 V 1934, 15 V 1934 – 28 III 1935, 28 III 1935 – 12 X 1935, 13 X 1935 – 15 V 1936)
-
Witold Grabowski
(16 V 1936 – 30 IX 1939)
Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego-
Ksawery Prauss
(17 XI 1918 – 16 I 1919)
-
Jan Łukasiewicz
(16 I 1919 – 9 XII 1919)
-
Tadeusz Łopuszański
(13 XII 1919 – 9 VI 1920, 23 VI 1920 – 24 VII 1920)
-
Maciej Rataj
(24 VII 1920 – 13 IX 1921)
-
Antoni Ponikowski
(19 IX 1921 – 5 III 1922, 10 III 1922 – 6 VI 1922)
-
Julian Ignacy Nowak
(31 VII 1922 – 21 VIII 1922)
-
Kazimierz Władysław Kumaniecki
21 VIII 1922 - 14 XII 1922)
-
Józef Mikułowski-Pomorski
16 XII 1922 – 26 V 1923)
-
Stanisław Głąbiński
(28 V 1923 – 15 XII 1923, dwa rządy)
-
Bolesław Miklaszewski
(17 XII 1923 – 11 XII 1924)
-
Jan Zawidzki
(kierownik) (11 XII 1924 – 25 III 1925)
-
Stanisław Grabski
(25 III 1925 – 13 XI 1925, 20 XI 1925 – 5 V 1926, 10 V 1926 – 15 V 1926)
-
Józef Mikułowski-Pomorski
(15 V 1926 – 7 VII 1926, dwa rządy)
-
Antoni Sujkowski
(7 VII 1926 – 24 IX 1926, 27 IX 1926 – 30 IX 1926)
-
Kazimierz Bartel
(2 X 1926 – 9 I 1927)
-
Gustaw Dobrucki
(9 I 1927 – 27 VI 1928)
-
Kazimierz Świtalski
(27 VI 1928 – 13 IV 1929)
-
Sławomir Czerwiński
(14 IV 1929 – 29 XII 1929, 29 XII 1929 – 17 III 1930, 29 III 1930 – 23 VIII 1930, 25 VIII 1930 – 4 XII 1930, 4 XII 1930 – 26 V 1931, 27 V 1931 – 12 VIII 1931)
-
Janusz Jędrzejewicz
(12 VIII 1931 – 9 V 1933, 10 V 1933 – 23 II 1934)
-
Wacław Jędrzejewicz
(23 II 1934 – 13 V 1934, 15 V 1934 – 28 III 1935, 28 III 1935 – 12 X 1935)
-
Konstanty Chyliński
(kierownik)13 X 1935 – 5 XII 1935)
-
Wojciech Świętosławski
(5 XII 1935 – 15 V 1936, 16 V 1936 – 30 IX 1939)
Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych-
Franciszek Wojda
(17 XI 1918 – 29 XII 1918)
-
Błażej Stolarski
(29 XII 1918 – 16 I 1919)
-
Stanisław Janicki
(16 I 1919 – 30 IX 1919)
-
Zygmunt Chmielewski
(30 IX 1919 – 9 XII 1919)
-
Franciszek Bardel
(13 XII 1919 – 9 VI 1920)
-
Franciszek Bujak
(23 VI 1920 – 24 VII 1920)
-
Juliusz Poniatowski
(24 VII 1920 – 17 II 1921)
-
Józef Raczyński
(17 II 1921 – 13 IX 1921, 19 IX 1921 – 5 III 1922, 10 III 1922 – 6 VI 1922, 28 VI 1922 – 31 VII 1922, 31 VII 1922 – 16 XII 1922, 16 XII 1922 – 26 V 1923)
-
Jerzy Gościcki
(28 V 1923 – 27 X 1923)
-
Alfred Chłapowski
(27 X 1923 – 15 XII 1923)
-
Józef Raczyński
(kierownik, 17 XII 1923 – 7 I 1924)
-
Stanisław Janicki
(7 I 1924 – 13 XI 1925)
-
Władysław Kiernik
(20 XI 1925 – 5 V 1926, 10 V 1926 – 15 V 1926)
-
Józef Raczyński
(15 V 1926 – 8 VI 1926, 8 VI 1926 – 21 VI 1926)
-
Aleksander Raczyński
(21 VI 1926 – 24 IX 1926, 27 IX 1926 – 30 IX 1926)
-
Karol Niezabytowski
(2 X 1926 – 27 VI 1928, 27 VI 1928 – 13 IV 1929, 14 IV 1929 – 29 XII 1929)
-
Wiktor Leśniewski
(kierownik, 29 XII 1929 – 16 I 1930)
-
Leon Janta Połczyński
(16 I 1930 – 17 III 1930, 29 III 1930 – 23 VIII 1930, 25 VIII 1930 – 4 XII 1930, 4 XII 1930 – 26 V 1931, 27 V 1931 – 23 III 1932)
-
Seweryn Ludkiewicz
(23 III 1932 – 9 V 1933)
-
Bronisław Nakoniecznikow-Klukowski
(10 V 1933 – 13 V 1934, 15 V 1934 – 28 VI 1934)
-
Juliusz Poniatowski
(28 VI 1934 – 28 III 1935, 28 III 1935 – 12 X 1935, 12 X 1935 – 15 V 1936, 16 V 1936 – 30 IX 1939)
Do marca 1932 pod nazwą Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych Ministerstwo Komunikacji-
Jędrzej Moraczewski
(17 XI 1918 – 29 XII 1918)
-
Stanisław Stączek
(29 XII 1918 – 16 I 1919)
-
Julian Eberhardt
(16 I 1919 – 13 XII 1919)
-
Kazimierz Bartel
(13 XII 1919 – 9 VI 1920, 23 VI 1920 – 24 VII 1920, 24 VII 1920 – 13 XII 1920)
-
Zygmunt Jasiński
(13 XII 1920 – 13 IX 1921)
-
Bolesław Sikorski
(kierownik, 19 IX 1921 – 24 IX 1921)
-
Julian Eberhardt
(24 IX 1921 – 5 III 1922)
-
Ludwik Zagórny-Marynowski
(10 III 1922 – 6 VI 1922, 28 VI 1922 – 31 VII 1922, 31 VII 1922 – 16 XII 1922) (kierownik, 16 XII 1922 – 26 V 1923)
-
Leon Karliński
(28 V 1923 – 14 IX 1923)
-
Andrzej Nosowicz
(14 IX 1923 – 15 XII 1923)
-
Kazimierz Tyszka
(17 XII 1923 – 13 XI 1925)
-
Adam Chądzyński
(20 XI 1925 – 5 V 1926, 10 V 1926 – 15 V 1926)
-
Kazimierz Bartel
(15 V 1926 – 14 VI 1926, dwa rządy)
-
Paweł Romocki
(14 VI 1926 – 24 IX 1926, 27 IX 1926 – 30 IX 1926, 2 X 1926 – 27 VI 1928)
-
Alfons Kühn
(27 VI 1928 – 13 IV 1929, 14 IV 1929 – 29 XII 1929, 29 XII 1929 – 17 III 1930, 29 III 1930 – 23 VIII 1930, 25 VIII 1930 – 4 XII 1930, 4 XII 1930 – 26 V 1931, 27 V 1931 – 6 IX 1932)
-
Michał Butkiewicz
(kierownik, 6 IX 1932 – 9 V 1933) (10 V 1933 – 13 V 1934, 15 V 1934 – 28 III 1935, 28 III 1935 – 12 X 1935)
-
Juliusz Ulrych
(13 X 1935 – 15 V 1936, 16 V 1936 – 30 IX 1939)
- od 13 XII 1919 do 12 VI 1924 Ministerstwo Kolei Żelaznych
- od 1 VII 1924 [1] Ministerstwo Kolei
- od IX 1926 Ministerstwo Komunikacji
Ministerstwo Poczt i Telegrafów-
Tomasz Arciszewski
(17 XI 1918 – 16 I 1919)
-
Hubert Linde
(16 I 1919 – 9 XII 1919)
-
Ludwik Tołłoczko
(13 XII 1919 – 9 VI 1920, 23 VI 1920 – 24 VII 1920)
-
Władysław Stesłowicz
(24 VII 1920 – 13 IX 1921, 19 IX 1921 – 5 III 1922, 10 III 1922 – 6 VI 1922)
-
Jan Moszczyński
(kierownik, 28 VI 1922 – 31 VII 1922, 31 VII 1922 – 16 XII 1922, 16 XII 1922 – 26 V 1923) (28 V 1923 – 15 XII 1923)
-
Bogusław Miedziński
(2 X 1926 – 27 VI 1928, 27 VI 1928 – 13 IV 1929)
-
Ignacy Boerner
(14 IV 1929 – 29 XII 1929, 29 XII 1929 – 17 III 1930, 29 III 1930 – 23 VIII 1930, 25 VIII 1930 – 4 XII 1930, 4 XII 1930 – 26 V 1931, 27 V 1931 – 12 IV 1933)
-
Emil Kaliński
(kierownik, 15 IV 1933 – 9 V 1933) (10 V 1933 – 13 V 1934, 15 V 1934 – 28 III 1935, 28 III 1935 – 12 X 1935, 13 X 1935 – 15 V 1936, 16 V 1936 – 30 IX 1939)
Ministerstwo Przemysłu i Handlu-
Jerzy Iwanowski
(17 XI 1918 – 16 I 1919)
-
Kazimierz Hącia
(16 I 1919 – 12 VIII 1919)
-
Ignacy Szczeniowski
(12 VIII 1919 – 9 XII 1919, 13 XII 1919 – 9 VI 1920)
- Antoni Olszowski (23 VI 1920 – 26 VI 1920)
-
Wiesław Chrzanowski
(26 VI 1920 – 26 XI 1920, dwa rządy)
-
Stefan Przanowski
(26 XI 1920 – 13 IX 1921)
-
Henryk Strasburger
(kierownik, 19 IX 1921 – 5 III 1922)
-
Stefan Ossowski
(10 III 1922 – 6 VI 1922, 28 VI 1922 – 31 VII 1922)
-
Henryk Strasburger
(kierownik, 31 VII 1922 – 13 I 1923, dwa rządy)
-
Stefan Ossowski
(13 I 1923 – 26 V 1923)
-
Władysław Kucharski
(28 V 1923 – 1 IX 1923)
-
Marian Szydłowski
(1 IX 1923 – 15 XII 1923)
-
Józef Kiedroń
(17 XII 1923 – 16 V 1925)
-
Czesław Klarner
(16 V 1925 – 13 XI 1925)
-
Stanisław Osiecki
(20 XI 1925 – 5 V 1926, 10 V 1926 – 15 V 1926)
-
Hipolit Gliwic
(15 V 1926 – 8 VI 19260
-
Eugeniusz Kwiatkowski
(8 VI 1926 – 24 IX 1926, 27 IX 1926 – 30 IX 1926, 2 X 1926 – 13 IV 1929 [dwa rządy], 14 IV 1929 – 17 III 1930 [dwa rządy], 29 III 1930 – 23 VIII 1930, 25 VIII 1930 – 4 XII 1930)
-
Aleksander Prystor
(4 XII 1930 – 26 V 1931)
-
Ferdynand Zarzycki
(27 V 1931 – 9 V 1933)
-
Ferdynand Zarzycki
(10 V 1933 – 13 V 1934)
-
Henryk Floyar-Rajchman
(15 V 1934 – 12 X 1935, dwa rządy)
-
Roman Górecki
(13 X 1935 – 15 V 1936)
-
Antoni Roman
(16 V 1936 – 30 IX 1939)
Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej-
Bronisław Ziemięcki
(17 XI 1918 – 16 I 1919)
-
Jerzy Iwanowski
(16 I 1919 – 9 XII 1919)
-
Edward Pepłowski
(13 XII 1919 – 9 VI 1920, 23 VII 1920 – 5 III 1921)
-
Jan Stanisław Jankowski
(10 III 1921 – 11 V 1921)
-
Ludwik Darowski
(11 V 1921 – 13 IX 1921, 19 IX 1921 – 5 III 1922, 10 III 1922 – 6 VI 1922, 28 VI 1922 – 31 VII 1922, 31 VII 1922 – 16 XII 1922, 16 XII 1922 – 26 V 1923) (kierownik, 28 V 1923 – 1 IX 1923)
-
Stefan Smólski
(1 IX 1923 – 15 XII 1923)
-
Ludwik Darowski
(17 XII 1923 – 19 I 1924)
-
Gustaw Simon
(kierownik, 19 I 1924 – 18 VI 1924)
-
Ludwik Darowski
(18 VI 1924 – 17 XI 1924)
-
Franciszek Sokal
(17 XI 1924 – 13 XI 1925)
-
Bronisław Ziemięcki
(20 XI 1925 – 20 IV 1926)
-
Jan Stanisław Jankowski
(20 IV 1926 – 5 V 1926) (kierownik, 10 V 1926 – 15 V 1926 )
-
Stanisław Jurkiewicz
(15 V 1926 – 8 VI 1926, 8 VI 1926 – 24 IX 1926, 27 IX 1926 – 30 IX 1926, 2 X 1926 – 27 VI 1928, 27 VI 1928 – 13 IV 1929)
-
Aleksander Prystor
(14 IV 1929 – 29 XII 1929, 29 XII 1929 – 17 III 1930, 29 III 1930 – 23 VIII 1930, 25 VIII 1930 – 4 XII 1930)
-
Stefan Hubicki
(4 XII 1930 – 26 V 1931, 27 V 1931 – 9 V 1933, 10 V 1933 – 13 V 1934)
-
Jerzy Paciorkowski
(15 V 1934 – 28 III 1935, 28 III 1935 – 12 X 1935)
-
Władysław Jaszczołt
(13 X 1935 – 15 V 1936)
-
Marian Zyndram-Kościałkowski
(16 V 1936 – 30 IX 1939)
Ministerstwo Robót Publicznych-
Andrzej Kędzior
(17 XI 1918 – 29 XII 1918)
- Józef Próchnik (29 XII 1918 – 16 I 1919, 16 I 1919 – 31 VII 1919)
- Tadeusz Jesionowski (31 VII 1919 – 9 XII 1919)
-
Andrzej Kędzior
(13 XII 1919 – 9 VI 1920)
-
Gabriel Narutowicz
(23 VI 1920 – 24 VII 1920, 24 VII 1920 – 13 IX 1921, 19 IX 1921 – 5 III 1922, 10 III 1922 – 6 VI 1922)
-
Władysław Ziemiński
(28 VI 1922 – 31 VII 1922, 31 VII 1922 – 16 XII 1922)
-
Jan Łopuszański
(16 XII 1922 – 26 V 1923, 28 V 1923 – 15 XII 1923)
-
Mieczysław Rybczyński
(kierownik, 17 XII 1923 – 13 XI 1925)
-
Jędrzej Moraczewski
(20 XI 1925 – 7 II 1926)
-
Mieczysław Rybczyński
(kierownik, 7 II 1926 – 13 II 1926)
-
Norbert Barlicki
(13 II 1926 – 20 IV 1926)
-
Mieczysław Rybczyński
(kierownik,20 IV 1926 – 5 V 1926, 10 V 1926 – 15 V 1926)
-
Witold Broniewski
(15 V 1926 – 8 VI 1926, 8 VI 1926 – 24 IX 1926, 27 IX 1926 – 30 IX 1926)
-
Jędrzej Moraczewski
(2 X 1926 – 27 VI 1928, 27 VI 1928 – 13 IV 1929, 14 IV 1929 – 29 XII 1929)
-
Maksymilian Matakiewicz
(29 XII 1929 – 17 III 1930, 29 III 1930 – 23 VIII 1930, 25 VIII 1930 – 4 XII 1930)
-
Mieczysław Norwid-Neugebauer
(4 XII 1930 – 26 V 1931, 27 V 1931 – 23 III 1932)
-
Alfons Kühn
(kierownik, 23 III 1932 – 17 VII 1932)
Ministerstwo Aprowizacji- Antoni Minkiewicz (17 XI 1918 – 16 I 1919, 16 I 1919 – 30 IX 1919)
- Oskar Sobański (30 IX 1919 – 5 XI 1919)
-
Stanisław Śliwiński
(5 XI 1919 – 9 XII 1919, 13 XII 1919 – 9 VI 1920, 23 VI 1920 – 24 VII 1920, 24 VII 1920 – 12 I 1921)
-
Bolesław Grodziecki
(12 I 1921 – 7 V 1921)
-
Jan Michalski
(2 VI 1921 – 11 VII 1921)
-
Władysław Leon Grzędzielski
(11 VII 1921 – 13 IX 1921)
-
Hieronim Wyczółkowski
(kierownik, 19 IX 1921 – 24 IX 1921)
-
Jan Stefan Stoiński
(24 IX 1921 – 5 III 1922)
Ministerstwo Zdrowia-
Witold Chodźko
(kierownik, 13 XII 1918 – 16 I 1919)
-
Tomasz Janiszewski
(16 I 1919 – 9 XII 1919)
-
Witold Chodźko
(kierownik, 13 XII 1919 – 9 VI 1920) (23 VI 1920 – 24 VII 1920, 24 VII 1920 – 13 IX 1921, 19 IX 1921 – 5 III 1922, 10 III 1922 – 6 VI 1922, 28 VI 1922 – 31 VII 1922, 31 VII 1922 – 16 XII 1922, 16 XII 1922 – 26 V 1923)
-
Jerzy Bujalski
(kierownik, 28 V 1923 – 15 XII 1923)
Ministerstwo Kultury i Sztuki-
Medard Downarowicz
(17 XI 1918 – 16 I 1919)
-
Zenon Przesmycki
(16 I 1919-27 XI 1919)
-
Jan Heurich
(kierownik, 24 VII 1920 – 11 VII 1921)
-
Maciej Rataj
(11 VII 1921 – 13 IX 1921)
-
Antoni Ponikowski
(19 IX 1921 – 5 III 1922)
Ministerstwo byłej Dzielnicy Pruskiej-
Władysław Seyda
(16 I 1919 – 9 XII 1919, 13 XII 1919 – 9 VI 1920)
-
Władysław Kucharski
(kierownik, 23 VI 1920 – 24 VII 1920) (24 VII 1920 – 17 VII 1921)
-
Juliusz Trzciński
(17 VII 1921 – 13 IX 1921, 19 IX 1921 – 22 X 1921)
-
Józef Wybicki
(22 X 1921 – 5 III 1922, 10 III 1922 – 29 IV 1922)
Ministerstwo Reformy Rolnej-
Stanisław Osiecki
(24 VII 1923 – 15 XII 1923)
-
Zdzisław Ludkiewicz
(17 XII 1923 – 3 VII 1924)
-
Stanisław Janicki
(kierownik, 3 VII 1924 – 22 VII 1924)
-
Wiesław Kopczyński
(22 VII 1924 – 25 IV 1925)
-
Józef Radwan
(kierownik, 25 IV 1925 – 13 XI 1925) (20 XI 1925 – 5 V 1926) (kierownik, 10 V 1926 –15 V 1926)
-
Józef Raczyński
(15 V 1926 – 8 VI 1926)
-
Witold Staniewicz
(8 VI 1926 – 24 IX 1926, 27 IX 1926 – 30 IX 1926, 2 X 1926 – 27 VI 1928, 27 VI 1928 – 13 IV 1929, 14 IV 1929 – 29 XII 1929, 29 XII 1929 – 17 III 1930, 29 III 1930 – 23 VIII 1930, 25 VIII 1930 – 4 XII 1930)
-
Leon Kozłowski
(4 XII 1930 – 26 V 1931, 27 V 1931 – 23 III 1932)
-
Seweryn Ludkiewicz
(23 III 1932 – 17 VII 1932)
Ministrowie bez teki Literatura: J. Kostrubiec, Reformy centrum administracji rządowej w Drugiej Rzeczypospolitej, [w:] Pro scientia et disciplina – Księga Jubileuszowa z okazji 50-lecia Studenckiego Koła Naukowego Prawników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, pod red. H. Groszyka, J. Kostrubca, M. Grochowskiego, Wydawnictwo Wolters Kluwer, Warszawa 2009, s. 115 – 142. Przypisy- ↑ art. 1 "Zmienia się nazwę "Minister (Ministerstwo) Kolei Żelaznych" na nazwę "Minister (Ministerstwo) Kolei" ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych, Dz. U. z 1924, Nr 57, poz. 580
Inne hasła zawierające informacje o "Premierzy i szefowie resortów II Rzeczypospolitej":
XVI wiek
...
Pogrom w Kownie
...
Stanisław Narutowicz
...
Klasztor w Pożajściu
...
Sejm grodzieński (1793)
...
1749
...
Akcja (prawo)
...
Kopiec Kościuszki
...
Stanisław Hozjusz
...
Szkoła Rycerska
...
Inne lekcje zawierające informacje o "Premierzy i szefowie resortów II Rzeczypospolitej":
01 Znaki drogowe - informacyjne - część 3 (plansza 12)
...
208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 8)
...
208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 2)
...
|