Sztafeta 4 x 400 m
Sztafeta 4 x 400 mSztafeta 4 x 400 m – konkurencja lekkoatletyczna, jeden z dwóch rodzajów
biegów sztafetowych
rozgrywanych na międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych (drugi to
sztafeta 4 x 100 m
). Rekordziści mężczyźni- wynik amerykańskiej sztafety 2:54,20 z 1998 roku (skład: Young, Pettigrew, Washington, Johnson) został wymazany z tabel z powodu dopingu Pettigrew.
kobiety Najszybsze sztafety w historii kobiety | czas | zawodnik | państwo | data | miejsce |
---|
1. | 3:15,17 |
Tatiana Ledowska
Olga Nazarowa
Maria Pinigina
Olha Bryzhina
|
ZSRR
|
1 października
1988
|
Seul
|
---|
2. | 3:15,51 | Denean Howard-Hill
Diane Dixon
Valerie Brisco-Hooks
Florence Griffith-Joyner
|
Stany Zjednoczone
|
1 października
1988
|
Seul
|
---|
3. | 3:15,92 | Gesine Walther
Sabine Busch
Dagmar Neubauer
Marita Koch
| | Niemiecka Republika Demokratyczna |
NRD
|
3 czerwca
1984
|
Erfurt
|
---|
4. | 3:18,38 | Jelena Ruzina Tatiana Aleksejewa Margarita Ponomariowa
Irina Priwałowa
|
Rosja
|
22 sierpnia
1993
|
Stuttgart
|
---|
5. | 3:19,73 |
Shericka Williams
Shereefa Lloyd
Davita Prendergast
Novlene Williams
|
Jamajka
|
2 września
2007
|
Osaka
|
---|
6. | 3:20,04 |
Christine Ohuruogu
Marilyn Okoro
Lee McConnell
Nicola Sanders
|
Wielka Brytania
|
2 września
2007
|
Osaka
|
---|
7. | 3:20,32 |
Tatána Kocembová
Milena Matějkovičová-Strnadová Zuzana Moravčíková
Jarmila Kratochvílová
|
Czechosłowacja
|
14 sierpnia
1983
|
Helsinki
|
---|
8. | 3:20,92 | Anke Feller
Uta Rohländer
Anja Rücker
Grit Breuer
|
Niemcy
|
10 sierpnia
1997
|
Ateny
|
---|
9. | 3:21,04 |
Olabisi Afolabi
Fatima Yusuf
Charity Opara
Falilat Ogunkoya
|
Nigeria
|
3 sierpnia
1996
|
Atlanta
|
---|
10. | 3:21,21 | Charmaine Crooks Jillian Richardson Molly Killingbeck Marita Payne-Wiggins | | Kanada |
Kanada
|
11 sierpnia
1984
|
Los Angeles
|
---|
mężczyźni | czas | zawodnik | państwo | data | miejsce |
---|
1. | 2:54,29 |
Andrew Valmon
Quincy Watts
Harry Reynolds
Michael Johnson
|
Stany Zjednoczone
|
22 sierpnia
1993
|
Stuttgart
|
---|
2. | 2:56,60 |
Iwan Thomas
Jamie Baulch
Mark Richardson
Roger Black
|
Wielka Brytania
|
3 sierpnia
1996
|
Atlanta
|
---|
3. | 2:56,75 |
Michael McDonald
Gregory Haughton
Danny McFarlane
Davian Clarke
|
Jamajka
|
10 sierpnia
1997
|
Ateny
|
---|
4. | 2:57,32 |
Nathaniel McKinney
Avard Moncur
Andrae Williams
Chris Brown
|
Bahamy
|
14 sierpnia
2005
|
Helsinki
|
---|
5. | 2:58,00 |
Piotr Rysiukiewicz
Tomasz Czubak
Piotr Haczek
Robert Maćkowiak
|
Polska
|
22 lipca
1998
|
Uniondale
|
---|
6. | 2:58,06 |
Maksim Dyłdin
Władysław Frołow
Anton Kokorin
Denis Aleksiejew
|
Rosja
|
23 sierpnia
2008
|
Pekin
|
---|
7. | 2:58,56 | Eronilde de Araújo Cleverson da Silva Sérgio dos Santos
Sanderlei Claro Parrela
|
Brazylia
|
30 lipca
1999
|
Winnipeg
|
---|
8. | 2:58,68 | Clement Chukwu Jude Monye
Sunday Bada
Enefiok Udo-Obong |
Nigeria
|
30 września
2000
|
Sydney
|
---|
9. | 2:58,96 |
Leslie Djhone
Naman Keïta
Stéphane Diagana
Marc Raquil
|
Francja
|
31 sierpnia
2003
|
Paryż
|
---|
10. | 2:59,13 | Lázaro Martínez Hector Herrera
Norberto Téllez
Roberto Hernández |
Kuba
|
7 sierpnia
1992
|
Barcelona
|
---|
Rekordziści w hali kobiety mężczyźni Najszybsze sztafety w historii w hali mężczyźni | czas | zawodnik | państwo | data | miejsce |
---|
1. | 3:02,83 | Andre Morris Dameon Johnson Deon Minor Milton Campbell |
Stany Zjednoczone
|
7 marca
1999
|
Maebashi
|
---|
2. | 3:03,01 |
Piotr Haczek
Jacek Bocian
Piotr Rysiukiewicz
Robert Maćkowiak
|
Polska
|
7 marca
1999
|
Maebashi
|
---|
3. | 3:03,05 | Rico Lieder Jens Carlowitz Karsten Just
Thomas Schönlebe
|
Niemcy
|
10 marca
1991
|
Sewilla
|
---|
4. | 3:03,20 | Allyn Condon Solomon Wariso Adrian Patrick
Jamie Baulch
|
Wielka Brytania
|
7 marca
1999
|
Maebashi
|
---|
5. | 3:04,21 |
Leroy Colquhoun
Danny McFarlane
Michael Blackwood
Davian Clarke
|
Jamajka
|
16 marca
2003
|
Birmingham
|
---|
6. | 3:04,82 | Aleksandr Ledejszczikow
Rusłan Maszczenko
Borys Gorban Adnrej Semjonow |
Rosja
|
11 marca
2001
|
Lizbona
|
---|
7. | 3:05,51 | Marco Vaccari Vito Patrella Alessandro Aimar Andrea Nuti |
Włochy
|
10 marca
1991
|
Sewilla
|
---|
8. | 3:05,90 |
Shunji Karube
Masayoshi Kan
Jun Osakada
Kazuhiro Takahashi |
Japonia
|
7 marca
1999
|
Maebashi
|
---|
9. | 3:06,10 |
Jiří Mužík
Jan Poděbradský Štěpán Tesařík Karel Bláha |
Czechy
|
27 lutego
2000
|
Gandawa
|
---|
10. | 3:06,37 |
Marc Foucan
Emmanuel Front Bruno Wavelet
Fred Mango
|
Francja
|
7 marca
1999
|
Maebashi
|
---|
kobiety | czas | zawodnik | państwo | data | miejsce |
---|
1. | 3:23,37 |
Julia Guszczina
Olga Kotlarowa
Olga Zajcewa
Olesia Krasnomowiec
|
Rosja
|
28 stycznia
2006
|
Glasgow
|
---|
2. | 3:26,87 | Susan Andrews Tania Van Heer-Murphy
Tamsyn Lewis
Cathy Freeman
|
Australia
|
7 marca
1999
|
Maebashi
|
---|
3. | 3:27,22 | Sandra Seuser Kathrin Schneiter Annet Hesselbarth
Grit Breuer
|
Niemcy
|
10 marca
1991
|
Sewilla
|
---|
4. | 3:27,34 |
Debbie Dunn
DeeDee Trotter
Natasha Hastings
Allyson Felix
|
Stany Zjednoczone
|
14 marca
2010
|
Ad-Dauha
|
---|
5. | 3:27,83 | Juliana Juszczanka Irina Chliustawa Swietłana Usowicz Ilona Usowicz |
Białoruś
|
4 marca
2007
|
Birmingham
|
---|
6. | 3:27,95 | Marina Szmonina
Ludmiła Dżigałowa
Margarita Ponomariowa Aelita Jurczenko |
ZSRR
|
10 marca
1991
|
Sewilla
|
---|
7. | 3:28,47 | Nadezda Kostovalová
Ludmila Formanová
Helena Fuchsová
Hana Benešová
|
Czechy
|
9 marca
1997
|
Paryż
|
---|
8. | 3:28,49 | Bobby-Gaye Wilkins Clora Williams
Davita Prendergast
Novlene Williams-Mills
|
Jamajka
|
14 marca
2010
|
Ad-Dauha
|
---|
9. | 3:28,69 | Emma Duck
Nicola Sanders
Kim Wall
Lee McConnell
|
Wielka Brytania
|
4 marca
2007
|
Birmingham
|
---|
10. | 3:28,95 |
Grażyna Prokopek
Monika Bejnar
Marta Chrust-Rożej
Małgorzata Pskit
|
Polska
|
12 marca
2006
|
Moskwa
|
---|
Polscy finaliści olimpijscy mężczyźni- 2.
Ryszard Podlas
,
Jan Werner
,
Zbigniew Jaremski
,
Jerzy Pietrzyk
3:01,43
1976
- 4.
Stanisław Grędziński
,
Jan Balachowski
,
Jan Werner
,
Andrzej Badeński
3:00,58e
1968
- 5.
Jan Werner
,
Jan Balachowski
,
Zbigniew Jaremski
,
Andrzej Badeński
3:01,05
1972
- 6.
Marian Filipiuk
,
Ireneusz Kluczek
,
Stanisław Swatowski
,
Andrzej Badeński
3:05,3
1964
- 6.
Piotr Rysiukiewicz
,
Tomasz Jędrusik
,
Piotr Haczek
,
Robert Maćkowiak
, 3:00,96
1996
- 6.
Piotr Rysiukiewicz
,
Robert Maćkowiak
,
Piotr Długosielski
,
Piotr Haczek
3:03,22
2000
- 7.
Rafał Wieruszewski
,
Piotr Klimczak
,
Piotr Kędzia
,
Marek Plawgo
3:00,32
2008
kobiety Polscy finaliści mistrzostw świata mężczyźni- 1.
Tomasz Czubak
,
Robert Maćkowiak
,
Jacek Bocian
,
Piotr Haczek
oraz
Piotr Długosielski
(el.) 2:58,91
1999
- 3.
Tomasz Czubak
,
Piotr Rysiukiewicz
,
Piotr Haczek
,
Robert Maćkowiak
3:00,26
1997
- 3.
Rafał Wieruszewski
,
Piotr Haczek
,
Piotr Długosielski
,
Piotr Rysiukiewicz
oraz
Jacek Bocian
(el.) 2:59,71
2001
- 3.
Marek Plawgo
,
Daniel Dąbrowski
,
Marcin Marciniszyn
,
Kacper Kozłowski
oraz
Rafał Wieruszewski
i
Witold Bańka
(el.) 3:00,05
2007
- 5.
Piotr Rysiukiewicz
,
Paweł Januszewski
,
Robert Maćkowiak
,
Tomasz Jędrusik
3:03,84
1995
- 5.
Marcin Marciniszyn
,
Robert Maćkowiak
,
Piotr Rysiukiewicz
,
Piotr Klimczak
oraz
Rafał Wieruszewski
(el.) 3:00,58
2005
- 5.
Marcin Marciniszyn
,
Piotr Klimczak
,
Kacper Kozłowski
,
Jan Ciepiela
oraz
Rafał Wieruszewski
(el.) 3:02,23
2009
- DNF Ryszard Wichrowski,
Ryszard Szparak
,
Andrzej Stępień
,
Ryszard Podlas
1983
kobiety- 4.
Anna Guzowska
,
Monika Bejnar
,
Grażyna Prokopek
,
Anna Jesień
oraz
Zuzanna Radecka
(el.) 3:24,49
2005
- 5.
Monika Bejnar
,
Małgorzata Pskit
,
Anna Jesień
,
Grażyna Prokopek
oraz
Anna Guzowska
(el.) 3:26,64
2003
- 6.
Zuzanna Radecka-Pakaszewska
,
Grażyna Prokopek
,
Ewelina Sętowska-Dryk
,
Anna Jesień
oraz
Agnieszka Karpiesiuk
(el.) 3:26,49
2007
- 7.
Aleksandra Pielużek
,
Grażyna Prokopek
,
Aneta Lemiesz
,
Małgorzata Pskit
3:27,78
2001
Inne hasła zawierające informacje o "Sztafeta 4 x 400 m":
Pęcice
...
Ren
...
Nadciśnienie tętnicze
...
Oddychanie komórkowe
...
Tampere
...
I wiek
...
Uznam
...
Władysław Komar
...
1972
...
Wittenberga
...
Inne lekcje zawierające informacje o "Sztafeta 4 x 400 m":
229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 6)
...
203. Ukształtowanie powierzchni Polski (plansza 12)
...
Tęsknota za ojczyzną - ˝Moja piosnka (II)˝ Cypriana Kamila Norwida (plansza 12)
...
|