Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Pasmo Radziejowej

Pasmo Radziejowej

Pasmo Radziejowej, widok spod Wysokich Skałek
Widok spod Durbaszki
Fragment Pasma Radziejowej
Palenica i Dzwonkówka (w tle)
Pasmo Radziejowej widoczne spod Bacówki nad Wierchomlą

Pasmo Radziejowejpasmo górskie w Beskidzie Sądeckim będące, obok Pasma Jaworzyny , jedną z jego dwóch głównych części. Rozciąga się od doliny Dunajca na zachodzie po dolinę Popradu na wschodzie. Znajdują się tu wszystkie szczyty Beskidu Sądeckiego wznoszące się powyżej 1200 m n.p.m. , łącznie z najwyższą Radziejową , od której pasmo wzięło swoją nazwę.

Spis treści

Topografia

Główny grzbiet Pasma Radziejowej przebiega od doliny Dunajca w okolicy Łącka początkowo na południe, kulminując w Cebulówce , Koziarzu i Jaworzynce , aż do szczytu Dzwonkówki . Tam zmienia kierunek na równoleżnikowy, biegnąc na wschód. Obniża się na przełęcz Przysłop , by potem wznieść się ku kulminacji Skałki . Następnie przebiega przez Przehybę , Wielką Przehybę , gdzie skręca na południe. Dalej, kierując się przez bliźniacze szczyty Złomistego Wierchu oraz Przełęcz Długą , osiąga najwyższy szczyt – Radziejową. Stąd obniża się na przełęcz Żłobki , wznosząc się potem na Wielki Rogacz . Tutaj skręca ponownie na wschód, w stronę Niemcowej , za którą kierując się ku północnemu wschodowi, osiąga Kordowiec i opada zboczem do doliny Popradu w okolicy Rytra .

Odbiegają od niego liczne grzbiety boczne. Większość ma przebieg południkowy i ciągnie się po doliny Dunajca na północy i zachodzie oraz Grajcarka na południu. Do największych należą grzbiety odbiegające:

Pasmo Eliaszówki grzbietem odchodzącym z niej na południe, na Słowację, przechodzi w Góry Lubowelskie ( słow. Lubovnianska vrchovina).

Hydrografia

Przez samo Pasmo Radziejowej nie przepływają żadne większe rzeki; Dunajec oraz Poprad są tylko jego granicą. Podobnie jest ze zbiornikami wodnymi – nie występują tu jeziora ani stawy. W dolinach płyną jednak liczne potoki , z których ważniejsze to: Obidzki Potok , Jaworzynka , Przysietnica, Wielka Roztoka , Mała Roztoka , Skotnicki Potok, Sopotnicki Potok , Sielski Potok , Stary Potok , Czarna Woda , Biała Woda oraz Czercz . Są to przeważnie dopływy Dunajca lub Grajcarka, tylko Czercz oraz Mała i Wielka Roztoka uchodzą do Popradu. Na Sopotnickim Potoku znajduje się ponadto wodospad Zaskalnik .

Polany w Paśmie Radziejowej

Polana Poczekaj

Głucha Dolina , Hala Konieczna , Kanarkówka , Kordowiec , Kramarka , Kunusów, Niemcowa , Paszkowa, Poczekaj , Stos,Tylowska, Wdżary Niżne, Wdżary Wyżne, Wybrańska, Wychody , Zajaszczębska.

Turystyka

Głównym ośrodkiem turystycznym jest leżąca na granicy Beskidu Sądeckiego i Małych Pienin Szczawnica . Jest to miejscowość przede wszystkim uzdrowiskowa, znajdują się tutaj źródła wód mineralnych . Jest tu również najbardziej rozwinięta baza turystyczna. W samych górach położone są dwa schroniska PTTK : pod Bereśnikiem oraz na Przehybie . Poza tym są trzy inne schroniska: studencka Chatka pod Niemcową , Bacówka na Obidzy, a także Chata Kordowiec.

Na opadających ku dolinie Czercza stokach Eliaszówki, w części Piwnicznej-Zdroju zwanej Suchą Doliną, znajduje się kompleks wyciągów narciarskich. Jest to jeden z większych w regionie ośrodków turystyki zimowej.

Szlaki turystyczne

Główny Szlak Beskidzki na odcinku Krościenko – Przehyba – Radziejowa – Rytro
Jaworki – Przełęcz Gromadzka – Piwniczna-Zdrój
Szczawnica – Bryjarka – Bereśnik – Dzwonkówka – Jaworzynka – Łącko
Stary Sącz – Przehyba
Piwniczna-Zdrój – Niemcowa
Tylmanowa – Jaworzynka
Szczawnica – Przehyba – Jazowsko
Przełęcz Gromadzka – Eliaszówka – Piwniczna-Zdrój
Barcice – Skrajnia – przechodzi w szlak niebieski na polanie Wdżary Niżne
Szczawnica – Przehyba – Wietrzne Dziury – Rytro
Obidza – Rokita – przełęcz Przysłop
szlak Tarnów – Wielki Rogacz na odcinku przełęcz Rozdziela – Przełęcz Gromadzka – Wielki Rogacz
dojście do Chatki pod Niemcową ze szczytu i z

Źródła

  1. Michał Siwicki: Beskid Sądecki. Przełom Popradu. Mapa turystyczna 1:50 000. Polkart, 2004. . 
  2. Opracowanie dotyczące Beskidu Sądeckiego (przebieg głównego grzbietu)


Inne hasła zawierające informacje o "Pasmo Radziejowej":

Wag ...

Zugspitze ...

Turek (Karkonosze) ...

Čertova hora ...

Wołowa Góra ...

Ptasiak ...

Suszyca (Karkonosze) ...

Sucha Góra (Karkonosze) ...

Łysocina ...

Medwiedin ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pasmo Radziejowej":

Sieci komputerowe - Fizyczna budowa sieci (plansza 13) ...

202. Historia geologiczna i budowa Polski. Rozmieszczenie zasobów mineralnych (plansza 4) ...

042. Himalaje (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie