Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 10 lipca 2023 » Harmonogram przygotowań do ...

Harmonogram przygotowań do matury

Harmonogram przygotowań do matury

Systematyczna nauka jest zawsze najlepszym sposobem na osiągnięcie dobrego wyniku z egzaminu maturalnego. Tylko w ten sposób uczeń może mieć pewność, że przyswoił wszystkie informacje i tym samym nie ma powodów do stresu, że trafi na zestaw pytań, których akurat nie zdążył powtórzyć. Naukę do matury trzeba jednak pogodzić z bieżącym rokiem szkolnym, co często nie jest wcale takie łatwe. Dlatego podpowiadamy, jak stworzyć harmonogram przygotowań do matury, by osiągnąć dobry wynik na maturze.

Planowanie to podstawa efektywnego przygotowania do matury

Plan przygotowań do egzaminu maturalnego warto mieć już opracowany wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Dzięki temu można optymalnie wykorzystać również te dni, w których nauczyciele jeszcze pozwalają „złapać więcej oddechu” od sprawdzianów czy kartkówek. Stworzenie planu z dużym wyprzedzeniem pozwala też umiejętnie podzielić cały materiał, tak by wyznaczać sobie mniejsze partie do powtórek. Taki plan nie jest trudny do zrealizowania.

Pomocne będą bez wątpienia wykazy tematów egzaminów maturalnych, dostępne na stronie CKU. Na ich podstawie można opracować wszystkie zagadnienia, które trzeba powtórzyć. W ten sposób teoria zostanie kompleksowo opanowana. Pozostaje jeszcze warsztat praktyczny. W tym celu należy wyznaczyć sobie czas na rozwiązywanie zadań maturalnych. Wystarczy dwa razy w tygodniu na początku i przynajmniej trzy do czterech razy w tygodniu przed samymi egzaminami.

Ile czasu trzeba poświecić na naukę by dobrze zdać maturę? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od ilości zajęć szkolnych, ilości zadań domowych do wykonania czy czasu wolnego, który pozostanie po realizacji dodatkowych zainteresowań pozaszkolnych. Warto jednak na naukę przeznaczyć przynajmniej godzinę w tygodniu roboczym i przynajmniej dwie godziny w dni wolne od szkoły. Po miesiącu można zweryfikować, czy takie podejście w zupełności wystarczy, czy jednak konieczne będzie poświęcenie większej ilości czasu.

Edukacyjny chaos - jak mu zaradzić?

Uczniowie często nie mają tak dużego problemu z przyswajaniem wiedzy, jak z usystematyzowaniem zagadnień. Wiadomości są zbierane z podręczników, szkolnych materiałów czy publikacji pozyskanych z biblioteki. Przy tak dużej partii materiału, w krótkim czasie robi się solidny bałagan. Trudno potem przypomnieć sobie, gdzie szukać poszczególnego zagadnienia. Duży problem pojawia się również wtedy, kiedy skopiowane notatki zawieruszą się gdzieś i trzeba będzie je spróbować pozyskiwać na nowo. To nie tylko utrudnia naukę, ale także wydłuża cały proces uczenia się. Dlatego zawsze lepszym rozwiązaniem jest albo tworzenie notatek w jednym miejscu - na przykład odręczne przepisywanie do zeszytu albo stworzenie miejsca na kompletowanie całego materiału (na przykład segregatora), gdzie można włożyć zapisane kartki lub skopiowane materiały i za pomocą karteczek łatwo je podzielić na sekcje i rozdziały.

Świetnym rozwiązaniem są też kursy maturalne online. Tam bowiem wszystkie materiały już są opracowane i co najważniejsze - łatwo z nich odnaleźć interesujące kwestie. Udogodnieniem jest też fakt, że notatki są zawsze dostępne i można je odtwarzać na dowolnym urządzeniu mobilnym. Wystarczy zalogować się do panelu i pobrać plik. Dzięki temu notatek nie trzeba zabierać ze sobą podczas wyjazdów, a zagadnienia można powtarzać również będąc poza domem.

Materiały przydatne w procesie przygotowania do matury

Wiadomo, że egzamin maturalny to nie tylko zweryfikowanie wiedzy teoretycznej. Uczeń musi poradzić sobie także z zadaniami, których szczególnie na egzaminie z matematyki, chemii, czy biologii jest naprawdę sporo. Tutaj pomocny może być kurs przygotowujący do matury. Tego typu narzędzie nastawione jest bowiem na efektywne rozwiązywanie zadań oraz na tłumaczenie, jak do nich podchodzić. Przydatne będą też arkusze maturalne z poprzednich lat, gdzie można znaleźć wiele zadań, a przy okazji sprawdzić jak punktowane są odpowiedzi.

Choć taki kurs przygotowujący do matury z chemii czy biologii zazwyczaj jest odpłatny, to warto mieć na uwadze, że to jedna z najbardziej skutecznych metod opanowania trudniejszych zagadnień, które zwykle nie są dokładnie tłumaczone podczas zajęć szkolnych. Udział w tego typu kursach zapewnia uczniom spokój na maturze i dodaje pewności, że są optymalnie przygotowani do egzaminu maturalnego.





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie