Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 20 listopada 2020 » 5 rzeczy, które ułatwią ...

5 rzeczy, które ułatwią dziecku naukę zdalną

Jeszcze kilka lat temu zdalna nauka wydawała się pieśnią przyszłości, i to bardzo odległej. Dlatego mało kto był przygotowany ...

Jeszcze kilka lat temu zdalna nauka wydawała się pieśnią przyszłości, i to bardzo odległej. Dlatego mało kto był przygotowany na to, co nadeszło w dobie pandemii koronawirusa. Dziś lekcje online to rzeczywistość uczniów i… tak może pozostać przez dłuższy czas. Koniecznie zadbaj więc o to, aby wyposażyć jego stanowisko do nauki, tak aby zapewnić mu komfort i wyeliminować bariery technologiczne. Oto 5 rzeczy, które mogą się przydać.

1. Laptop

Być może w Twoim domu jest już laptop – dzisiaj to podstawowe wyposażenie. Ale czy jest to komputer do wyłącznego użytku dziecka? Jeśli nie, teraz bardziej niż kiedykolwiek czas to zmienić. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: nawet, jeśli mało korzystasz z komputera, może się zdarzyć, że będzie Ci potrzebny w trakcie zdalnych lekcji dziecka. Może się też zdarzyć odwrotna sytuacja – że Ty będziesz pracować zdalnie na komputerze, a uczeń będzie musiał wykonać np. pracę domową. Dlatego najwyższy czas zainwestować w notebooka dla młodego człowieka.

Jakie urządzenie wybrać? Decyzję warto podjąć rozsądnie, biorąc pod uwagę to, że laptop powinien pracować niezawodnie przez co najmniej kilka lat. Dlatego np. inwestycja w urządzenie używane czy najtańszy model na rynku może być po prostu nietrafiona.

Jaki laptop dla ucznia wybrać?

Zwróć uwagę przede wszystkim na parametry techniczne. Najważniejsze elementy to:

 • przekątna ekranu – laptop do nauki zdalnej będzie wykorzystywany głównie w domu, więc warto wybrać większy model, np. z ekranem 15,6 cala,
 • typ ekranu – coraz popularniejsze są laptopy z ekranami dotykowymi. Ta dodatkowa funkcja bywa bardzo przydatna, zwłaszcza wówczas, gdy urządzenie można przekształcić w tablet,
 • procesor – najpopularniejsze są procesy klasy i5, które są odpowiednie do zastosowania w domu, te nowszych generacji pozwolą pracować bez zacinania się np. oprogramowaniu stosowanemu podczas wideokonferencji,
 • dysk twardy – musi pomieścić np. projekty realizowane przez dziecko do szkoły, ale przede wszystkim szybko pracować. Dlatego warto poszukać laptopa z dyskiem SDD, który zapobiegnie długiemu przetwarzaniu danych,
 • materiał wykonania obudowy – dzieciom zdarza się zarysować urządzenia elektroniczne lub je upuścić. Dlatego warto postawić na solidną, a zarazem lekką konstrukcję. Dlatego najlepiej sprawdzi się notebook w aluminiowej obudowie.

Zakup samego urządzenia nie zawsze wystarcza. Często potrzebne jest również dodatkowe oprogramowanie, np. programy biurowe niezbędne do pracy – podkreśla ekspert firmy VIVUS. – Takie wydatki można sfinansować sięgając po szybką pożyczkę online na 60 dni – podpowiada. Dodatkowe środki przydadzą się, zwłaszcza wówczas, gdy sprzęt, kosztujący przecież kilka tysięcy złotych, jest potrzebny „na wczoraj”.

2. Drukarka

Chociaż lekcje zdalne są prowadzone najczęściej w oparciu o materiały cyfrowe, polska szkoła nadal nie wyszła z ery analogowej. Poza tym są pewnego rodzaju ćwiczenia, których nie sposób wykonać na ekranie komputera czy też tabletu. Pojawia się więc potrzeba ich wydrukowania. Przy lekcjach zdalnych uczeń musi to zrobić samodzielnie, a nauczyciele często o to proszą. Dlatego szybka, a zarazem ekonomiczna drukarka to must-have w pokoju przystosowanym do zdalnej nauki.

Jaki model wybrać? Laserowy czy atramentowy? Dla ucznia lepiej może się sprawdzić ten drugi typ drukarek, ponieważ same urządzenia są stosunkowo tanie, a dobór odpowiednich materiałów eksploatacyjnych (np. zamienników oryginalnych tuszów) pozwoli też zaoszczędzić w przyszłości. Jeśli jednak uczeń jest już licealistą, a każdego dnia drukuje dziesiątki stron – wówczas lepiej sprawdzi się urządzenie laserowe.
Przy wyborze drukarki warto również zwrócić uwagę na:

 • sposób połączenia z komputerem – najwygodniejsze są modele bezprzewodowe, które komunikują się z laptopem za pośrednictwem domowej sieci WiFi,
 • funkcjonalność urządzenia – uczniowi może się przydać model ze skanerem, a zatem urządzenie wielofunkcyjne.

I najważniejsze: zanim kupisz konkretny model, koniecznie sprawdź, jaki wydatek będzie się wiązał z zakupem tuszów/tonera. Jeśli nie są dostępne stosunkowo tanie zamienniki, poszukaj innego urządzenia.

3. Słuchawki

Zdalne lekcje odbywają się w warunkach domowych. Obecnie bardzo często jest tak, że kiedy dziecko ma zajęcia, rodzic prowadzi pracę zdalną. Musi np. wykonać ważne telefony lub w pokoju obok odbywa telekonferencję. To tylko niektóre źródła hałasu, na które jest narażony młody człowiek, który potrzebuje przecież skupienia. Aby nie rozpraszały go dźwięki z zewnątrz, potrzebuje dobrej jakości słuchawek.

Najlepiej, aby był to model nauszny – jest najkorzystniejszy dla narządu słuchu. Poza tym takie słuchawki są komfortowe do noszenia i mają szeroki zakres regulacji.

A jaki model wybrać? Dziś największą popularnością cieszą się słuchawki bezprzewodowe. Podczas zdalnych lekcji sprawdzą się bardzo dobrze, ponieważ nie będą krępowały ruchów ucznia – nawet, jeśli będzie musiał np. na chwilę odejść od komputera. Warto wybrać też takie, które dobrze tłumią dźwięki z zewnątrz oraz niewiele ważą – pamiętając, że będą wykorzystywane przez kilka godzin dziennie.

4. Mikrofon

Potrzebny czy zbędny? Wszystko zależy od tego, jak dobrą jakość nagrywania dźwięku zapewnia laptop. Jeżeli uczeń ma do dyspozycji nowego notebooka, najczęściej mikrofon nie jest już niezbędny. Trzeba jednak przyznać, że oddzielne urządzenie zbierające dźwięk zapewnia jego znacznie lepszą jakość. A to oznacza, że nauczyciel będzie po prostu lepiej słyszał dziecko – co zapewni obu stronom wyższy komfort pracy. Jaki mikrofon wybrać? Najlepiej model stojący, który łatwo jest umieścić na biurku, na statywie. Zanim kupisz takie urządzenie, sprawdź sposób podpięcia do komputera i upewnij się, że znajduje się w nim odpowiednie gniazdo. Nie musisz też wydawać dużej sumy na to akcesorium – wydatek rzędu ok. 100 zł w zupełności wystarczy, aby zapewnić dobrą jakość dźwięku.

5. Ergonomiczne krzesło do biurka

Dobre krzesło do biurka było potrzebne Twojemu dziecku jeszcze przed erą nauki zdalnej. Być może jednak to stare wymaga już wymiany na nowe? To moment, w którym szczególnie warto pomyśleć o inwestycji w to akcesorium. Dlaczego? Ponieważ teraz uczeń będzie w nim spędzać nie 2-3 godziny dziennie, a nawet około 8 lub więcej. A skoro tak, jego wygoda powinna stać na pierwszym miejscu.

A jakie konkretnie krzesło warto wybrać? Kluczowa jest już wspomniana ergonomia, co oznacza, że mebel powinien:

 • mieć szeroki zakres regulacji wysokości – tak, aby dziecko siedząc na krześle mogło ułożyć nogi pod kątem 90 stopni względem siedziska,
 • mieć funkcję „tilt”, a więc lekkiego kołysania się i odchylania – co sprzyja zdrowiu kręgosłupa,
 • mieć odpowiednie oparcie – dobrze, aby było ono wyższe, aby uczeń mógł komfortowo oprzeć całe plecy,
 • mieć kółka, aby dziecko mogło się wygodnie poruszać po pokoju.

Zwróć też uwagę na design – niech krzesło pasuje do pokoju dziecięcego i ożywia jego wystrój. Ważny jest też materiał wykonania – zdecydowanie lepiej sprawdzi się model tekstylny niż np. z ekoskóry.

Więcej na temat finansowania przeczytasz na https://www.vivus.pl/pozyczka-online-na-60-dni

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie