Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 12 lutego 2021 » Jak pozyskać środki na ...

Jak pozyskać środki na wydatki szkoły?

Każdy pracownik oświaty doskonale wie, w jak wiele pomocy dydaktycznych i sprzętów trzeba zaopatrzyć się w ciągu...

Każdy pracownik oświaty doskonale wie, w jak wiele pomocy dydaktycznych i sprzętów trzeba zaopatrzyć się w ciągu każdego roku szkolnego. Takie zakupy to niemały wydatek, a budżety bywają mocno ograniczone. Gdzie szukać dodatkowych funduszy na niezbędne zakupy, projekty? Możliwości jest kilka.

Wydatki bieżące szkół finansowane są przede wszystkim z subwencji oświatowych. Często bywają one jednak niewystarczające i nie pozwalają na zakup wszystkich niezbędnych pomocy, czy zrealizowanie ciekawych projektów. Każdy dyrektor jednostki oświatowej czy pracownicy mogą jednak ubiegać się o dodatkowe środki na zakupy hurtowe książek.

Projekty unijne

Różnorodne programy unijne umożliwiają pozyskanie dodatkowych środków finansowych, zarówno na poprawę jakości kształcenia i wzbogacenie oferty dydaktycznej, jak i ulepszanie infrastruktury obiektów. Dzięki projektom UE do szkół czy przedszkoli często trafia nowoczesny sprzęt, który po ich zakończeniu pozostaje na wyposażeniu placówek.

Wsparcie rządowe

Kolejnym źródłem finansowania są programy proponowane przez rząd. Mają one zwykle ściśle określone cele, na które należy przeznaczyć przyznane środki, np. zakup książek do biblioteki czy wyposażenie sali sportowej. Dofinansowania przyznawane są na podstawie wniosków, a otrzymane fundusze trzeba zwykle wydać do końca danego roku kalendarzowego. W roku 2020 ze wsparcia rządowego skorzystali przede wszystkim nauczyciele, którym przyznano bony na pokrycie wydatków związanych z nauczaniem zdalnym.

Darowizny od osób indywidualnych

Popularnym sposobem zdobywania dodatkowych środków są zbiórki w środowisku szkolnym i lokalnym. Organizowane są często przy okazji różnego rodzaju świąt i okazji, a w zamian za wsparcie finansowe darczyńcy otrzymują drobne upominki czy poczęstunek. Finansowanie można pozyskać również z 1% podatku. W tym przypadku trzeba jednak skorzystać z pośrednictwa organizacji pozarządowej.

Pomoc sponsorów

Wiele firm chętnie podejmuje działania w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, wspierając m.in. edukację dzieci i młodzieży. Poszukując darczyńcy, najlepiej umówić się na spotkania przede wszystkim z lokalnymi przedsiębiorcami. Wielu z nich to osoby aktywnie działające na rzecz danej społeczności. Do rozmowy warto dobrze się przygotować, przedstawić projekt w interesujący sposób i wspomnieć o korzyściach, jakie z jego realizacji odniesie sam przedsiębiorca.

Rozsądne wydatkowanie środków

Gdy uda się już pozyskać dodatkowe środki, ważne jest oczywiście ich rozsądne zagospodarowanie. Należy określić konkretne potrzeby, uzasadnić je i ustalić termin realizacji zakupów. W tych przygotowaniach powinni wziąć udział m.in. nauczyciele realizujący projekt czy kierownik biblioteki szkolnej. Przygotowując specyfikację trzeba zastanowić się nad tym co może być potrzebne teraz, ale i za kilka lat. W podsumowaniu najlepiej zawrzeć dokładny opis tego, czego potrzebuje placówka, wymaganą ilość i jakość, termin realizacji oraz szacowany koszt zakupów. Następnie warto dokładnie zbadać rynek pod kątem dostępności produktów oraz ich cen. Niektóre firmy, takie jak sklep z książkami i zabawkami Gandalf.com.pl, oferują niższe, hurtowe ceny dla placówek oświatowych. Dzięki współpracy ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego z rabatów mogą skorzystać również nauczyciele. Dzięki temu można optymalnie rozdysponować środki i nie przepłacić.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie