Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 23 marca 2021 » Jaka gitara dla dziecka? Jak ...

Jaka gitara dla dziecka? Jak dobrać rozmiar gitary klasycznej i akustycznej?

Nauka gry na instrumencie to dla dziecka szansa na rozwój naturalnych predyspozycji muzycznych i poznanie zupełnie...

Nauka gry na instrumencie to dla dziecka szansa na rozwój naturalnych predyspozycji muzycznych i poznanie zupełnie nowej pasji. To właśnie w dzieciństwie najłatwiej wykształcić słuch muzyczny. Na początek muzycznej drogi często wybiera się gitarę. Jest to instrument wyjątkowo popularny, więc łatwo również znaleźć odpowiedniego nauczyciela dla dziecka. Gitary są także stosunkowo niedrogie. Dzięki grze na gitarze dziecko może rozwinąć koordynację ruchową i ćwiczyć koncentrację. Jednak, aby tak było, gitara do nauki dla dziecka musi zostać odpowiednio dobrana.

Jaka gitara dla dziecka na początek?

Zwykle na początek poleca się dzieciom gitarę klasyczną lub akustyczną. Czym się różnią? Zarówno jedna, jak i druga ma pudło rezonansowe, jednak gitara klasyczna posiada kształt klepsydry, podczas gdy akustyczna ma szerszy dół pudła. Gitara klasyczna posiada struny nylonowe- znacznie miększe od metalowych, a co za tym idzie, nauka gry jest mniej bolesna. Gitara klasyczna dla dzieci to pewny wybór, jeśli chcesz posłać dziecko drogą muzyki klasycznej.

Gitara akustyczna jest trudniejsza w obsłudze i początki na niej są bolesne. Jest głośniejsza, a jej brzmienie jest mniej subtelne niż w gitarze klasycznej, w związku z czym jest bardziej polecana w muzyce rozrywkowej. Gitara akustyczna dla dzieci z pewnością będzie pożądana przez starsze dzieci i nastolatków. W zależności od wielkości i siły dziecka gitarę akustyczną proponuje się 10- 12-latkom, poniżej tego wieku lepiej postawić na delikatne gitary klasyczne.

Rozmiar gitary dla dziecka- dlaczego jest taki ważny?

Odpowiedni rozmiar gitary umożliwi dziecku naukę właściwej postawy i ułożenia rąk podczas gry. Gitara dla dziecka musi być dostosowana do wielkości jego dłoni i rozpiętości ramion. Nie może również być zbyt ciężka, aby dziecko było w stanie swobodnie z nią ćwiczyć. Zbyt duża gitara to taka, której pudło, zamiast opierać się wygodnie o udo, trafia pomiędzy kolana i tym samym wymusza przyjęcie nieprawidłowej postawy ciała. To powoduje nie tylko dyskomfort, ale może także przyczyniać się do nadwyrężenia młodego kręgosłupa. Niedopasowana gitara dla początkujących dzieci to wyrzucone pieniądze, ponieważ dziecko nie będzie w stanie na niej grać i szybko porzuci nowe hobby.

Jaki rozmiar gitary klasycznej dla dziecka?

Na rynku są dostępne różne rozmiary gitar, zaczynając na 1/4, a kończąc na 7/8 gitary dla dorosłych. Poniżej podajemy wartości orientacyjnie, które zwykle są wybierane dla dzieci w określonym wieku. Pamiętaj jednak, że każde dziecko rozwija się nieco inaczej, więc najbezpieczniej jest wybierać gitarę w sklepie muzycznym razem z dzieckiem. W takich miejscach nie tylko można ograć wybraną gitarę, ale także poprosić o radę profesjonalistę, który pomoże dobrać odpowiedni rozmiar gitary klasycznej dla dziecka.

Zwykle jednak podział wygląda tak:

  • 5 lat- rozmiar 1/4
  • 6-7 lat- rozmiar 1/2 lub 3/4
  • 7-9 lat- rozmiar 3/4
  • 10-12 lat- rozmiar 3/4 lub 7/8

Powyżej tego wieku wybiera się gitary dla dorosłych, czyli rozmiar 4/4, choć nadal trzeba uwzględniać fizyczne predyspozycje dziecka. Nastolatek jednak szybciej niż małe dziecko, będzie wiedział, jaki rozmiar jest dla niego odpowiedni, zwłaszcza jeśli umie już grać na gitarze. Zwykle w tym wieku wybiera także gitarę akustyczną. Rozmiar gitary akustycznej dla dziecka to już bardziej złożona kwestia, ponieważ oprócz rozmiaru pudełka, trzeba wziąć pod uwagę także jego kształt, który może być różny w zależności od modelu i zastosowania (np. hollow body).

Gitara dziecięca dla najmłodszych

Dla najmłodszych dzieci, które jeszcze nie kwalifikują się do grania na prawdziwej gitarze, warto zakupić zabawkowe instrumenty muzyczne. Dzięki nim możesz sprawdzić, czy Twój maluch jest jakkolwiek zainteresowany muzyką. Takie zabawkowe gitary powinny jednak jak najbardziej przypominać te prawdziwe, czyli posiadać 6 strun i progi, tak, aby zachęcały dziecko do prób grania i być może stanowiły bodziec do prawdziwej gry w późniejszym czasie. Solidnie wykonane zabawkowe wersje instrumentów znajdziesz na https://maludas.pl/c/41/instrumenty-dla-dzieci.html. Gitary tam dostępne będą doskonałym wyborem dla przedszkolaków. Sprawdź także inne zabawki dostępne w sklepie internetowym Maludas.pl.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie