Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 02 kwietnia 2021 » Co powinna mieć prawdziwa ...

Co powinna mieć prawdziwa rezydencja?

Wiele lat temu rezydencje kojarzone były z posiadłościami ważnych osobistości. Często określano w ten sposób pałace...

Wiele lat temu rezydencje kojarzone były z posiadłościami ważnych osobistości. Często określano w ten sposób pałace, zamki lub luksusowe budynki położone w parku. Dziś rezydencje to po prostu domy o wysokim standardzie, których właścicielami nie muszą być jedynie dostojnicy państwowi. Posiadłości te projektowane są z nieco mniejszym rozmachem niż setki lat temu, ale mimo to muszą spełniać kilka warunków. Co powinna mieć prawdziwa rezydencja?

Podstawowe cechy współczesnej rezydencji

Aby móc określić dom mianem rezydencji, musi posiadać on odpowiednią wielkość. Rezydencje to budynki mieszkalne o dużej powierzchni użytkowej, sięgającej kilkaset m² (z reguły między 200 a 500 m²). Z kolei wysokość wnętrz może dochodzić nawet do 4 m.

Ważną cechą jest również otoczenie zabudowań. Rezydencja położona jest na ogromnej działce (powyżej 2000 m²), na której znajduje się bardzo zadbany teren zieleni. Z ogrodem często łączone są werandy i tarasy ze stylowymi, wysokimi schodami. Nierzadki element stanowią także eleganckie oranżerie.

Wśród cech wyróżniających rezydencje wymienić trzeba wysokiej klasy materiały budowlane. Tego typu posiadłości muszą charakteryzować się doskonałą jakością. Osoby projektujące rezydencje przykładają dużą wagę do tego, jak prezentuje się zarówno wnętrze budynku, jak i jego elewacja czy elementy otoczenia. Wszystko wykonane jest z dbałością o najdrobniejsze szczegóły.

Istotną sprawą w przypadku rezydencji jest też określona funkcjonalność poszczególnych wnętrz. Pomieszczenia są nie tylko przestronne, ale stworzone i ulokowane w taki sposób, by mieszkańcy mieli zapewniony jak największy komfort codziennego użytkowania budynku.

Co powinna mieć prawdziwa rezydencja?

Prawdziwa rezydencja musi posiadać wnętrza spełniające określoną rolę. Rozkład i funkcjonalność pomieszczeń to jedna z najważniejszych rzeczy, o których należy wspomnieć.

Po przekroczeniu progu rezydencji znajduje się obszerny korytarz, którego bardzo istotnym elementem jest komfortowa szatnia lub garderoba. Mieszkańcy oraz ich goście mogą pozostawiać w niej swoją odzież wierzchnią. W hallu znajduje się również podest ze schodami, elementy dekoracyjne oraz łazienka i toaleta. Nieopodal położone są pomieszczenia gospodarcze, pralnia i suszarnia.

Głównym punktem współczesnych rezydencji jest okazały, położony na dole pokój, pełniący funkcję salonu i jadalni. W pomieszczeniu tym mieszkańcy spędzają najwięcej czasu w ciągu dnia. Salon pełni także rolę reprezentacyjną i służy przyjmowaniu gości.

Sercem rezydencji jest też duża, jasna, położona nieopodal sieni kuchnia, w pobliżu której powinna znajdować się spiżarnia. Bardzo dużą rolę odgrywa w niej dobre oświetlenie słoneczne. Kuchnia musi być na tyle przestronna i funkcjonalnie urządzona, aby lokatorzy mogli komfortowo spędzać w niej czas.

Sypialnie rezydencji ulokowane bywają zarówno w wyodrębnionej strefie parteru, jak i w górnych częściach budynku. Często połączone są z garderobami, łazienkami i balkonami lub znajdują się w ich bliskim sąsiedztwie.

Wielu właścicieli decyduje się na urządzenie w swej posiadłości zamkniętych, kameralnych pomieszczeń, takich jak gabinet, biuro czy biblioteczka, w których można zająć się pracą lub oddać lekturze. Pokoje te zwykle położone są obok salonu.

Rezydencja może posiadać wnętrza pełniące funkcje rekreacyjne. Zazwyczaj umiejscowione są na dole budynku lub w części piwnicznej. Przykładem jest siłownia, basen, kino domowe, sauna, sala bilardowa, kręgielnia.

Trudno w XXI w. wyobrazić sobie prawdziwą rezydencję bez garażu. Może on znajdować się w dodatkowym skrzydle domu lub być odrębnym budynkiem na terenie działki. Garaż powinien mieć na tyle dużą powierzchnię (minimum 60 m²), by móc pomieścić kilka pojazdów, dając przy tym możliwość swobodnego parkowania i poruszania się. W wielu garażach wolnostojących wyodrębnione są też części techniczno-gospodarcze.

Ile kosztuje budowa rezydencji?

Budowa rezydencji wiąże się z dużymi nakłada finansowymi. Koszt realizacji projektu rezydencji wynosi około 4000 zł/m², o czym można się przekonać odwiedzając strony internetowe biur architektonicznych - https://www.mgprojekt.com.pl/projekty-rezydencji. Ogromną część tej ceny pochłaniają bardzo dobrej jakości materiały, sprzęty i wszystkie elementy niezbędne do postawienia budynku, wykończenia wnętrz, zaprojektowania ogrodu i elementów znajdujących się na zewnątrz. Luksusowe rezydencje często wymagają sprowadzania ekskluzywnych materiałów od renomowanych producentów. Wiele dekoracji, mebli czy sprzętów tworzonych jest na specjalne zamówienie, co automatycznie podnosi koszty inwestycji. Nie można zapominać również o dużej powierzchni rezydencji oraz ilości pomieszczeń i rozmaitych udogodnień.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie