Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 01 czerwca 2021 » Stres przed egzaminem? ...

Stres przed egzaminem? Możesz go opanować!

W trakcie całej edukacji, nasza wiedza jest niejednokrotnie sprawdzana. Piszemy niezapowiedziane kartkówki, ...

W trakcie całej edukacji, nasza wiedza jest niejednokrotnie sprawdzana. Piszemy niezapowiedziane kartkówki, sprawdziany po każdym dziale, a nawet prace klasowe, które bardzo często zawierają materiał z dłuższego okresu. Jednak największe oraz najbardziej znaczące z nich, czyli egzaminy, nie są już tak częste oraz łatwe. Większość z nich organizowana jest na samym końcu danego etapu edukacji, niekiedy także kursu czy szkolenia. Jednymi z najważniejszych są egzaminy ósmoklasisty oraz matury, które odbywają się właśnie w tym miesiącu. Ze względu na ich charakter, niejednokrotnie dostarczają dużego stresu, który dla wielu osób jest trudny do opanowania. W jego wyniku wiele osób sięga po podręczniki, przez co szybko odnosi błędne wrażenie całkowitego braku wiedzy. Dobrze jest zatem dowiedzieć się, jakie kroki podjąć, żeby ten przedegzaminowy stres znacznie zmniejszyć.

Zaplanuj przygotowania

Szansa na całkowitą eliminację stresu przed istotnym egzaminem jest naprawdę niewielka. Mimo to, poprzez podjęcie odpowiednich kroków, możliwe jest jego znaczne zmniejszenie. Jednym z nich, zresztą niezwykle skutecznym, powinno być odpowiednie przygotowanie się. Okazuje się bowiem, że już sama świadomość tego, że nie pozostawiło się swojego losu przypadkowi, jest naprawdę uspokajająca. Dlatego właśnie tak ważne jest nie tylko stworzenie szczegółowego planu powtórek opartego na spisach treści podręczników, ale również trzymanie się wszystkich tych postanowień. Dzięki takiemu działaniu zyskuje się niezwykle cenną pewność, że na pewno niczego się nie pominęło, a także włożyło naprawdę dużo wysiłku w sam proces przygotowywania się do egzaminu. Jest to zatem idealne połączenie możliwości zmniejszenia stresu, ale również powtórzenia sobie wymaganej wiedzy, zapewniającej satysfakcjonujący wynik.

Nie zapominaj o odpoczynku

Ostatnie tygodnie przed egzaminem niemalże zawsze są przepełnione siedzeniem nad podręcznikami i nauką. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, ponieważ odpowiednie przygotowania są kluczem do sukcesu, czyli uzyskania dobrego wyniku, który daje przepustkę do wybranego liceum czy na wymarzony kierunek studiów. Mimo to nie należy zapominać o niezbędnym w tym czasie odpoczynku. Warto wiedzieć, że liczne badania potwierdziły, że znacznie lepiej oraz szybciej przyswajamy wiedzę, jeśli jesteśmy zrelaksowani. Co więcej, tylko wtedy jesteśmy w stanie skutecznie opanować pojawiający się stres. Warto zatem, w szczególności na ostatniej prostej do egzaminu, zaplanować sobie aktywności z przyjaciółmi czy rodziną, dzięki którym uwagę  skupia się na czymś zupełnie innym niż nauka. Jednym z najlepszych sposobów na nauczenie się kontrolowania stresu jest medytacja, dlatego dobrze jest włączyć ją do swojej codziennej rutyny.

W dniu egzaminu

Dzień egzaminu jest niejednokrotnie tym, w którym cały stres wydaje się znacznie przybierać na sile. Dlatego właśnie, wbrew temu, co może podpowiadać intuicja, nie należy wtedy brać do ręki podręczników. Może to bowiem wyłącznie zaburzyć uporządkowaną już wiedzę i tym samym przyczynić się do jeszcze większego zestresowania. Dobrym rozwiązaniem jest zadbanie o odpowiednią ilość czasu przeznaczonego na przygotowanie się do wyjścia z domu, a także na dotarcie do szkoły. Pamiętaj, że lepiej jest być wcześniej niż spóźnić się nawet kilka minut. Warto już dzień wcześniej przygotować sobie ubranie, spakować konieczne przybory piśmiennicze oraz wszystkie niezbędne rzeczy. Przed samym wyjściem warto dać sobie kilka minut na wyciszenie, wzięcie kilka głębokich i świadomych oddechów czy zabawę z psem. Wszystko to sprawi, że podejście do egzaminu nie będzie nadmiernie stresujące.

Artykuł powstał przy współpracy z Sklep.NowaEra.pl

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie