Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 04 czerwca 2021 » Czy fotelik dla 5-latka lub ...

Czy fotelik dla 5-latka lub 6 latka na Isofix to dobry pomysł?

Montaż fotelika jest najważniejszą kwestią w przypadku fotelika samochodowego, ponieważ dzięki niemu...


Montaż fotelika jest najważniejszą kwestią w przypadku fotelika samochodowego, ponieważ dzięki niemu produkt jest stabilny i nie przesuwa się. W związku z tym w razie wypadku lub kolizji zapewnia wysoki poziom ochrony dziecku przed urazami ciała. Foteliki dla 4 latków i starszych dzieci zazwyczaj są montowane są za pomocą systemu Isofix. Warto wiedzieć dlaczego oraz jak wybrać odpowiedni fotelik tego typu.

Foteliki samochodowe dla starszaków to modele umożliwiające przewożenie dzieci przodem do kierunku jazdy. Zwykle można je montować na dwa sposoby, to znaczy za pomocą systemu ISOFIX lub na samochodowe pasy bezpieczeństwa. Drugi z nich jest wygodny pod tym względem, że da się go stosować w każdym pojeździe. Pierwszy natomiast lepiej stabilizuje konstrukcję, wymaga jednak wyposażenia pojazdu w specjalne zaczepy ISOFIX. Wybierając konkretny fotelik dla 4 latka, należy się zatem upewnić, czy będzie on pasować do pojazdu, w którym zostanie zamontowany.

Jaki przedział wagowy?

Foteliki przeznaczone dla większych dzieci  to modele z grup wagowych 0-36, 9-36 oraz 15-36. Najlepiej jednak wybierać modele z wąskim zakresem wagowym, czyli produkty z III grupy wagowej (15-36 k), ponieważ znaczenie łatwiej je dopasować do zmieniającej się sylwetki rosnącego dziecka.

Czym jest system ISOFIX?

Jest to obecnie najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób montowania dziecięcego fotelika samochodowego w pojeździe. Niezbędne do przeprowadzenia procesu mocowania za pomocą ISOFIX są jednak specjalne zaczepy, które znajdują się w aucie między siedziskiem a oparciem kanapy lub fotela pasażera. W większości aut stanowią one nieodłączny element karoserii, w przypadku foteli przesuwanych – są przymocowane do konstrukcji siedzenia samochodowego.

Jakie korzyści przynosi taki system montażu?

Wyposażenie w system ISOFIX to cecha charakterystyczna nowoczesnych fotelików. Jego główne zadanie stanowi stabilizacja fotelika zarówno w czasie jazdy, jak i w razie gwałtownego hamowania czy potencjalnej kolizji. Zapewnia także szybki i łatwy montaż produktu na kanapie samochodowej. Ponadto jest odpowiedzialny za zminimalizowanie prawdopodobieństwa popełnienia błędów w czasie tego procesu, będących przez dłuższy czas główną przyczyną groźnych wypadków śmiertelnych z udziałem dzieci.

Czy warto inwestować?

Foteliki samochodowe montowane na system ISOFIX, to produkty wpływające korzystnie nie tylko na bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy, lecz także na komfort użytkowania ich przez rodziców. Wobec tego nie powinno być chyba wątpliwości, że zakup fotelika z możliwością takiego montowana stanowi wybór odpowiedzialny i przemyślany.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Dobry fotelik dla kilkulatka poza systemem ISOFIX powinien posiadać kilka dodatkowych funkcji, zapewniających jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa dziecku w razie nagłego hamowania lub wypadku. Należą do nich między innymi prowadnice pasów biodrowego i barkowego, gdyż foteliki samochodowe dla dziecka w wieku przedszkolnym nie posiadają już wewnętrznych pasów bezpieczeństwa. Dziecko zapina się w nich za pomocą trzypunktowych pasów samochodowych, które dzięki prowadnicom można prawidłowo poprowadzić.

Wybierając fotelik dla 6 latka, trzeba zwrócić też uwagę na wymiary siedziska w foteliku samochodowym. Lepiej wybrać produkt z dłuższym i większym siedziskiem, ponieważ odpowiednio podtrzyma nogi, a tym samym zapewni wygodną pozycję w czasie jazdy na każdym etapie rozwoju.

Ponadto fotelik dla starszaka powinien posiadać system ochrony bocznej. W razie kolizji bocznej zamortyzuje on siłę uderzenia, nim ta dotrze do dziecka.

Regulowane w prosty sposób komponenty to kolejne elementy fotela, których nie może zabraknąć. Oparcie z możliwością ustawienia kąta nachylenia oraz zagłówek z kilkustopniową wysokością są niezbędne, by dziecko w czasie jazdy było bezpieczne i mogło komfortowo podróżować.

Jak widać, system ISOFIX to przydatna, wręcz niezastąpiona funkcja i podstawa bezpieczeństwa.  Jednak poza sposobem montażu warto zwrócić uwagę również na pozostałe elementy wyposażenia fotelika dla dziecka. Tylko odpowiednio dopasowany do dziecka i samochodu model zapewni mu bowiem naprawdę wysoki poziom ochrony w czasie jazdy.

 

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie