Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 06 sierpnia 2021 » Bawaria w liczbach - trochę ...

Bawaria w liczbach - trochę statystyki i podstawowych wiadomości


Bawaria w liczbach - trochę statystyki i podstawowych wiadomości

Kraj związkowy Bawaria zajmuje powierzchnię ponad 70 000 kilometrów kwadratowych. Żyje tu około 12 milionów mieszkańców. Urzędowym językiem jest oczywiście Niemiecki, ale popularne są też dialekty bawarski, szwabski, wschodniofrankoński, reńskofrankoński oraz turyngijski. Spośród grup etnicznych do najliczniejszych należą Bawarowie, Frankowie Szwabowie. Natomiast osoby przybyłe po II wojnie światowej z innych regionów nazywane są Nowymi Bawarczykami. Spośród płynących tędy rzek najsłynniejszą jest Dunaj.

Germańskie plemię Bawarów zamieszkiwało tutejszą ziemię i miało swoje własne państwo już co najmniej w VI wieku. Pierwszym znanym księciem Bawarii Był Garibald. Później na przestrzeni dziejów tereny te należały między innymi do Państwa Franków i Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W roku 1806 Bawaria stała się królestwem, a dwanaście lat później monarchią konstytucyjną. Od 1949 należała do Republiki Federalnej Niemiec.

Co warto zwiedzić w Bawarii

Na turystów czeka mnóstwo atrakcji. Między innymi słynne zabytki i muzea. Wśród nich rezydencja biskupów Wurzburga, kościół pilgrzymkowy w Wies, Stare Miasto w Bambergu i Ratyzbonie oraz Limes Górnogermańsko - Retycki. Wszystkie wymienione miejsca znajdują się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Oprócz tego koniecznie trzeba odwiedzić katedrę Najświętszej Marii Panny w Monachium, także w Monachium wspaniały barokowy pałac i rezydencję królów Bawarii. Polaków zainteresuje tu na pewno wystawa zbiorów polskich z czasów pierwszej Rzeczpospolitej. Słynne też są zamki bawarskie w Landshut, Neuschwanstein (jak z bajki), Linderhof, Herrenchiemsee. W Andechsie obok klasztoru benedyktyńskiego czeka na wszystkich bardzo ładny kościół św. Mikołaja, św. Marii i św. Elżbiety. W Altotting znajdziecie najsłynniejsze bawarskie sanktuarium Maryjne. W najdłuższym zamku Europy czyli w Burghausen przyszła na świat polska królewna Jadwiga Jagiellonka.

Spośród muzeów do najsłynniejszych należą Stara Pinakoteka i Nowa Pinakoteka w Monachium, i także w Monachium największe na świecie muzeum przyrodniczo - techniczne (czyli Muzeum Niemieckie).

Jakie święta obchodzą mieszkańcy Bawarii?

Jeśli chodzi o święta Bawaria ma ich sporo. Dokładny spis znajdziecie na stronie https://ru-geld.de/pl/holidays/german-states/bayern.html. Wielu mieszkańców Bawarii jest wyznania katolickiego. Obchodzone są tu więc święta kościelne takie jak Wniebowstąpienie Chrystusa, Zielone Świątki, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie i wiele innych podobnie jak w Polsce. Również tak samo jak w Polsce popularne święta w Bawarii to Dzień Matki, Dzień Ojca. Natomiast nieznany u nas jest na przykład Festiwal Pokoju w Augsburgu albo Dzień Jedności Niemiec. Trzeba pamiętać, że w dni wolne od pracy Bawaria ma zamknięte centra handlowe. Szkolne ferie Bawaria planuje nieco inaczej niż Polska. Może to mieć znaczenie dla kogoś kto chce uniknąć tłumów w hotelach.

Kraj związkowy Niemiec Bawaria słynie też z festiwalu piwa czyli Oktoberfest. Na stronie https://ru-geld.de/pl/country/federal-states/bayern.html znajdziecie jeszcze więcej ciekawostek na ten temat.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie