Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 01 września 2021 » Podręczniki do szkoły ...

Podręczniki do szkoły średniej - jak kupować, żeby nie zbankrutować?


Co roku każdy rodzic dziecka w wieku szkolny musi zmagać się z tym samym problemem - kupnem drogich podręczników i ćwiczeń oraz wszelkiego rodzaju innych pomoc naukowych do szkoły. Wyjątkowym wydarzeniem dla każdego rodzica jest pierwszy dzień swojej pociechy w szkole średniej.

Dla większości uczniów liceum oraz przyszły egzamin dojrzałości jest pierwszym dużym wyzwaniem w ich życiu i ważnym krokiem ku dorosłości. Rodzice naturalnie chcą jak najlepiej przygotować swoje dzieci na ten wielki dzień i niejednokrotnie przepłacają za podręczniki oraz ćwiczenia szkolne o znacznie zawyżonych cenach. W niniejszym poradniku podpowiemy, jak kupić swojemu dziecku podręczniki do liceum, żeby nie przepłacić.

Jak i gdzie kupować podręczniki?

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że najbardziej opłacalne jest kupowanie podręczników i ćwiczeń używanych. Istnieją zasadniczo trzy sposoby na zdobycie potrzebnych używanych materiałów: poprzez portale internetowe (typu OLX lub Allegro), w antykwariatach (stacjonarnych lub internetowych) lub od znajomego. Każdy z nich ma swoje zalety oraz wady.

Portale internetowe (np. OLX, Allegro) 

Jest to z pewnością najwygodniejszy sposób, ponieważ zazwyczaj tego typu te serwisy oferują możliwość dostawy zamówienia do domu, a całość transakcji może odbyć się bez ruszania się sprzed komputera. 

Zasadniczym minusem tej metody jest to, że klient nie ma możliwości przejrzenia zawartości książki przed kupnem (w przypadku transakcji online). Oznacza to, że zamówiony produkt może odbiegać stanem od zadeklarowanego przez sprzedającego. Pomazane rysunki, pojedyncze zadania rozwiązane długopisem czy naderwane strony zdarzają się przy tym podejściu najczęściej. Co gorsza, wyłożonych pieniędzy na ogół nie da się odzyskać, bo udowodnienie, że dany produkt odbiega od opisu, bywa bardzo trudne. 

Trzeba też pamiętać, że w przypadku zakupu od osoby prywatnej, kupującemu nie przysługuje prawo 14 dni kalendarzowych na odstąpienie od umowy bez podawania przyczyny. W praktyce oznacza to, że niewadliwego produktu nie da się zwrócić. 

Antykwariaty 

Jest to najpopularniejsza metoda pozyskiwania używanych książek. Jego zasadniczą zaletą jest to, że książki z antykwariatów niemal zawsze są w bardzo dobrym stanie. W sklepach stacjonarnych można sprawdzić jakość produktów samemu, ale w praktyce podręczniki sprzedają się na tyle szybko, że zamawianie online pozostaje najbezpieczniejszą metodą. 

Klient antykwariatu jest prawnie chroniony lepiej niż w przypadku transakcji prywatnej. Oznacza to, że może bezproblemowo domagać się zwrotu oraz uzyskać go, gdy dany podręcznik faktycznie nie jest zdatny do użytku lub okaże się niepotrzebny. Z drugiej strony antykwariaty to przedsiębiorstwa, które muszą jakoś się utrzymać, więc ich ceny mogą być wyższe niż te u prywatnych sprzedawców.

Alternatywą dla antykwariatów są wybrane księgarnie internetowe i działy outlet, w których bardzo często znajdziemy podręczniki do liceum w korzystnych cenach - przykładem może być oferta Taniej Książki.

Od znajomego

Prawdopodobnie najbardziej opłacalna opcja. Dobry znajomy zazwyczaj jest skłonny oddać zbędne podręczniki za cenę znacznie niższą niż inni sprzedający. Zachodzi też zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo oszustwa. Ponadto istnieje możliwość zakupu całego pakietu książek za jednym zamachem, co potrafi oszczędzić nieprzyjemnego biegania po sklepach. Jeżeli jednak nie ma możliwości odkupienia materiałów od znajomego, to warto zapytać w szkole, czy jest organizowany w niej kiermasz, lub czy rodzice starszych dzieci nie zgłaszali chęci sprzedaży używanych egzemplarzy.

Jeżeli tylko jest taka możliwość, warto sprawdzić dokładnie każdą stronę książki przed zakupem. Zwyczajowo nie pisze się po podręcznikach, więc te nie są narażone na zniszczenia tak bardzo, jak ćwiczenia. Trzeba koniecznie sprawdzić, czy któreś zadania nie są rozwiązane długopisem oraz, czy notatki poprzedniego ucznia nie odbiły się zbyt mocno na kartkach (wówczas możliwe jest odtworzenie rozwiązania przy pomocy ołówka). Ponadto warto upewnić się, że dane wydanie jest wciąż aktualne, bo nawet minimalnie przestarzała książka może mocno różnić się od najnowszej wersji. Z drugiej strony stare wydania wcale nie muszą odbiegać znacznie od nowych, a bywają tańsze.

Kiedy już kupi się potrzebne podręczniki i ćwiczenia, warto odpowiednio o nie zadbać. Nawet te zakupione jako używane często można ponownie sprzedać, dzięki czemu część (a nawet większość) wydanych pieniędzy się zwróci. W zadbaniu o dobry stan książek pomogą okładki w odpowiednich rozmiarach (wydatek rzędu paru złotych za sztukę). Oczywiście należy pamiętać, aby w ćwiczeniach pisać ołówkiem oraz starać się nie jeść nad książkami. Jeżeli to możliwe, warto zostawiać podręczniki w szkolnej szafce, bo wtedy zachodzi mniejsze prawdopodobieństwo, że poobijają się w tornistrze lub staną się ofiarami niedokręconej butelki z napojem.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie