Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 02 listopada 2021 » Czy warto edukować małe ...

Czy warto edukować małe dzieci?


Nie bez powodu mówi się, że człowiek uczy się przez całe życie. Nowe umiejętności zdobywamy od kołyski. Właśnie dlatego dobrze postawić na wszechstronny rozwój kilkuletniej pociechy, aby jak najlepiej przygotować ją do rozpoczęcia nauki w szkole. Czy warto edukować najmłodszych, np. wybierając dla nich pobyt w przedszkolu?

Początek edukacji smyka i jak przygotować dziecko do przedszkola?

Przedszkole zapewnia dziecku wszechstronny rozwój, choć pierwsze dni w nowym miejscu, w towarzystwie nieznanych pań i dzieci, zazwyczaj bywają dla dziecka trudne. Można jednak ułatwić pociesze start w przedszkolnym świecie, wcześniej przygotowując ją do roli przedszkola. Jak to zrobić? Przede wszystkim mów z dumą o tym, że pójdzie do przedszkola, bo staje się coraz większa i samodzielniejsza. Opowiadaj dużo o własnym przedszkolu, np. o swoich przygodach i rówieśnikach. Jeżeli możesz pokazać kilkulatkowi budynek własnego przedszkola albo przedstawić poznanych tam przyjaciół, tym lepiej! Swoimi doświadczeniami może też podzielić się z 3-latkiem starsze rodzeństwo lub kuzynostwo. Potem wspólnie wybierzcie się na drzwi otwarte i dni adaptacyjne do wybranego dla dziecka przedszkola.

Poszukaj także wsparcia w księgarni. Na rynku wydawniczym jest wiele książek opowiadających o przedszkolnych realiach. Przed zakupem poszukaj jednak recenzji psychologów i pedagogów, postaraj się też poznać opinie innych rodziców. Razem z dzieckiem rozwiązuj zadania dostosowane do jej wieku. Zbiorów zadań w formie książkowej nie brakuje na półkach księgarni i wielu różnych sklepów.

Od najmłodszych lat wspieraj również samodzielność dziecka. Pociecha, która potrafi sama ściągnąć koszulkę z długim rękawem albo zamienić kozaki na kapcie, będzie pewniejsza siebie. Dla trzylatka ważna jest również umiejętność korzystania z toalety, picia z otwartego kubka i samodzielnego jedzenia. Kliknij link https://www.vitapku.pl/psychologia/co-powinien-umiec-3-latek. Znajdziesz tam artykuł wyczerpujący temat najważniejszych umiejętności, które powinna opanować 3-letnia pociecha.

Jak przedszkole wpływa na rozwój dziecka?

Dziecko odpowiednio przygotowane do debiutu w roli przedszkolaka łatwiej odnajdzie się w nieznanym miejscu. Start w nowym środowisku wpłynie potem pozytywnie na kolejne doświadczenia zbierane przez malca przez kolejne cztery lata. Dlaczego warto zdecydować się na edukację małego dziecka w przedszkolu? Przede wszystkim dlatego, że jest to miejsce wielopłaszczyznowego rozwoju małego człowieka. Nabywanie kompetencji społecznych, doskonalenie umiejętności z zakresu motoryki dużej i małej, wykonywanie czynności samoobsługowych, swobodne wypowiadanie się, rozumienie emocji swoich i innych, odkrywanie i pogłębianie zainteresowań… Taka jest właśnie codzienność przedszkolaka. Smyk uczy się również stawiania granic i szanowania granic innych, dbania o przyrodę, bezpiecznego zachowywania się w przedszkolu i poza nim, a także tego, jak organizować sobie zabawę z rówieśnikami, np. na placu zabaw w ogrodzie przy przedszkolu.

Co ważne na kolejnych etapach edukacji, dziecko i w domu, i w przedszkolu nabiera ciekawości świata, co będzie w przyszłości zachęcało go do pogłębiania wiedzy i poznawania nowych zagadnień. Ogromne znaczenie mają także różnorodne zajęcia w przedszkolu objęte podstawą programową i dodatkowe, w których tracie kilkulatek zwiększa swoją umiejętność koncentrowania uwagi. Zajęcia w zerówce, a także te prowadzone w młodszych grupach (oczywiście dostosowane poziomem do wieku maluchów) przygotowują dzieci do pisania, czytania i liczenia, czyli umiejętności silnie rozwijanych w klasach od 1 do 3 szkoły podstawowej.

Drodzy rodzice i opiekunowie, jak widzicie, edukowanie małego dziecka ma kluczowe znaczenie dla rozwoju kompetencji społecznych, motorycznych i samodzielności dziecka. Pobyt w przedszkolu to nie tyle opieka nad smykiem, kiedy jesteście pochłonięci pracą, ile czas jego wszechstronnego rozwoju. Warto rozważyć go jako formę edukowania małego domownika. Więcej o edukacji i wychowaniu dzieci znajdziecie na https://vitapku.pl. Miłej lektury!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie