Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 08 listopada 2021 » Mobbing w szkole - jak sobie ...

Mobbing w szkole - jak sobie poradzić?


Mobbing to zjawisko, które pojawia się nie tylko w pracy, ale także w szkole. Niestety dzieci są narażone na przemoc słowną i fizyczną ze strony innych uczniów. Ofiarami mobbingu padają zarówno dzieci z rodzin o niższym statusie ekonomicznym, jak i te, które wyróżniają się inteligencją, wyglądem lub zachowaniem. Jak poradzić sobie z mobbingiem w szkole?

Mobbing w szkole - na czym polega?

Mobbing w szkole można zdefiniować jako wytworzenie atmosfery zagrożenia wokół danego ucznia, czego konsekwencją ma być wykluczenie go z kręgu społecznego. Mobbing może odnosić się zarówno do przemocy słownej, jak i fizycznej. Warto zaznaczyć, że mobbing może pojawiać się nie tylko ze strony innych uczniów, ale niestety także nauczycieli lub innych członków kadry nauczycielskiej. W tym drugim przypadku ten problem jest trudniejszy do udowodnienia, jednak to wcale nie oznacza, że należy odpuścić. Szczególne znaczenie ma udzielenie szybkiej i profesjonalnej pomocy dziecku, aby mobbing nie wpłynął negatywnie na jego zdrowie psychiczne i psychosomatyczne. 

Objawy mobbingu - warto obserwować swoje dziecko

Dziecko nie zawsze mówi w domu o tym, co spotyka je w szkole, na przykład ze względu na poczucie wstydu. Właśnie dlatego warto obserwować dziecko i zwrócić szczególną uwagę na takie objawy jak:

  • utrata apetytu,
  • gorsze samopoczucie,
  • niechęć do chodzenia do szkoły,
  • zaburzenia snu,
  • lęki i strachy,
  • stany depresyjne, obniżone poczucie własnej wartości, niska samoocena,
  • utrata dotychczasowych zainteresowań. 

Ofiarami mobbingu są zarówno dzieci z niższych, jak i wyższych klas społecznych. Najczęściej gnębienie, przemoc psychiczna i fizyczna, są stosowane wobec dzieci wyróżniających się, a więc takich, które mają bardzo dobre oceny i są ambitne, wyglądają inaczej niż reszta osób w klasie, a także wywodzą się z biednych rodzin i nie mają takich rzeczy jak inni (na przykład markowych ubrań, tornistra, drogiego smartfona itp.). W rozwiązaniu problemu mobbingu pomoże psycholog. Warto zajrzeć na stronę https://www.spokojwglowie.pl i dowiedzieć się więcej. Oczywiście skutecznych działań należy także oczekiwać od nauczycieli, wychowawców, pedagoga szkolnego, ponieważ to oni odpowiadają za bezpieczeństwo dziecka w szkole. 

Jak pomóc dziecku?

Warto wiedzieć o tym, że w kontekście mobbingu szczególne znaczenie ma szybkie udzielenie pomocy dziecku. W ten sposób można uniknąć negatywnych konsekwencji w przyszłości, a także wzmocnić dziecko psychicznie. Niestety mobbing najmocniej wpływa na osoby delikatne, wrażliwe, nieodporne psychicznie. Właśnie dlatego warto dokładnie obserwować dziecko, a w razie zauważenie symptomów zdecydować się na szczerą rozmowę. Dodatkowo należy zgłosić problem wychowawcy klasy oraz szkolnemu pedagogowi. Obecnie w wielu szkołach funkcjonują specjalne programy przeciwdziałania mobbingowi, jednak nie zawsze działają one efektywnie. Szczególne znaczenie ma pomoc ze strony psychologa. Warto zapisać dziecko do specjalisty i w ten sposób pomóc mu w rozwiązaniu problemów. Więcej informacji na temat mobbingu w szkole oraz pomocy dziecku, można znaleźć na stronie: https://www.spokojwglowie.pl/mobbing-w-szkole-czym-jest-i-jak-mozna-pomoc-dziecku/

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie