Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 10 listopada 2021 » Wakacje z dzieckiem – ...

Wakacje z dzieckiem – sprawdź, jak przygotować rodzinę do wyjazdu

Pierwsze wakacje z noworodkiem to wyzwanie dla młodych rodziców, jednak dzięki temu, że do lamusa odchodzi przekonanie, że noworodek powinien spędzać pierwsze tygodnie życia jedynie w mieszkaniu i jego najbliższej okolicy. Podróże z niemowlakiem to coraz popularniejszy sposób na zapoznawanie malucha z otaczającym go światem i możliwość wypoczynku dla jego rodziców. Podróż z noworodkiem jest możliwa, wystarczy tylko pamiętać o zasadach, dzięki którym będzie bezpieczna i komfortowa.

Podróże małe i duże

 

Podróż z noworodkiem samolotem nie jest wskazana aż do osiągnięcia przez maleństwo około 3-4 miesięcy, ponieważ wcześniej jego organizm nie jest przygotowany na tak duże zmiany ciśnienia, na jakie są narażeni pasażerowie na pokładzie tego środka transportu. Niemowlę powyżej trzeciego miesiąca życia można zabrać już w taką podróż, mając jednak na uwadze to, by wybrać trasę z jak najmniejszą ilością przesiadek.1

 

Podróż publicznymi środkami transportu, takimi jak samoloty, pociągi i komunikacja miejska wiąże się także z kontaktem noworodka z bakteriami i wirusami – na takie wyprawy lepiej zaczekać aż do wykonania obowiązkowych szczepień noworodka lub izolować maleństwo od innych osób w razie konieczności podróży, o ile jest to możliwe. Rodzinne wakacje w pierwszych tygodniach życia noworodka lepiej zaplanować jako wyjazd samochodem w niedaleką okolicę. Kilka godzin w aucie w towarzystwie mamy mogącej w każdej chwili nakarmić lub przewinąć malucha i możliwość przerwania podróży w dowolnym momencie daje zdecydowanie większy komfort niż podróż zewnętrznie zorganizowanymi liniami lotniczymi lub autobusowymi. Na każdy wyjazd należy jednak dobrze przygotować zarówno maleństwo, jak i rodziców.

 

 

Jak przygotować się do podróży z noworodkiem?

 

Kilkudniowe maleństwo nie powinno pokonywać zbyt długich tras, za to już kilkutygodniowy noworodek może jeździć z rodzicami na wycieczki samochodem. Podróż z noworodkiem samochodem jest wygodnym rozwiązaniem na wakacje dla całej rodziny. Najważniejsze jest zadbanie o odpowiedni fotelik samochodowy już przed urodzeniem malucha, ponieważ pierwsza podróż, jaką odbędzie noworodek to ta ze szpitala do domu i nie powinna ona przebiegać bez odpowiedniego zabezpieczenia, nawet jeśli miałaby trwać kilka minut. Warto o tym pamiętać, ponieważ kwestia ta nie wydaje się oczywista dla wszystkich rodziców.2 Wyposażenie auta w niezbędny fotelik dla maluszka już przed urodzeniem umożliwia także szybkie rozpoczęcie wycieczek z noworodkiem i zachęca do nich jego opiekunów. Zabieranie malucha nawet na krótkie przejażdżki sprawia, że noworodek od pierwszych tygodni życia poznaje otoczenie, spotyka się z różnymi bodźcami dźwiękowymi i wzrokowymi, a także zapachami, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na jego rozwój.

 

Co powinniśmy przygotować na podróż z maluchem? Torba podróżna na wyjazd autem nie będzie się zapewne wiele różnić od torby zabieranej na spacery z wózkiem, ponieważ przy dziecku wszystko może się przydać. O niezbędniku: mokrych chusteczkach, pieluszce tetrowej służącej jako podkład do przewijania dziecka w publicznych toaletach, pieluszkach na zmianę i kosmetykach do pielęgnacji nie trzeba wspominać. Co jednak warto zabrać w dłuższą drogę? Niezależnie od tego, czy maluch jest karmiony piersią, czy mlekiem modyfikowanym, butelka i zapas pokarmu przydadzą się w podróży ze względu na wygodę podawania nawet w trudnych warunkach – podróż z noworodkiem, gdy płacze, jest rozdrażniony i głodny, z pewnością nie należy do przyjemnych.

 

W bagażu podręcznym na wyjazd z maleństwem powinny się znaleźć także leki, jeśli noworodek przyjmuje jakieś o regularnych porach, smoczek lub gryzaczek oraz ulubiona zabawka do zajęcia uwagi dziecka w razie, gdyby źle znosiło podróż.

 

Samochód przed podróżą z noworodkiem warto porządnie wyczyścić, zwracając szczególną uwagę na klimatyzację – długie przebywanie w aucie pełnym roztoczy, drobnoustrojów i grzybów może negatywnie wpłynąć na drogi oddechowe maleństwa. W upalne dni warto stosować niższy poziom ustawień klimatyzacji, by nie dopuścić do zbyt dużej różnicy temperatur w aucie i na zewnątrz. Auto bez klimatyzacji należy prowadzić powoli, z lekko uchylonymi oknami, by nie przeziębić noworodka narażonego na pęd powietrza i przeciąg. Apteczka w samochodzie musi być dobrze wyposażona, a kosmetyczka całej rodziny wyposażona w kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji delikatnej skóry maleństwa oraz krem z filtrem UV o wysokiej wartości, który chroni skórę niemowlęcia przed oparzeniem słonecznym na wakacjach i na co dzień. W podróż z noworodkiem należy zabrać dużą ilość ubranek na zmianę, pieluszek oraz nakrycia głowy chroniące zarówno przed słońcem, jak i wiatrem.

 

Podróże z niemowlakiem to dobry pomysł na wakacje dla całej rodziny!

 

 

 

 

Bibliografia:

  1. Maria Kornacka–Wojtaś, Porady przed podróżą,  https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/porady-przed-podroza,191,n,2673 (Data dostępu: 5.05.2021)
  2. Podróże małe i duże. Poradnik jak podróżować z dzieckiem, 2016. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/wywiady/69719,podroze-male-i-duze-poradnik-jak-podrozowac-z-dzieckiem (Data dostępu: 5.05.2021)

RB-M-51765

 

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie