Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 30 grudnia 2021 » Jak nauczyć dziecko czytać? ...

Jak nauczyć dziecko czytać? Sposoby nauki czytania


Współcześni rodzice często chcą wspierać edukację dziecka już od najmłodszych lat. Jedną z podejmowanych prób jest nauka czytania dzieci jeszcze przed pójściem do szkoły. Znanych jest wiele sposobów nauki czytania, które cechują się różnym podejściem, zaletami i wadami. Powinny być dostosowane do specyfiki języka polskiego. Poznaj najpopularniejsze z nich i zadecyduj, w jaki sposób wspomożesz proces edukacji malucha.


Popularne metody nauki czytania

W polskich warunkach dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym uczone są na różne sposoby czytania, zwykle z wykorzystaniem zabaw, czytanek i książek do nauki czytania. Do popularnych metod należą:

 • metoda literowa,
 • czytanie sylabami,
 • Glottodydaktyka,
 • Odimienna metoda nauki czytania Ireny Majchrzak,
 • Metoda symultaniczno-sekwencyjna Jagody Cieszyńskiej,
 • Metoda Dobrego Startu Marty Bogdanowicz na bazie Le Bon Depart.

Złożone metody wymagają systematyczności i stosowania się przez nauczycieli, rodziców do określonego zbioru zasad. Nauka przedszkolna bazuje przede wszystkim na aktywnościach, zabawach, które prowadzą do poznawania nowych wiadomości.

Czytanie globalne Domana

Metoda Glenn'a Domana zasługuje na szczególną uwagę, gdyż należy do jednej z pierwszych wykorzystujących tak zwane czytanie globalne. Może być stosowana już od urodzenia, jednak wymaga dużej systematyczności i specjalnie przygotowanych materiałów. Rozwija wzrok, słuch i mowę. W pewnym etapie mogą być w niej również wykorzystane odpowiednio przygotowane książki do nauki czytania.

Specjalne aplikacje i książki do nauki czytania dla dzieci

Nowocześni rodzice stawiają często także na nowe technologie w edukacji dzieci. Powstało wiele aplikacji i różnych form zabawek, które mogą wspierać wczesną naukę. Podobnie w sklepach dostępny jest dość duży wybór książek do nauki czytania, często nawiązujących do znanych i lubianych przez dzieci bajkowych postaci.Naturalne naśladowanie - książki do nauki czytania

Naukowo opracowane i opisane metody nauki czytania w dużej mierze bazują na odpowiednich materiałach. Mogą być to specjalne książki do nauki czytania, które przydadzą się również w naturalnym procesie nauki poprzez naśladowanie. Dziecko, któremu czyta się od małego, w którymś momencie samo będzie chciało poznać świat liter, wyrazów, znaczeń. Naśladowanie dorosłych i "czytanie" poprzez opowiadanie dobrze znanych książek z czasem zamieni się w próby czytania, wspólne odkrywanie nowych możliwości. Wiele osób uważa, że to najlepszy sposób na wprowadzenie dzieci w porywający świat książek, przy jednoczesnym ograniczeniu do minimum dostępu do elektronicznych formrozrywki.

Co jest szczególnie ważne przy nauce czytania dzieci?

Nauczenie dziecka czytania jeszcze przed etapem szkoły jest możliwe bez nerwów i stresu. Warto uwzględnić poniższe rady, które ułatwią zdobywanie nowych umiejętności dziecku:

 1. Dostosowanie metody i tempa nauki do dziecka.
 2. Brak presji, porównań.
 3. Regularność działań.
 4. Ciekawe książki do nauki czytania dopasowane do dziecka.
 5. Wspólnie spędzony czas w pozytywnej atmosferze.

To ogólne rady, które sprawdzają się w przypadku praktycznie każdego sposobu na naukę czytania dla dzieci

Skąd czerpać inspiracje i rzetelne porady?

Nauczenie dziecka czytania może być sporym wyzwaniem. Warto dobrze się do tego przygotować. Sprawdź więcej informacji na portalu swiat-rodzicow.pl, gdzie znajdziesz cenne wskazówki i sprawdzone rady. Otwórz się na potrzeby i możliwości swojego dziecka, by razem świetnie się bawić jednocześnie ucząc.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie