Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 05 sierpnia 2022 » Wyrabianie nawyku picia wody ...

Wyrabianie nawyku picia wody u dzieci – jak zrobić to z głową?


Prawdopodobnie nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że woda jest jednym z kluczowych czynników pozwalających zachować prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Odpowiednie nawodnienie gwarantuje prawidłową pracę wszystkich układów w naszym ciele, a tym samym wpływa bezpośrednio na nasz dobrostan i samopoczucie. Nie inaczej jest w przypadku najmłodszych.

Do picia wody należy zacząć przyzwyczajać dziecko zaraz po odstawieniu mleka matki. Wielu pediatrów jest zdania, że pierwsze miesiące życia malucha mają ogromny wpływ na jego nawyki zdrowotne w przyszłości. Prawdopodobnie nikt nie chciałby wyrobić u swojej pociechy złych przyzwyczajeń, szczególnie w kontekście żywienia. Często zdarza się jednak, że zaczynamy ulegać dziecięcym prośbą i zgadzamy się na rzeczy, które wiemy, że nie są dla nich najlepsze. Szczególnie w okresie, kiedy maluch zaczyna mówić, zaczynamy mieć problemy z odmawianiem mu na przykład słodkich napojów, czy innych, mało zdrowych przekąsek. Dlatego właśnie od pierwszych dni po odstawieniu mleka matki należy rozpocząć proces budowania odpowiednich nawyków.

Jak przekonać dziecko do smaku wody?

Zagadnienie jest o tyle problematyczne, że nawet duża część dorosłych nie jest fanami smaku czystej wody. Jednak paromiesięczne niemowlę nie zna wielu smaków i podanie mu czystej wody będzie najlepszym rozwiązaniem. Woda, którą podajemy dziecku, powinna mieć możliwie najmniejszą ilość składników mineralnych. Warto więc zdecydować się na wodę źródlaną. Do pierwszego roku życia podawaj dziecku wodę przefiltrowaną i dodatkowo przegotowaną. Później możesz ograniczyć się jedynie do filtrowania. Jednym z najbardziej użytecznych rozwiązań pod kątem filtracji jest filtr wody do kuchni w postaci baterii trójdrożnej, który można kupić np. na stronie: https://prostozkranu.pl/. To rozwiązanie, które pozwoli Ci mieć dostęp zarówno do wody wodociągowej, jak i filtrowanej – w obrębie jednej baterii. Baterie trójdrożne, inne rodzaje filtrów do kuchni oraz wkłady do nich znajdziesz w każdym dobrym sklepie. Posiadamy wkłady odpowiednie do każdego rozmiaru filtra, także filtra 10 i 20 cali. Filtr kuchenny to ogromne ułatwienie – zarówno podczas pierwszych miesięcy życia, jak i później, kiedy dziecko zacznie już samo pić. Podczas dbania o nawodnienie malucha nie warto kierować się swoimi własnymi preferencjami smakowymi. Im później malec pozna słodzone i gazowane napoje, tym lepiej dla jego zdrowia. Schody zaczynają się jednak w momencie, kiedy dziecko zaczyna mieć styczność z rówieśnikami, z których niektórzy z pewnością będą przynosić na plac zabaw takie napoje. Wtedy warto zaopatrzyć naszą pociechę w butelkę z filtrem. To bardzo wygodne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli rozwijać u malucha dobre nawyki. Najistotniejsze są jednak:

  • dostępność wody dobrej jakości;
  • jak najszybsze przyzwyczajenie malucha do smaku czystej wody;
  • jak najpóźniejsze podanie mu napojów słodzonych i gazowanych;
  • zadbanie o atrakcyjną dla niego formę wody (np. butelka z filtrem).

 

Nigdy nie mamy pewności, że nasze starania dadzą zamierzony efekt, ale warto dbać o to, aby maluch przynajmniej w okresie, kiedy to my decydujemy o jego diecie, spożywał odpowiednie ilości wody.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie