Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 31 sierpnia 2022 » Objawy i leczenie szkarlatyny

Objawy i leczenie szkarlatyny

Szkarlatyna, inaczej nazywana płonicą, jest chorobą bakteryjną. Zakażenie wywołują paciorkowce, a grupą szczególnie narażoną na ryzyko zachorowania są dzieci. U dorosłych zakażenia występują sporadycznie. Do najbardziej charakterystycznych objawów należy drobna, czerwona wysypka, która pojawia się na policzkach.

Czy na szkarlatynę chorują dorośli?

Szkarlatyna jest określana jako choroba zakaźna wieku dziecięcego, ale nie oznacza to, że dorosłe osoby są wolne od ryzyka zakażenia. W tej grupie wiekowej chorobę wywołują paciorkowce typu A, czyli dokładnie te, które są odpowiedzialne za anginę ropną. Ponieważ do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, może się zdarzyć, że zachorują również osoby starsze. 

Więcej na temat szkarlatyny u dzieci i dorosłych przeczytasz:
https://www.aptelia.pl/czytelnia/a56-Szkarlatyna__co_to_za_choroba_Poznaj_jej_objawy

Jednak statystycznie to dzieci poniżej 10. roku życia są zdecydowanie bardziej narażone na wystąpienie choroby, którą mogą zarazić się od nosiciela bakterii (nawet jeśli nie wystąpiły u niego objawy) lub od osoby nazywanej ozdrowieńcem. Podobnie jak w przypadku dorosłych do zakażenia paciorkowcem dochodzi także na skutek kontaktu z osobą, która przechodzi anginę ropną. Szkarlatyna jest bardzo zaraźliwa i szybko się rozprzestrzenia, ale już po 24 godzinach właściwie dobranej antybiotykoterapii dziecko przestaje zarażać. Często najmłodsi wracają z objawami ze żłobków, szkół i przedszkoli, ale właściwa diagnoza i wspomniane leczenie sprawiają, że nie jest wymagana długa izolacja malucha.

Objawy szkarlatyny

Charakterystycznym objawem jest wysypka na policzkach, czyli drobne i czerwone grudki. Wcześniej często pojawia się wysoka gorączka, ból gardła, kaszel oraz biały nalot na języku. Po zakażeniu bakterią szkarlatyna bardzo szybko i gwałtownie się rozwija. Dziecko jest apatyczne i osłabione, może skarżyć się na mdłości i ból głowy. Często też wymiotuje i ma podwyższone tętno. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, należy jak najszybciej wdrożyć właściwą antybiotykoterapię. Zwykle objawy ustępują po około 5 dniach, a już po 24 godzinach od przyjęcia antybiotyku dziecko nie zakaża. 

Ze względu na wysypkę szkarlatyna często mylona jest z różyczką. Nalot na języku i ból gardła sprawiają, że niekiedy pierwsze podejrzenia rodziców skierowane są w stronę odry lub anginy. Na szkarlatynę nie ma szczepionki, a leczenie ogranicza się do podania właściwego antybiotyku, który hamuje rozprzestrzenianie się choroby. Jeśli chodzi o samą diagnostykę, to na szkarlatynę może wskazywać leukocytoza w badaniach krwi. Białko C-reaktywne (CRP) oraz odczyn Biernackiego (OB) są wówczas podwyższone. Lekarz zwykle dokonuje jednak oceny na podstawie widocznych objawów. Poza antybiotykiem może zalecić leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, które poprawią samopoczucie chorego. Warto pilnować, zwłaszcza w przypadku dzieci, odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Niestety nieleczona szkarlatyna może prowadzić do groźnych powikłań, w tym ropnego zapalenia zatok nosowych, zapalenia ucha środkowego czy migdałków. Najgroźniejszym następstwem choroby jest sepsa i zapalenie mięśnia sercowego. 

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie