Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 01 września 2022 » Jak uzyskać granty ...

Jak uzyskać granty edukacyjne z Fundacji EFC?


Granty edukacyjne są jednym ze sposobów wspierania rozwoju uczniów, nauczycieli i całych placówek. Warto się o nie ubiegać nie tylko ze względu na wartość finansową, ale przede wszystkim możliwość poszerzenia kompetencji oraz potencjału – zawodowego i naukowego. To znakomita szansa zwłaszcza dla szkół z małych miejscowości, które nie oferują tylu perspektyw, co duże miasta.


Czym zajmuje się Fundacja EFC?

Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego (Fundacja EFC) powstała, aby wspierać polską edukację, jednak szczególny nacisk kładzie na programy pomagające wyrównywać szanse wszystkich uczniów. Taka zasada przyświeca flagowym projektom fundacji: Programowi Stypendialnemu Horyzonty dla uczniów i uczennic oraz projektowi Edukacja Inspiracja, w ramach którego nauczyciele i nauczycielki mogą ubiegać się o granty edukacyjne.

Edukacja Inspiracja – co oferuje ten program?

W każdym dziecku tkwi potencjał, dlatego każdy uczeń powinien mieć równe szanse na rozwój. Jak wiemy, nie zawsze jest to możliwe – z różnych przyczyn. Pierwsze lata nauki są niezwykle ważnym okresem w życiu człowieka, dlatego nauczyciele, na których trafią, również odgrywają w tym bardzo istotną rolę. Uważny, inspirujący pedagog, potrafiący dostrzec i rozwijać potencjał ukryty w uczniu, może stać się siłą napędową dla prawdziwego talentu. Dlatego misją programu Edukacja Inspiracja jest wspieranie takich nauczycieli za pomocą grantów edukacyjnych na realizację autorskich projektów.

Jak zdobyć grant w programie Edukacja Inspiracja?

Przede wszystkim trzeba mieć pomysł na projekt, ponieważ Fundacja EFC nie narzuca tematów nauczycielom, lecz wychodzi z założenia, że to oni najlepiej znają potrzeby swoich podopiecznych. Ci ostatni są tu bardzo ważni, bo choć projekt powinien być autorski, to na poszczególnych etapach będzie rozwijany razem z uczniami z klas 4-8.

Zespół projektowy powinien składać się również z osób o różnych kompetencjach, nie tylko tych o najlepszych osiągnięciach w nauce. Na granty edukacyjne w programie Edukacja Inspiracja mają szanse przede wszystkim projekty odpowiadające na potrzeby uczniów, całej placówki, ale również lokalnej społeczności. Istotne jest także krzewienie postaw obywatelskich oraz społecznych. Co ważne, w programie mogą brać udział tylko placówki z miejscowości do 30 tys. mieszkańców.

Jak przebiega rekrutacja w programie Edukacja Inspiracja?

Projekty, które będą realizowane w ramach programu Edukacja Inspiracja, są wyłaniane w ramach dwuetapowej rekrutacji. Komisja konkursowa bierze pod uwagę znajomość metody projektu edukacyjnego, pomysłowość, możliwość wspierania samodzielności uczniów, ale również ich pracy zespołowej.

W pierwszym etapie, do formularza zgłoszeniowego, nauczyciele powinni dołączyć jedynie zarys koncepcji, ponieważ granty edukacyjne będą przyznawane projektom, które na kolejnych etapach będą rozwijane wraz z uczniami. Dokładny opis będzie wymagany dopiero w drugim etapie rekrutacji. Kwalifikacja do drugiego etapu rekrutacji zakłada również obowiązkowe szkolenie dla nauczycieli z pracy metodą projektu edukacyjnego. Program prowadzony jest we współpracy z Fundacją Szkoła z Klasą.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie