Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 09 września 2022 » Barwienia histologiczne w ...

Barwienia histologiczne w laboratoriumBarwienia histologiczne ma na celu uwidocznienie, a także skontrastowanie struktur komórkowych i tkankowych. Związki chemiczne, które barwią tkanki i komórki, wykorzystywane są do badania pod mikroskopem. Barwienie umożliwia też wykrycie obecności związków chemicznych. Dowiedz się, czym zajmuje się histologia i histopatologia.1. Barwienia histologiczne w laboratorium

2. Barwniki kwaśne, barwniki obojętne i barwniki zasadowe

Histologia to nauka o tkankach — zajmuje się ich budową, rozwojem oraz funkcjami. W odróżnieniu od anatomii interesuje się ciałem człowieka, ale badanie ma miejsce pod mikroskopem. Powszechnie znana odmiana tej nauki to cytologia. Natomiast histopatologia zajmuje się badaniem patologicznych zmian w organizmie. Jest to również badanie mikroskopowe. Histopatologia może odkryć między innymi pojawienie się choroby nowotworowej i wskazać stadium tej choroby lub może wykryć przyczynę zgonu danego człowieka. Sprawdź dostępne barwienia histologiczne, które mogą przydać się w Twoim laboratorium.

Barwienia histologiczne w laboratorium

W przypadku histopatologii najczęściej pobiera się wycinek tkanki do badania za pomocą biopsji. Pobranie tkanek do tego rodzaju badania odbywa się pod kontrolą lekarską (biopsję wykonuje lekarz). Pobrana treść udostępniana jest do specjalistycznego badania. Barwienie pomaga w wykryciu przyczyny zmian chorobowych. Przykładem może być biopsja torbieli piersi, która pozwala na zbadanie, czy cysta nie przekształciła się w nowotwór złośliwy. Najczęściej kobiety jednak mają do czynienia z cytologią, jako z podstawowym badaniem niezwykle ważnym w profilaktyce zdrowotnej.

Jeśli chodzi o przygotowanie tkanek do badania histopatologicznego, jest to proces, który składa się z kilku etapów:

  1. utrwalenia oraz odwodnienia
  2. zatopienia oraz formowania bloczków
  3. przeprowadzenia czynności cięcia na skrawki
  4. barwienia szkiełek
  5. zamknięcia preparatu pod szkiełkiem nakrywkowym.

Barwniki kwaśne, barwniki obojętne i barwniki zasadowe

Ze względu na odczyn chemiczny barwniki dzieli się na:

  1. barwniki kwaśne — zabarwiana jest cytoplazma komórki, przykładem jest błękit anilinowy
  2. barwniki obojętne — przykładem jest fiolet metylowy
  3. barwniki zasadowe — przykładem jest błękit toluidynowy i hematoksylina.

Najpopularniejszą metodą barwienia jest barwienie hematoksyliną i eozyną (H E). Przykładowo włókna kolagenowe są pod mikroskopem ciemnoróżowe, a cytoplazma jest w kolorze bladego różu. Jądro ma kolor niebieski (może przybierać też kolor granatowy). Krwinki czerwone przybierają barwę ceglastoczerwoną. 

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie