Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 16 września 2022 » Jak wybrać lokatę bankową? ...

Jak wybrać lokatę bankową? Na co zwrócić uwagę?

Na rynku obecnie jest wiele ofert lokat bankowych, ale jak mam wybrać najlepszą ofertę dla mnie? To pytanie nurtuje większość osób posiadających oszczędności, które chcieliby bezpiecznie zainwestować. Ofert na rynku jest mnóstwo. Tylko na którą się zdecydować? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając lokatę bankową i co mogą kryć w sobie pozornie najlepsze oferty.

Jak wybrać lokatę bankową? Oto kilka najważniejszych kwestii

Założenie lokaty bankowej to najbezpieczniejszy sposób na inwestycje swoich oszczędności. Środki zdeponowane w banku mają pewną stopę zwrotu, a poza tym polegają gwarancji BFG, czyli Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Z reguły są one oprocentowane dość nisko, natomiast mimo wszystko przynajmniej w pewnym stopniu pozwalają zapobiec utracie wartości pieniądza w czasie. Jak wybrać lokatę bankową, żeby ostatecznie przyniosła jak największy zysk? Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę bankową? Poniżej kilka najważniejszych kwestii.

  1. Wysokość oraz rodzaj oprocentowania

Dla większości osób najważniejszą kwestią przy wyborze lokaty bankowej jest wysokość oraz rodzaj oprocentowania. To właśnie od tego zależy, ile dokładnie będą wynosić odsetki. Im wyższe jest oprocentowanie, tym wyższy jest zysk.
Porównując pod tym kątem oferty różnych banków trzeba jednak sprawdzić czy każdy z nich podaje wysokość oprocentowania w tej samej skali. W przypadku, kiedy jedna lokata jest oprocentowana na 4% w skali roku, a druga na 4% w skali 6 miesięcy, odsetki będą mieć różną wartość. Oprocentowanie 4% w skali roku daje 2% w skali 6 miesięcy, co oznacza, że ostatecznie zysk w pierwszym przypadku jest 2 razy niższy, a na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że oferty są bardzo podobne.
Lokaty mogą różnić się też rodzajem oprocentowania. To może być bowiem stałe lub zmienne. Oprocentowanie stałe bez względu na warunki rynkowe jest stałe. Oprocentowanie zmienne może z kolei się zmieniać. Jego wysokość jest uzależniona od wysokości stóp procentowych określanych przez RPP.
Które oprocentowanie jest lepsze? Na to nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od sytuacji rynkowej. Lokaty z oprocentowaniem stałym z reguły są oprocentowane nieco niżej. Wszystko ze względu na to, że przy oprocentowaniu zmiennym inwestor ponosi pewne ryzyko. Może się ono bowiem zarówno zwiększyć, jak i zmniejszyć.

  2. Okres trwania

Osoby, które zastanawiają się nad tym jak wybrać lokatę bankową, powinny przy tym zwrócić uwagę na okres jej trwania. Ten może być różny. Najkrótsze lokaty dostępne na rynku to lokaty 1-, 2- i 3- miesięczne. Wymagają one od oszczędzającego zaangażowania środków na naprawdę krótki okres czasu. W ofercie banków są oczywiście też dłuższe lokaty – 6-miesięczne, roczne, 18-miesięczne, a nawet kilkuletnie.
Im dłuższy okres lokaty, tym wyższy zysk i to nie tylko ze względu na dłuższy okres naliczania odsetek, ale również ze względu na to, że w przypadku lokat długoterminowych banki bardzo często oferują dużo wyższe oprocentowanie. Ma to związek z wyższym ryzykiem. Deponując środki na dłuższy okres czasu, inwestor musi liczyć się z tym, że sytuacja rynkowa może się zmienić. W efekcie początkowo dobra lokata z czasem może zacząć przynosić niekonkurencyjne odsetki.

  3. Częstotliwość kapitalizacji

Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę bankową długoterminową? W takim przypadku przy wyborze oferty koniecznie trzeba zwrócić uwagę na częstotliwość kapitalizacji. Co to takiego? Tłumacząc najprościej jak się da, częstotliwość kapitalizacji oznacza częstotliwość naliczania odsetek. Te mogą być wypłacane jednorazowo, w momencie zamknięcia lokaty (tak też jest najczęściej w przypadku lokat krótkoterminowych) albo być doliczane do kapitału kilkukrotnie w czasie jej trwania.
Doliczenie do kapitału wypracowanych funduszy oznacza jego zwiększenie, a to przekłada się na wyższe odsetki w kolejnym okresie. Ze względu na większe zyski, warto więc szukać lokat, w przypadku których kapitalizacja odbywa się jak najczęściej.

  4. Zachowanie odsetek przy wcześniejszej wypłacie

Zdarza się, że środki, które są zdeponowane na lokacie są potrzebne inwestorowi przed terminem jej zakończenia. W takim przypadku można ją zerwać, natomiast bardzo często wiąże się to z utratą odsetek.
Szukając lokaty, zwłaszcza długoterminowej, ważne jest żeby poszukać ofert, które w przypadku wcześniejszej wypłaty dają możliwość zachowania przynajmniej części wypracowanego zysku. Wtedy też będzie można liczyć na to, że inwestycja chociaż w pewnym stopniu będzie udana.

  5. Sposób otworzenia lokaty i warunki dodatkowe

Oprócz kwestii związanych z oprocentowaniem i terminem lokaty, przy przeglądaniu poszczególnych ofert bankowych dobrze jest zwrócić uwagę na to, w jaki sposób można z nich skorzystać, a także czy nie trzeba przy tym spełniać dodatkowych warunków.
Banki coraz częściej dają możliwość otworzenia lokaty online. Wymaga to jedynie dostępu do serwisu transakcyjnego, a co za tym idzie, pozwala załatwić wszelkie formalności bez potrzeby wychodzenia z domu. Niektóre z nich dedykują swoją ofertę tylko i wyłącznie do posiadaczy aplikacji mobilnych, co również należałoby mieć na względzie. Osoby, którym zależy na tym, żeby móc założyć lokatę online, muszą pamiętać o tym, że są też takie banki, które wciąż do otworzenia lokaty wymagają wizyty w oddziale.
Wiele banków, zwłaszcza tych, które zapewniają konkurencyjne oprocentowanie, do otworzenia lokaty wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Zdarza się, że zmniejsza to atrakcyjność oferty, bowiem wiąże się z koniecznością otworzenia konta, za które naliczane są opłaty. W takim przypadku zawsze należy zastanowić się nad tym czy oferta wciąż jest korzystna.

  6. Nie masz czasu na analizy ofert bankowych?

To nie problem. Istnieją serwisy które robią to za nas, analizują oferty banków a następnie zbierają to wszystko w czytelnych rankingach. Tutaj znajdziesz przykładowy ranking lokat bankowych oraz ranking kont oszczędnościowych.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie