Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 05 października 2022 » Zabawki sensoryczne dla ...

Zabawki sensoryczne dla dzieci – w czym pomogą Twojemu dziecku?

Zmysły – wzrok, słuch, dotyk, smak i węch – są niezbędne do poznawania i rozumienia otaczającego świata. Prawidłowe odbieranie i interpretowanie sygnałów dochodzących do mózgu za pomocą zmysłów to inaczej integracja sensoryczna (SI). Brak odpowiedniej stymulacji w czasie, gdy u niemowlęcia najintensywniej rozwija się integracja sensoryczna, może prowadzić do jej zaburzeń. Dlatego tak ważne dla rozwoju maluszka są zabawki sensoryczne dla dzieci. Jak mogą pomóc Twojemu dziecku?

Sygnały świadczące o zaburzeniach integracji sensorycznej – co powinno zaniepokoić rodzica?

Problem z integracją sensoryczną dotyczy przede wszystkim dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ale nie tylko. Z jednej strony Twoje dziecko może wykazywać nadwrażliwość na jasne światło, głośne dźwięki albo mocne zapachy, co świadczy o tym, że jego układ nerwowy nie radzi sobie z nadmiarem bodźców. Z drugiej strony maluch może szukać stymulacji albo nie reagować na ból czy zimno – to oznaka zbyt małej wrażliwości na bodźce.

O zaburzeniach integracji sensorycznej świadczą również:

  • opóźnienia w rozwoju mowy,
  • niemożność dłuższego skupienia się na jednej czynności,
  • nadpobudliwością ruchową lub szybką męczliwością i niechęcią do podejmowania aktywności,
  • obniżony poziom koordynacji ruchowej.

Takich sygnałów ostrzegawczych nie wolno lekceważyć! Czasem niezbędna okazuje się długofalowa terapia SI pod okiem specjalisty. Jednak rodzice bardzo dużo mogą zrobić też w domu, jeśli zapewnią maluchowi ćwiczenia integracji sensorycznej za pomocą zabawek sensorycznych. Ważne, aby dobrać je odpowiednio do etapu rozwoju i wieku dziecka.

W czym pomagają zabawki sensoryczne dla dzieci?

Zabawki sensoryczne dla dzieci od https://kidmo.pl/ przede wszystkim stymulują dotyk, słuch i wzrok, a niekiedy wszystkie te zmysły jednocześnie. Te wydawałoby się niepozorne przedmioty:

  • pomagają dziecku w poznawaniu nowych bodźców, 
  • rozbudzają ciekawość,
  • uczą chwytania,
  • zachęcają do poznawania świata, 
  • ćwiczą koordynację ręka-oko oraz precyzyjne ruchy, 
  • pozwalają odkrywać ciągi przyczynowo-skutkowe itp. 

Jak dobrać zabawkę sensoryczną do wieku malucha?

Pierwszy etap rozwoju integracji sensorycznej dotyczy przede wszystkim zmysłu dotyku. Niemowlę już od pierwszych dni życia uczy się, że dotyk rodzica jest dobry, przyjemny i kojący. Dobrze, gdy na tym etapie podsuwasz maluszkowi zabawki sensoryczne o różnych strukturach i teksturach – gładkich, chropowatych, miękkich, twardych, ciepłych, chłodnych, śliskich, szorstkich itp. Ta grupa zabawek sensorycznych jest naprawdę zróżnicowana – mogą to być np. kostki i piłki sensoryczne, gryzaki z wypustkami, książeczki polisensoryczne (w których każda strona jest uszyta z innego materiału).

Na drugim etapie integracji sensorycznej intensywnie rozwija się sprawność ruchowa. Dziecko dalej może korzystać z zabawek z etapu pierwszego, ale warto też zaopatrzyć się w matę sensoryczną, na której maluch będzie leżał na brzuszku. Pomoże mu to w ćwiczeniu kręgosłupa i usprawnianiu perystaltyki jelit. W tym momencie niemowlak na pewno zainteresuje się zabawkami pobudzającymi wzrok i słuch.

Trzeci etap integracji sensorycznej to praca nad kontrolowaniem ruchów rąk i koordynacji wzrokowo-ruchowej. W tej fazie doskonale sprawdzają się kostki edukacyjne typu sorter oraz zabawki wymagające przepychania, przesuwania, układania czy dopasowywania do siebie różnych elementów. Ostatni etap obejmuje zdobywanie i rozwój bardziej skomplikowanych umiejętności, np. czytania, pisania, liczenia.

Zabawki sensoryczne dla dzieci (dostaniesz je tutaj: https://kidmo.pl/61-zabawki-sensoryczne) to doskonały sposób na wspieranie prawidłowego rozwoju maluszka na każdym z tych etapów. Zdecydowanie powinny z nich korzystać nie tylko dzieci ze zdiagnozowanymi deficytami, ale wszystkie maluchy!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie