Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 09 grudnia 2022 » Zalety i wady studiów ...

Zalety i wady studiów online. Studia podyplomowe online - nowość

Pandemia koronawirusa wymusiła wdrożenie wielu nowych rozwiązań w szkolnictwie wyższym. Jednym z najważniejszych było wprowadzenie tzw. nauki zdalnej. Pomimo tego, że trudny czas związany z covid-19 powoli mija, zdobywanie wiedzy poprzez platformy e-learningowe nadal cieszy się dużą popularnością. Warto przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu, by poznać jego najważniejsze zalety i wady.

Narzędzia umożliwiające studiowanie online

Posiadanie wyższego wykształcenia bardzo często stanowi przepustkę do lepszej pracy. Jeszcze do niedawna osoby zainteresowane uzyskaniem dyplomu wyższej uczelni mogły rozpocząć studia dzienne, zaoczne, bądź wieczorowe. Od niedawna pojawiła się również czwarta opcja, a mianowicie studia online. Nauka za pośrednictwem Internetu określana jest jako e-learning. Do jej podjęcia niezbędne jest posiadanie komputera z dostępem do sieci. Zazwyczaj zajęcia odbywają się w czasie rzeczywistym poprzez dostarczaną przez uczelnię platformę internetową. Uczelnie do nauki wykorzystują również specjalne cyfrowe środowiska do komunikacji zdalnej, takie jak Microsoft Teams oraz Moodle. Obecnie możliwość studiowania zdalnego oferują wybrane uniwersytety, politechniki, a także publiczne i prywatne szkoły wyższe. Do dyspozycji osób zainteresowanych dalszym rozwojem stworzono także studia podyplomowe online obejmujące różne dziedziny nauki.

Najważniejsze korzyści ze studiowania online

Uczestnictwo w studiach podyplomowych online dla wielu osób stanowi jedyną szansę uzyskania dodatkowej wiedzy, zdobycia nowych umiejętności oraz kwalifikacji zawodowych. Wielu absolwentów wyższych uczelni po uzyskaniu tytułu magistra zakłada rodziny i podejmuje pracę, co przekłada się na ograniczoną ilość wolnego czasu. Brak czasu uniemożliwia z kolei uczestnictwo w tradycyjnych stacjonarnych zajęciach.

E-learning to niezwykle wygodny sposób uczenia się, który pozwala pozyskiwać wiedzę niezależnie od miejsca zamieszkania bądź przebywania. To również doskonałe rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Warto także pamiętać, że brak konieczności dojeżdżania na zajęcia to sposób na uzyskanie oszczędności. Jest to niezwykle istotne w sytuacji, gdy wszystko wokół drożeje w szybkim tempie.

Zastąpienie tradycyjnej tablicy platformą cyfrową wpływa również na zwiększenie atrakcyjności zajęć. Dzięki możliwości łatwego dołączania zdjęć, filmów, dźwięków bądź innych multimedialnych treści wiedza przekazywana jest sposób bardziej przyjazny i zrozumiały dla uczestników, a przez to staje się łatwiejsza do przyswojenia. Dodatkowo studenci mogą bez ograniczeń korzystać z materiałów udostępnianych przez wykładowców, co ułatwia przygotowywanie się do egzaminów.

Zastosowanie platform internetowych poprawia także komunikację i skraca dystans pomiędzy studentem, a wykładowcą. Uczelnie oferujące studia podyplomowe za pośrednictwem Internetu, takie jak Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych dają osobom uczestniczącym w zajęciach możliwość zadawania pytań w czasie rzeczywistym za pośrednictwem mikrofonu, bądź klawiatury komputera. Do dyspozycji studentów są również m.in. czaty, pokoje rozmów oraz zamknięte fora, na których można wymieniać się wiedzą, wątpliwościami oraz swoimi spostrzeżeniami.

Podstawowe wady nauki zdalnej

Oczywiście studia i zajęcia podyplomowe online nie są pozbawione wad. Do najważniejszych zaliczyć należy indywidualny i nieco bezosobowy tryb nauki, który nie wszystkim odpowiada. Człowiek z natury jest istotą społeczną, a bezpośredni kontakt z innymi osobami ma pozytywny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Dlatego też, niektórym studentom nawet najlepsza platforma internetowa nie zastąpi wspólnego przebywania w sali wykładowej.

Chociaż studiowanie online wydaje się wygodne i komfortowe, wymaga od studentów sporo samodyscypliny i wewnętrznej motywacji. Zdecydowanie łatwiej skupić się na zajęciach prowadzonych w tradycyjnej sali wykładowej niż we własnym domu, w otoczeniu znajomych bądź rodziny. Z drugiej strony uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez platformę cyfrową pozwala wykształcić i rozwinąć samodzielność oraz samodyscyplinę, cechy niezwykle pożądane przez wszystkich pracodawców.

Warto także pamiętać, że pomimo dynamicznego rozwoju technologii i infrastruktury, podczas prowadzenia nauki zdalnej od czasu do czasu zdarzają się awarie techniczne związane z brakiem dostępu do Internetu lub ograniczoną przepustowością łączy. Uczestnictwo w zajęciach, w których jakość obrazu jest słaba i przerywana bywa frustrująca. Na szczęście tego rodzaju sytuacje zdarzają się coraz rzadziej.

Co przyniesie przyszłość

Wydaje się, że nauczanie zdalne ma przed sobą świetlaną przyszłość. Prawdopodobnie w kolejnych latach proces nauczania stanie się jeszcze bardziej spersonalizowany i dostosowany do potrzeb studentów. Już teraz korzystanie z platform internetowych pozwala pokonać wiele barier i wpływa na poprawę dostępu do wiedzy. Uczestnictwo w studiach online daje możliwość jednoczesnego uczenia się wszystkim chętnym, bez względu ich miejsce zamieszkania, narodowość, przekonania, czy wygląd zewnętrzny. To potężne narzędzie, z którego wkrótce korzystać będzie każdy.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie