Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 14 grudnia 2022 » Egzamin z matematyki - co ...

Egzamin z matematyki - co warto powtórzyć?

Królowa nauk, jak mawia się często o matematyce, stała się obowiązkowym przedmiotem między innymi na maturze. Już uczniowie podstawówki muszą jednak uczyć się podstawowych wzorów i sposobów prowadzenia obliczeń. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie podstawy należy powtórzyć przed każdym ważnym egzaminem z matematyki.


W ciągu cyklu edukacji uczniów czekają przynajmniej dwa poważne egzaminy: egzamin ósmoklasisty (po ukończeniu szkoły podstawowej) oraz egzamin dojrzałości — matura. Oba z nich obejmują także przedmiot, jakim jest matematyka. W przypadku tego przedmiotu są wzory i zagadnienia, które warto powtórzyć przed każdym egzaminem. Jakie? Podpowiadamy pewniaki, które zazwyczaj pojawiają się w arkuszach egzaminacyjnych!

Matematyka — egzamin ósmoklasisty

Matematyka to jeden z przedmiotów, które wzbudzają w uczniach największy lęk, jeśli chodzi o egzamin ósmoklasisty. Jeśli jednak dobrze się do niego przygotujesz, stres i zdenerwowanie będą o wiele mniejsze. Naukę do egzaminu należy zatem zacząć z dużym wyprzedzeniem, aby zdążyć przypomnieć sobie cały materiał. Co warto powtórzyć przed egzaminem ósmoklasisty z matematyki?

Podstawową kwestią, jaką należy sobie przypomnieć, są różnego rodzaju wzory obliczeń, na przykład wzór na pole kwadratu: https://www.mamazone.pl/uczen/pole-kwadratu/. Warto pamiętać, że do każdej figury geometrycznej istnieje osobny wzór na obliczenie pola, wysokości czy innych danych. Pewniakiem podczas egzaminu z matematyki będą także procenty czy pierwiastki. Pojawiają się one najczęściej w pytaniach zamkniętych. Do pytań otwartych na pewno warto powtórzyć wyliczanie kątów, obliczanie średniej arytmetycznej oraz potęgowanie. W trakcie przygotowań do egzaminu, warto przejrzeć arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat i rozwiązać je w formie ćwiczeń.

Egzamin maturalny z matematyki

Podczas pisania matury z matematyki mogą zostać poruszone te same zagadnienia, co w trakcie egzaminu ósmoklasisty, jednak o znacznie większym stopniu trudności. Oprócz tego dochodzi także materiał, który omawiany był podczas 4 lub 5 lat trwania szkoły średniej. Dlatego na przygotowania do matury należy poświęcić jeszcze więcej czasu, a powtarzanie materiału najlepiej rozplanować na kilka miesięcy przed przystąpieniem do egzaminu. Poniżej podpowiadamy, jakie zagadnienia koniecznie należy powtórzyć:

 • logarytmy;
 • wartość względna i bezwzględna;
 • rachunek prawdopodobieństwa;
 • układy równań;
 • ciągi arytmetyczne;
 • funkcja liniowa;
 • funkcja kwadratowa;
 • zbiory;
 • geometria przestrzenna;
 • trygonometria.
 • Oczywiście również podstawy takie jak procenty czy potęgi na pewno pojawią się na egzaminie maturalnym — mogą stanowić odrębne zadanie lub część bardziej złożonego polecenia, dlatego ich opanowanie do perfekcji jest bardzo ważne. Egzamin maturalny to wielkie przeżycie dla każdego ucznia, więc przygotowując się do niego, nie warto liczyć na szczęście. W tym przypadku znajomość wzorów obliczeniowych jest niezbędna, aby zdać maturę i móc wybrać się na wymarzone studia.

  Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie