Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 06 stycznia 2023 » Work or Not – jak szukać ...

Work or Not – jak szukać pierwszej pracy bez doświadczenia?

Wszystko, co pierwsze wywołuje jednocześnie nutkę ekscytacji, jak i szereg obaw: Jak to będzie wyglądało? Czy dam radę? Jak się za to zabrać? Co zrobić? Szereg tak złożonych emocji wzbudza, co oczywiste, poszukiwanie pierwszej pracy. Bez doświadczenia zadanie przybiera na trudności. Jednak są sposoby na to, aby przejść przez proces łatwo, szybko i przyjemnie. Jak szukać pierwszej pracy bez doświadczenia? Tylko z Work or Not!

Poszukiwania pierwszej pracy bywają bardzo stresujące. Wkraczasz na zupełnie nowy, rozległy grunt, w którym efekty Twoich działań przekładają się na „być albo nie być” w dorosłym świecie. Ponadto przez lata zapewne nasłuchałeś się od rodziny i znajomych, jak trudny jest to proces, a sama idea wykonywania obowiązków od 8:00 do 16:00 nie musi napawać Cię optymizmem. Na wszystko jednak jest metoda, a trzymanie się pewnych reguł i założeń zwiększa szanse na pracę Twoich marzeń. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy zbiór najważniejszych kwestii, które Ci w tym pomogą. Sprawdź listę podpowiedzi przygotowaną przez portal Work or Not i dowiedz się jak szukać pierwszej pracy bez doświadczenia skutecznie!

 

Wykorzystaj Social Media do poszukiwania pracy

Zapewne każdego dnia korzystasz z Instagrama, Facebooka, Tik Toka, czy Youtube. Czy zaznajomienie z tymi platformami traktowałeś kiedykolwiek jako Twoją przewagę? Świat Internetu w ostatnich latach zdominował nasze życie, również zawodowe. Z tego względu osoby, które poruszają się w nim biegle, będą mogły o wiele sprawniej skorzystać z profesjonalnych narzędzi, jak choćby LinkedIn i przekuć je w swoją zaletę na rynku pracy.Profesjonalnie przygotowane profile kandydata w Social Mediach to podstawa obecnie przeprowadzanych rekrutacji. Przedstawiciele działu HR skrupulatnie sprawdzają aktywność rekrutujących w Internecie. Zanim to zrobią, lepiej starannie przejrzyj, jakie informacje udostępniasz innym użytkownikom w SM. Profil jest Twoją wizytówką, która może przekonać rekrutera do Twojej kandydatury, nawet jeśli nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego. Część rekrutujących tworzy ze swoich profili wirtualne CV, do których osobiście odsyłają dział HR.

 

Podkreśl swoje zalety w CV

Możesz nie mieć kolosalnego doświadczenia, ale wygrać z innymi kandydatami chęcią rozwoju. Obecnie wiele firm stawia na ludzi z tzw. potencjałem, których profil świadczy o potrzebie kształcenia się i zdobywania nowych umiejętności. Taki pracownik może w kilka lat stać się świetnym specjalistą w swojej dziedzinie. W dodatku będzie dysponował najbardziej aktualną wiedzą w tym zakresie, co w wielu branżach jest istotniejsze niż liczba przepracowanych lat. Jak to pokazać rekrutującym?Wszystkie szkolenia i kursy, powinny zostać wyszczególnione w Twoim CV lub profilu kandydata na LinkedIn. Nawet jeśli uważasz je za mało istotne. Pamiętaj, że nie masz doświadczenia w zawodzie. Musisz więc pokazać, że chcesz się uczyć. Jeśli lista ukończonych szkoleń nie jest imponująca, czym prędzej zacznij się rozwijać. Darmowe kursy znajdziesz na platformach Udemy, Grow with Google, czy opracowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki: Navoica.

Stwórz CV, z którego będziesz dumny!

Wiesz już, co zawrzeć w CV, czas obudzić pokłady Twojej kreatywności i stworzyć wizytówkę, która będzie Cię godnie reprezentować. Oczywiście, możesz skorzystać z darmowych kreatorów. Aplikacje „za Ciebie” stworzą dokument w kilka minut, jednak – są one do dyspozycji wszystkich innych kandydatów. Czy korzystając z kreatora, wyróżnisz się na ich tle? Raczej nie będzie to możliwe…

Zdecydowanie lepiej poświęcić chwilę na stworzenie CV w programie Canva, gdzie samodzielnie opracujesz projekt wizytówki. Z pomocą samouczków na pewno stworzysz wyjątkowe dzieło, które świetnie Cię zaprezentuje. Co istotne, wykonasz CV sam. Daje Ci to gwarancję, że żaden kandydat nie będzie reprezentował siebie tym samym dokumentem. Pozwoli Ci to także wpisać dodatkową umiejętność do Twojego CV: podstawowa znajomość programu Canva. Widzisz jakie to proste?Sprawdź opinie o pracodawcy – Work or Not?

Skąd tyle wiemy o poszukiwaniu pracy? Work or Not to wyszukiwarka opinii o pracodawcach z całej Polski. Dzięki działaniom portalu pracownicy mogą dzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat przedsiębiorstw, z którymi wiązały lub nadal wiążą ich umowy o pracę, dzieło, zlecenie czy B2B. Ich komentarze pomagają dowiedzieć się rekrutującym, czy pracodawca jest godny zaufania, wypłaca wynagrodzenia na czas, ułatwia rozwój nowych umiejętności i jaką kreuje atmosferę w pracy. Zapoznanie się z opiniami o firmie pozwala zdecydować, czy to miejsce jest faktycznie odpowiednie dla Ciebie. Przemyślana ścieżka kariery to pierwszy krok do tego, aby praca zawsze była dla Ciebie przyjemnością.Załóżmy więc, że miejscowością, w której szukasz zatrudnienia, jest Łódź. Wystarczy, że klikniesz >TU<, a Twoim oczom ukarze się lisa firm, które swoją siedzibę mają w tym mieście. Możesz znaleźć profil pracodawcy ręcznie, jednak proces ułatwia wyszukiwarka. Wystarczy wpisać nazwę przedsiębiorstwa i nacisnąć Enter. Co znajdziesz w profilu pracodawcy? Opinie, dane adresowe, informacje o ostatnio przeprowadzonych rekrutacjach. Czasem firmy dodają także krótkie notatki o swojej działalności. Co dają Ci te informacje?

W 1 miejscu masz dostęp do najważniejszych danych o Twojej potencjalnej karierze. Opinie o pracodawcy pozwolą Ci ocenić, czy pasujesz do zespołu. Notatki o firmie przybliżą Ci historię jej działalności. Informacja przeprowadzanych rekrutacje to możliwość wglądu w stopień i sposób rozwoju przedsiębiorstwa w ostatnich miesiącach. Dane adresowe to Twoja szansa na sprawdzenie, jak długo będziesz dojeżdżać do pracy.

 

Podsumowanie

Poszukiwania pierwszej pracy bez doświadczenia nie muszą być z góry skazane na niepowodzenie. Pamiętaj, by wykorzystywać narzędzia i talenty, które masz, ale nie zawsze jesteś świadomy ich posiadania. Odkrycie profesjonalnej/zawodowej strony mediów społecznościowych, zrozumienie jak możesz odnaleźć się na rynku pracy i dokładne sprawdzenie opinii o pracodawcy w Work or Not na pewno przyczynią się do znalezienia najlepszego zatrudnienia dla Ciebie!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie