Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 10 stycznia 2023 » Rozliczenie PIT-36L – co ...

Rozliczenie PIT-36L – co musisz wiedzieć?

Przedsiębiorcy, którzy wybrali liniową formę opodatkowania dochodów, czyli tak zwany podatek liniowy, składają deklarację roczną PIT-36L, niezależnie od tego, czy rozliczają przychody z działalności gospodarczej, czy działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych w ten sposób. Żeby jednak móc korzystać z tej formy opodatkowania, należało do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym w 2022 roku uzyskało się pierwszy przychód, złożyć pisemne oświadczenie o wyborze lub kontynuacji działalności rozliczanej liniowo. Co należy wiedzieć na temat rozliczenia PIT-36L? Podpowiadamy.

Jak rozliczyć PIT-36L?

Podatek liniowy wykazywany na druku PIT-36L, pozwala znacznie uprościć procedurę rozliczania się z urzędem skarbowym. W niektórych przypadkach rozwiązanie to gwarantuje też oszczędności, ponieważ przychody rozliczane przez podatników na druku PIT-36L opodatkowane są jednolitą stawką wynoszącą 19%.

PIT-36L nie może być rozliczany wspólnie z małżonkiem. Co więcej, przedsiębiorca, który wybrał liniową formę opodatkowania dochodów, lecz dodatkowo uzyskiwał przychody z innych źródeł, nie może ich wykazać na deklaracji PIT-36L, tylko zobowiązany jest wówczas złożyć drugi formularz, właściwy dla osiąganego przychodu.

PIT-36L najlepiej rozliczyć za pośrednictwem internetu, korzystając ze specjalnie opracowanych do tego celu programów lub rządowej strony Twój e-PIT. Do takiego formularza czasami można dołączyć również załączniki, na przykład PIT-B czy PIT-Z dotyczące działalności gospodarczej, a także deklarację PIT-ZG o osiąganych dochodach zagranicznych.

Jakie odliczenia przysługują podatkom rozliczającym PIT-36L?

Podatnik od dochodu opodatkowanego liniowo może odliczyć w PIT-36L składki na ZUS lub IKZE, a także ulgę na badania i rozwój, termomodernizacyjną czy z tytułu darowizny na cele nauki zawodowej. Od odprowadzonego podatku z kolei może odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także ulgę abolicyjną. Dodatkowo podatnik rozliczający się liniowo, ma prawo przekazać 1,5% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Należy jednak pamiętać, że liniowa forma opodatkowania nie zakłada możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku.

PIT-36L – termin rozliczenia

Termin rozliczenia PIT-36L przypada na ostatni dzień kwietnia następującego po roku, za który składana jest taka deklaracja. Jeżeli jednak przypada on na dzień ustawowo wolny od pracy lub w sobotę, wówczas termin złożenia PIT-36L jest przesunięty na kolejny dzień roboczy. W 2023 roku termin rozliczenia PIT-36L to 2 maj.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie