Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 15 lutego 2023 » Stypendium, zasiłek czy ...

Stypendium, zasiłek czy dofinansowanie - na jakie wsparcie możemy liczyć?

Mimo że edukacja w Polsce jest darmowa, przygotowanie wyprawki, zakup potrzebnych materiałów do nauki, a także dojazd do placówki edukacyjnej nierzadko pochłaniają sporą część budżetu domowego. Na szczęście uczniowie i studenci mogą liczyć na pomoc finansową w postaci dotacji, zasiłków oraz świadczeń. Jakich? Na co dokładnie można je przeznaczyć oraz jak się o nie starać? Sprawdź!

Każdy rodzic wie, jak dużą część rodzinnych finansów pochłania edukacja dziecka - począwszy od żłobka czy przedszkola, pociechę trzeba zaopatrzyć w artykuły wspomagające rozwój i naukę. Z tego powodu w Polsce można się ubiegać o szereg zapomóg, mających na celu odciążyć finansowo polskie rodziny.

Czym są zasiłki i dotacje?

Dotacje i zasiłki to rodzaje bezzwrotnej pomocy finansowej, udzielanej po spełnieniu szeregu warunków. Ze względu na sytuację życiową, Polacy mogą starać się o wiele świadczeń, m.in. zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek stały, zasiłek opiekuńczy czy zasiłek pielęgnacyjny. Kryteriami często branymi pod uwagę podczas przyznawania świadczeń i dotacji jest sytuacja finansowa gospodarstwa domowego, status zawodowy, stan cywilny oraz stan zdrowia.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć uczniowie i studenci?

Z uwagi na stale rosnące koszty okołoedukacyjne (np. dojazd do szkoły, na uczelnię, zakup podręczników i kompletowanie wyprawki), w Polsce powstało kilka świadczeń skierowanych bezpośrednio do uczniów i studentów. Jednym z nich jest stypendium szkolne, zwane socjalnym, które przysługuje uczniom w trudnej sytuacji materialnej. Uczniowie, którzy ucierpieli w wyniku zdarzenia losowego, mogą starać się o zasiłek szkolny. W przypadku świadczenia “Dobry Start 300+”, które można przeznaczyć na zakup wyprawki szkolnej, obowiązuje wyłącznie kryterium wiekowe - 300 złotych otrzymają uczniowie do 20. roku życia. Kolejne dwa świadczenia, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego oraz z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania, można otrzymać w ramach dodatków do zasiłku rodzinnego.

Polski system edukacji nie zapomniał również o studentach - sam status studenta umożliwia korzystanie ze zniżek na usługi i produkty, m.in. w komunikacji miejskiej czy w placówkach kulturalnych. Dodatkowo, osoby posiadające dyplom ukończenia studiów, które chcą kontynuować naukę, mogą zawnioskować o dofinansowanie studiów podyplomowych z Urzędu Pracy.

Komu przysługuje pomoc finansowa?

O dotacje i zasiłki związane z edukacją mogą wnioskować rodzice bądź opiekunowie prawni małoletnich dzieci uczęszczających do placówek edukacyjnych np. szkół podstawowych, szkół średnich, ośrodków wychowawczych. Osoby pełnoletnie mogą składać wnioski o świadczenia samodzielnie.

Najczęstszym kryterium branym pod uwagę podczas przyznawania zapomóg i świadczeń jest przede wszystkim sytuacja finansowa rodziny - trudna sytuacja materialna bądź życiowa jest warunkiem przyznania zasiłku szkolnego oraz stypendium szkolnego socjalnego. W przypadku świadczenia Dobry Start, wystarczy odpowiedni wiek, pod uwagę nie bierze się dochodów rodziny. O dofinansowanie studiów podyplomowych z PUP mogą zaś starać się osoby posiadające dyplom ukończenia studiów, które są zarejestrowane w Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotne, poszukujące pracy, a także pracujące, które ukończyły 45 lat.

Gdzie złożyć wniosek?

Miejsce składania wniosków zależy przede wszystkim od tego, jaki podmiot odpowiada za koordynację i wypłacanie konkretnego świadczenia. W przypadku stypendium szkolnego socjalnego, zasiłku szkolnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego, wnioski przyjmują ośrodki pomocy społecznej, centra pomocy rodzinie lub wydziały oświaty lub edukacji urzędów miasta - to władze miasta wyznaczają podmiot odpowiedzialny za realizację świadczenia. O 300 + można się starać wyłącznie przez Internet, używając bankowości internetowej, platformy PUE ZUS lub Emp@tia. Wnioski o dofinansowanie studiów podyplomowych przyjmują Powiatowe Urzędy Pracy.

Więcej informacji o możliwościach pozyskania stypendium, zasiłku lub dofinansowania dowiesz się na stronie https://jakiwniosek.pl






Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie