Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 22 lutego 2023 » Niezawodny sposób na ...

Niezawodny sposób na sprawdzenie wiedzy w szkole – krzyżówki


Rozwiązywanie krzyżówek stanowi hobby wielu osób, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Może dostarczyć sporej dawki zabawy, szansę na współzawodnictwo. Ćwiczy także spostrzegawczość i umożliwia poszukiwanie, zdobywanie i utrwalanie wiedzy. Krzyżówki są także chętnie wykorzystywane jako sposób na sprawdzenie wiedzy w szkole przez nauczycieli. Jak skorzystać z tego rozwiązania na lekcjach? Jakich narzędzi użyć, aby krzyżówki były dopasowane w pełni do prowadzonych zajęć?

Atrakcyjne pomysły na powtórki i pracę w grupach

Krzyżówka utrzymana w tematyce danego przedmiotu, jego działu może być świetną pomocą dydaktyczną. To przede wszystkim dobre rozwiązanie na lekcje powtórkowe, przygotowanie do sprawdzianów i testów. Poszczególne hasła w krzyżówkach mogą nawiązywać do najważniejszych zagadnień. W podobny sposób takie materiały można wykorzystać do pracy w grupach. Ciekawym podejściem może być również wspólne z uczniami opracowywanie krzyżówek, szukanie haseł pasujących do tworzonych materiałów.

Krzyżówki jako materiały dydaktyczne mogą mieć zarówno formę papierową, jak i online. W przypadku tworzenia ich przez uczniów, ciekawym podejściem może być praca nad krzyżówkami przez kilka grup, a potem wymiana pomiędzy nimi w celu rozwiązania. Warto ustalić objętość krzyżówki – pożądaną liczbę haseł, zakres tematyczny, stopień skomplikowania. Warto też zaznaczyć, że użycie krzyżówek, a także rebusów i innych zagadek jest zasadne właściwie dla dowolnej tematyki.

Krzyżówki dobre na kartkówki z niemal każdego przedmiotu

Jak jeszcze można wykorzystać krzyżówki w nauczaniu i sprawdzaniu wiedzy uczniów? Po krzyżówki warto sięgnąć jako formę przystępnej kartkówki dla uczniów już od najmłodszych klas. Stawiając na narzędzia takie jak wordlist.eu generator-krzyżówek, można przygotować praktycznie dowolną krzyżówkę, którą następnie uczniowie będą rozwiązywać. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom materiały stają się efektowne i czytelne, atrakcyjne dla młodszych i starszych uczniów. Są chętnie wybierane na przedmioty, na których trzeba zapamiętywać na przykład nazwiska, nazwy własne, wydarzenia, jak i zajęcia pojęciowe. Nawet nauczyciele matematyki czy fizyki mogą stworzyć materiały w formie krzyżówek!

Generator krzyżówek – samodzielne tworzenie materiałów online

Specjalny generator krzyżówek jako narzędzie online jest nowoczesnym, współczesnym podejściem do tworzenia materiałów online. Dostępny pod adresem https://wordlist.eu/krzyżówki-online może być wykorzystany w dowolnym miejscu, gdzie tylko jest dostęp do Internetu. Można korzystać z niego także podczas zajęć. Materiały edukacyjne online, usprawniające przekazywanie wiedzy i weryfikację poziomu jej opanowania, stają się coraz bardziej powszechne. Uczniowie podchodzą do cyfrowych materiałów zwykle z większym entuzjazmem niż do typowych, papierowych, bo świat online jest nieodłączną częścią ich życia.

Narzędzie jest proste i intuicyjne w obsłudze. Nawet używane po raz pierwszy nie powinno przysparzać większych trudności. Dzięki temu, że jest dostępne online, nie ma też problemu z kompatybilnością z komputerem (Windows/Mac OS/Linux), koniecznością instalowania na urządzeniu. Generator krzyżówek posiada także przydatne narzędzia pomocnicze i informacje. Umożliwia utworzenie konta i zapisywanie stworzonych wcześniej krzyżówek na danym profilu użytkownika.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie