Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 01 marca 2023 » Jakie są zastosowania ...

Jakie są zastosowania tokarek do metalu w przemyśle i warsztacie?


Współczesne tokarki przeznaczone do obróbki metalu mają wiele zastosowań. Wykorzystuje się je w warsztatach rzemieślniczych, inżynierii precyzyjnej i wielu gałęziach przemysłu. Sprzęt ten lubią również hobbystyczni majsterkowicze. W tym artykule poznasz typy tokarek, ich zastosowanie oraz podpowiedzi, na co zwrócić uwagę podczas kupna.

Tokarki do metalu – czym są i jakie mają zastosowanie?

Już w XIX w. powstały pierwsze automaty tokarskie. Od tego momentu narzędzie to jest niemal niezbędne w kontekście obróbki materiałów, a także inżynierii precyzyjnej i nie tylko. Ogólnie rzecz ujmując, maszyna ta nadaje danemu przedmiotowi określony rozmiar oraz kształt poprzez usunięcie zbędnych fragmentów metalu. Dzięki tokarce można tworzyć rozmaite narzędzia i elementy maszyn. Dziś tokarki do metalu (https://www.elektro-met.pl/Tokarki-do-metalu) służą także skrawaniu materiałów, np. plastiku i drewna. Oto kilka podstawowych zastosowań tych maszyn:

 • Obróbka wałków i osi: Tokarki są idealne do obróbki wałków i osi, dzięki czemu są one używane w produkcji elementów maszyn, takich jak łożyska, wały korbowe, przekładnie, tłoki i wiele innych.
 • Obróbka gwintów: Tokarka do metalu jest idealna do wytwarzania różnego rodzaju gwintów, np. metrycznych, zewnętrznych i wewnętrznych, łopatkowych.
 • Obróbka powierzchni: Czyli standardowa obróbka powierzchni metalowych przedmiotów, takich jak koła zębate, cylindry lub pierścienie tłokowe.
 • Wytwarzanie narzędzi: maszyny te biorą udział w produkcji narzędzi, takich jak ostrza noży, narzędzia skrawające, frezy itd.
 • Wytwarzanie prototypów: W dzisiejszych czasach istnieje potrzeba szybkiego wytwarzania metalowych prototypów. Sprawdzi się w tym nawet mała tokarka do metalu.
 • Praca artystyczna: Tokarki są także stosowane do tworzenia rzeźb i innych nowoczesnych dzieł sztuki z metalu.
 • Naprawy: Wały, łożyska, tłoki i wiele innych metalowych elementów jest dziś naprawianych właśnie za pomocą tokarek.

Ogólnie rzecz biorąc, tokarki są niezwykle wszechstronnymi maszynami, które znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach i procesach produkcyjnych. Przydają się również w przydomowym warsztacie. Ich wybór jest niezwykle szeroki, dlatego warto poznać najpopularniejsze typy tokarek.

Rodzaje tokarki do metalu

W niezwykle szerokiej palecie tokarek łatwo można się zagubić. W sklepach znajdziemy podziały na typy obrabianego materiału, zastosowanie, precyzję, wymiary, branżę, w której ma być wykorzystywana, a także stopień automatyzacji obróbki. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym typom tokarek.

 • Tokarka stołowa do metalu
 • – to najpopularniejszy typ tokarki wśród pasjonatów majsterkowania. Jest mniejsza, dlatego nadaje się np. do domowych warsztatów lub małych zakładów przemysłowych.
 • Tokarki CNC – to tokarki, które są sterowane numerycznie za pomocą komputera. Pozwalają na wykonanie skomplikowanych kształtów z dużą precyzją i powtarzalnością.
 • Tokarki uniwersalne – to najbardziej popularne tokarki, które pozwalają na wykonywanie różnych operacji, takich jak toczenie, gwintowanie, frezowanie, wiercenie itp. Są one wyposażone w wiele narzędzi i akcesoriów, które pozwalają na obróbkę różnych typów materiałów.

Nawet mała tokarka do metalu może przynieść wiele korzyści w pracy. Ta maszyna sprawdzi się zarówno w przemyśle, jak i domowych warsztatach!

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu: https://www.elektro-met.pl/

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie