Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 08 marca 2023 » Praca za granicą – co musisz ...

Praca za granicą – co musisz wiedzieć?


autor zdjęcia: sittinan

Współcześnie wiele osób decyduje się na pracę za granicą – jest to sposób na wyższe zarobki, połączenie pracy z podróżą, a także poznanie innych kultur oraz języków. Jednak, żeby wyjazd odbył się po naszej myśli, należy się do niego odpowiednio przygotować. Co zatem należy wiedzieć przed podjęciem pracy za granicą?


Język to podstawa – czy tylko angielski?

Jednym z pierwszych kroków, jaki warto podjąć w kierunku wyjazdu, będzie nauka języka obcego. Oczywiście najbardziej przydatny i uniwersalny okaże się język angielski, jednak jeżeli nie planujesz wyjazdu do Wielkiej Brytanii lub Irlandii, warto również przyswoić sobie podstawy obowiązującego w danym kraju języka. Z pewnością okaże się to przydatna umiejętność nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy w czasie samej pracy, ale i w codziennym życiu.

Dopełnij potrzebnych formalności – dowód osobisty, paszport, wiza pracownicza...

Kolejną kwestią będą wszelkie formalności potrzebne do wyjazdu. Dowód osobisty, a często i paszport to niezbędne dokumenty, które pozwolą Ci na wjazd do obcego kraju. Niektóre państwa, takie jak wspomniana Wielka Brytania, wymagają również wizy pracowniczej, o którą należy ubiegać się z wyprzedzeniem.

Dlatego przed wyjazdem koniecznie sprawdź wymagania obowiązujące w danym kraju, jeżeli chodzi o pobyt, jego długość oraz podjęcie pracy. Często potrzebne będą referencje poprzednich pracodawców oraz nawiązanie kontaktu z przyszłymi, zagranicznymi. Zwróć również uwagę na kwestie ubezpieczenia zdrowotnego.

Podnieś swoje kwalifikacje i zwiększ szanse na angaż w wymarzonym zawodzie!

Rynek krajów zachodnich, który z uwagi na wyższe zarobki jest najczęstszym miejscem przeznaczenia emigrantów zarobkowych  powoli „przejada się” już pracownikami bez konkretnych kwalifikacji.

Dlatego coraz częściej poszukiwane są posiadające tzw. konkretny fach w ręku osoby, które mogłyby zapełnić luki w kadrach w branżach deficytowych.

Dobrze jest zatem zdobyć „fach” jeszcze przed wyjazdem za granicę, najlepiej odbywając profesjonalny kurs zawodowy w Polsce (sprawdź ofertę szkoleniową centrum CSL Lektor). Wśród szkoleń, które mogą zapewnić największe szanse na znalezienie stabilnego zatrudnienia, znajdują się kursy, po których zdobywa się uprawnienia na maszyny drogowe, a także uniwersalne kursy dla kierowców. Pierwsze z nich będą przydatne dla osób, poszukujących pracy na budowach czy w przemyśle, natomiast te drugie, zależnie od kategorii prawa jazdy, pozwolą na wykonywanie pracy w zawodzie Taksówkarza, kierowcy autobusu lub TIR-a. Ponadto poszukiwani są wykwalifikowani elektrycy oraz spawacze, zaznajomieni z różnymi metodami spawania.

Po ukończeniu wskazanych szkoleń oraz zdaniu egzaminów otrzymuje się odpowiednie zaświadczenie, którym można wylegitymować się potencjalnemu pracodawcy. Zaświadczenie to bezdyskusyjne potwierdzenie naszych umiejętności oraz specjalistycznej wiedzy.

Szukaj pracy przed wyjazdem – nie ryzykuj!

Jeżeli zamierzasz wyjechać za granicę do pracy, dobrze jest jeszcze przed wyjazdem zorientować się w tamtejszych rynkach zawodowych. Jakie zawody są poszukiwane, a także w jakich regionach kraju panuje największy deficyt na określonych etatach.

Najlepiej roześlij swoje CV, jeszcze będąc w Polsce. W dobie postpandemicznej rzeczywistości coraz częstsze stają się wideorozmowy kwalifikacyjne, dzięki którym możesz otrzymać zatrudnienie bez wyjeżdżania z kraju.

Dużym wsparciem z pewnością okażą się agencje pracy, które ułatwiają kontakt pomiędzy potencjalnymi pracownikami i pracodawcami.

Zabierz oszczędności – licz się z kosztami życia!

Praca na Zachodzie wiąże się z wyższymi zarobkami, ale i wyższymi kosztami życia. Dlatego zwłaszcza na start będą Ci potrzebne dodatkowe środki finansowe na przeżycie dni lub tygodni przed pierwszą wypłatą. Warto to uwzględnić, przygotowując się do wyjazdu i oszczędzając nie tylko na samą podróż.

Praca za granicą – sprawdź się!

Praca za granicą może dać nam wiele korzyści, nie tylko finansowych. Zdobyte doświadczenie na zagranicznym rynku przyczyni się do rozwoju naszej kariery zawodowej, ale i zwiększy nasze ogólne życiowe doświadczenie, związane z mieszkaniem w obcym kraju. Żyjemy w czasach, które ułatwiają tego rodzaju doświadczenia – dlaczego więc nie spróbować swoich sił?

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie