Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 11 marca 2023 » Meble rosnące z dzieckiem ...

Meble rosnące z dzieckiem pomagają chronić Twoje dziecko przed wadami postawy

Zapobiegaj wadom postawy u swojego dziecka, zapewniając mu meble, które rosną razem z nim.

Jeśli chcesz zadbać o zdrowy kręgosłup swojego dziecka lub widzisz, że Twoja pociecha zaczyna mieć problemy z prawidłową postawą, przeczytaj ten artykuł o wadach postawy, ich skutkach zdrowotnych i działaniach profilaktycznych. Poznasz przyczyny powstawania wad postawy, a także dowiesz się, co możesz zrobić, aby pomóc im zapobiegać.

Spis treści

 • Typy i przyczyny wad postawy
 • Co jako rodzic możesz zrobić, by minimalizować ryzyko wad postawy u dziecka?
 • Regulowane meble dla dzieci – zdrowe siedzenie jest możliwe
 • Podsumowanie
 • Typy i przyczyny wad postawy

  Rozwój dziecka w pierwszych latach życia charakteryzuje się dużą zmiennością i dynamiką w kształtowaniu i współpracy układów ciała. Wrodzone wady postawy są jednymi z najczęstszych wad wrodzonych, natomiast nabyte wady postawy wynikają między innymi z:

  • siedzącego trybu życia (nauka w szkole, dojazd do szkoły, nauka domowa, rozrywka przed komputerem itd.),
  • nieprawidłowej pozycji ciała (co zwykle ma charakter długotrwały) podczas odrabiania lekcji czy odpoczynku,
  • niedostosowania do wzrostu wysokości mebli (biurko dla dziecka, krzesło do biurka dla dziecka, meble szkolne itd.),
  • nieprawidłowego noszenia plecaka szkolnego,
  • materaca do spania o nieprawidłowej twardości (zbyt miękki lub twardy) czy niedostosowanej poduszki (zwykle zbyt duża dla dziecka),
  • nadwagi.

  Wady postawy u dzieci – ocena lekarza

  Co jako rodzic możesz zrobić, by minimalizować ryzyko wad postawy u dziecka?

  Jeśli chcesz zapobiec wadom postawy u swojego dziecka, jako rodzic musisz mieć świadomość, że:

  • układ mięśniowo - szkieletowy rozwija się do ok. 20-go roku życia,
  • po tym okresie następuje jego stabilizacja,
  • Najczęściej wady postawy rozwijają się w okresie dynamicznego wzrostu dziecka (od początku szkoły, bo wtedy mamy do czynienia z szybkim wzrostem, zmianami proporcji ciała i środka ciężkości, a często także silnym ograniczeniem aktywności fizycznej na rzecz zajęć szkolnych).

  Dlatego tak ważne jest zapobieganie wadom postawy w tym okresie, aby nie miały one negatywnego wpływu na zdrowie w późniejszym okresie życia.

  Aby zapobiegać wadom postawy, niezbędny jest wspólny wysiłek rodziców i dzieci. Zazwyczaj inicjują je rodzice, ponieważ mają większą wiedzę i możliwości, ale dzieci mogą dzielić się w domu ćwiczeniami, np. z lekcji wychowania fizycznego czy zajęć korekcyjnych. Unikając przytłoczenia zbyt dużą ilością informacji, w pierwszej kolejności warto wspomnieć o podstawowej profilaktyce.

  Tak naprawdę tylko świadomość rodziców w zakresie długofalowych konsekwencji zdrowotnych związanych z wadami postawy pozwala kontrolować i korygować to, jak dziecko siedzi, spędza czas, czy z jakich mebli korzysta. Świadomy rodzic może zrobić wiele, aby zapobiec wadom postawy u dziecka - i to często przy stosunkowo niewielkim wysiłku.

  Drugim ważnym czynnikiem w profilaktyce wad postawy jest aktywność fizyczna. Różne formy aktywnego wypoczynku, które w miarę równomiernie wzmocnią strukturę mięśniową (jazda na rowerze, pływanie, gra w piłkę) doskonale przeciwdziałają wadom postawy. Jeśli Ty / sama ćwiczysz regularnie to spróbuj zachęcić dziecko do wspólnej gimnastyki, która zapewni odpowiednią ruchomość stawów i elastyczność ciała. Możesz również wprowadzić takie ćwiczenia, które są zalecane przez fizjoterapeutów jako ćwiczenia wzmacniające i korekcyjne.

  Zapobieganie wadom postawy to dbanie o wagę dziecka. Aktywność fizyczna jest szczególnie ważna, ponieważ otyłość może sprawić, że wady postawy będą bardziej widoczne. Dlatego mimo wzrostu obciążenia dziecka pracą w szkole, nigdy nie zaniedbuj wspólnej aktywności fizycznej.

  Innymi kluczowymi kwestiami w zapobieganiu wadom postawy są: dobrej jakości wypoczynek, zdrowa dieta i ćwiczenia. Jędrny materac i poduszka mogą pomóc w zapobieganiu bólom szyi i pleców; dzieci powinny siedzieć w pozycji wyprostowanej lub chodzić podczas oglądania telewizji lub korzystania z komputera, aby uniknąć garbienia się.. Aby zapewnić wzrost i rozwój dziecka, należy zadbać o jego kondycję i zdrowie. Można to osiągnąć poprzez wyposażenie dziecka w tornister dostosowany do jego wzrostu, kontrolowanie jego wagi oraz zapewnienie mu zbilansowanej diety dla dziecka, która zawiera pełen zakres wysokiej jakości składników odżywczych.

  W naszych czasach niezwykle trudno jest ograniczyć ilość czasu, który spędzamy siedząc. Jeśli jednak to zrobisz, będzie to z wielką korzyścią dla zdrowia Twojej rodziny. Z drugiej strony, jeśli Twoje dziecko już musi odrabiać lekcje lub spędzać czas przed komputerem, chroń je, zapewniając wysokiej jakości regulowane meble, które rosną wraz z dzieckiem.

  Regulowane meble dla dzieci – zdrowe siedzenie jest możliwe

  Oto tylko kilka powodów, dla których długotrwałe siedzenie jest niezdrowe:

  • nadmiernie obciąża kręgosłup i prowadzi do zespołów bólowych,
  • długie siedzenie oraz nieprawidłowa postawa ciała negatywnie wpływa na działanie narządów wewnętrznych,
  • zgarbione plecy redukują ruchomość klatki piersiowej, a to powoduje obniżenie dotlenienia organizmu i utrudnia pracę układu krążenia.
  • siedzący tryb życia może w dłuższej perspektywie prowadzić do dyskopatii i niedowładów, które mogą powodować bóle kręgosłupa, a w ciężkich przypadkach porażenia kończyn.

  Wiele osób nie jest dziś w stanie uniknąć długiego siedzenia, a poziom aktywności fizycznej dzieci jest jednym z najniższych w Europie. Badania pokazują, że ich wskaźnik otyłości jest również jednym z najwyższych w Europie. Dzieci spędzają dużą część dnia siedząc w szkole, a następnie w domu podczas odrabiania lekcji. Dlatego bardzo ważne jest, aby korzystały z w pełni regulowanych mebli, takich jak biurko dla dziecka i krzesło do biurka dla dziecka. Dobry sklep dla dzieci to miejsce, w którym bez problemu można wybrać i dostosować (funkcje, design, akcesoria) tego typu meble do swoich potrzeb.


  Biurko dla dziecka i krzesło do biurka Mayer

  Jak wybrać meble rosnące z dzieckiem?

  Wybierając meble, które rosną wraz z dzieckiem, pamiętaj o tych cechach:

  1. Wysokość siedziska krzesła do biurka dla dziecka powinna być taka, aby nogi spoczywały płasko na podłodze, a stopy były zgięte pod kątem 90 stopni. Nogi dziecka nie powinny luźno zwisać z krzesła, ze względu na zwiększony nacisk na uda, a w efekcie problemy z krążeniem w nogach.
  2. Dziecko powinno mieć możliwość wygodnego siedzenia w krzesełku. Głębokość siedziska powinna zwiększać się wraz ze wzrostem dziecka, a odległość oparcia od przedniej krawędzi siedziska powinna stopniowo wzrastać, tak aby dziecko spoczywało zwykle na wysokości około dwóch trzecich ud.
  3. Biurko dziecka powinno znajdować się na takiej wysokości, aby podczas pisania dziecko mogło trzymać łokcie zgięte pod kątem 90 stopni. Niższy kąt oznacza, że biurko jest zbyt wysokie, a wyższy kąt oznacza, że jest zbyt krótkie.
  4. Biurko dla dziecka powinno mieć opcję pochylenia, dzięki czemu głowa nie jest zmuszona do przebywania w pozycji pochylonej do przodu. Dzięki temu unikniemy ryzyka tzw. szyi smartfonowej (deformacja odcinka szyjnego kręgosłupa). Poza tym, przy większym nachyleniu po prostu lepiej się rysuje.

  5. Biurko regulowane i krzesło rosnące z dzieckiem Mayer

   Inwestycja w meble, które rosną wraz z dzieckiem to doskonały sposób na zapewnienie mu zdrowego środowiska do nauki przez wiele lat. Z wysokiej jakości produktami MAYER możesz liczyć na kilkunastoletnią żywotność! Dlatego jeden zestaw mebli zapewni zdrowe środowisko do nauki dla Twojego dziecka od 4 roku życia do dorosłości!

   Podsumowanie

   Według różnych badań 50-60% rozwojowych dzieci w Polsce ma wady postawy. Jest to ogromna liczba i przygnębiająca statystyka. Dlatego zróbmy wszystko, aby te statystyki spadły. Podejmijmy aktywność fizyczną, pozwólmy dziecku złapać sportowego bakcyla, bo to zazwyczaj pasja na całe życie. Wybierzmy dla dziecka regulowane biurko i krzesło, kontrolujmy jak dziecko spędza czas. Znaczenie profilaktyki jest ogromne, a są to jednocześnie działania, które wymagają najmniejszych nakładów czasu i środków.

   Odpowiednie dla Ciebie meble rosnące z dzieckiem znajdziesz u partnera naszego artykułu, którym jest e-sklep dziecięcy 4kidspoint.pl z ofertą ponad 20 000 zabawek 0-8 lat, akcesoriów wyprawkowych oraz mebli.

  Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie